REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mocny złoty RPP

Stopy procentowe w grudniu pozostaną na tym samym, niezmienionym poziomie - twierdzą zgodnie ekonomiści. Ich zdaniem przez ostatnie cztery miesiące nie wydarzyło się nic, co mogłoby skłonić Radę Polityki Pieniężnej (RPP) do podwyżek stóp. Poza tym grudniowe posiedzenie odbędzie się w połowie, a nie, jak zwykle, w końcu miesiąca, więc zabraknie pełnych danych makroekonomicznych.

Jutro, po raz ostatni w tym roku, Rada Polityki Pieniężnej zbierze się na swoim comiesięcznym dwudniowym posiedzeniu. Analitycy zapewniają jednak, że niespodzianek nie będzie, stopy procentowe nie wzrosną, a rada utrzyma restrykcyjne nastawienie w polityce monetarnej. Powód jest ten sam od kilku miesięcy – za mocny złoty, brak presji płacowej i niezadowalający wzrost inwestycji. – Ostatnie dane, czyli widoczne spowolnienie wzrostu gospodarczego, spadające płace w ujęciu realnym i wciąż bardzo wysokie bezrobocie skłonią radę do porzucenia pomysłów kolejnych podwyżek stóp procentowych. Niemniej jednak utrzymująca się wysoka inflacja, zdecydowanie ponad celem, nie pozwoli na zmianę nastawienia z restrykcyjnego na neutralne – mówi Bartosz Pawłowski, ekonomista ING Banku Śląskiego. Jego zdaniem słaby wzrost inwestycji jest kolejną wskazówką, że nie należy się spodziewać kontynuacji zacieśnienia polityki monetarnej. Tak więc głównym (a być może jedynym) zmartwieniem RPP jest inflacja znajdująca się powyżej celu. – O ile jeszcze niedawno zakładałem, że w pierwszym kwartale 2005 r. może dojść do podwyżki stóp procentowych, o tyle teraz jestem przeciwnego zdania. Nie wykluczam nawet obniżki stóp w pierwszej połowie 2005 r. o 25 pkt bazowych i być może kolejnej na tym samym poziomie w drugiej połowie roku – tłumaczy B. Pawłowski. Podobnego zdania jest Tomasz Stadnik, doradca inwestycyjny Credit Suisse Asset Management, według którego stopy procentowe w Polsce pozostaną w przyszłym roku na niezmienionym poziomie, lub co najwyżej, w trzecim lub czwartym kwartale dojdzie do obniżki.

Tymczasem jeszcze miesiąc temu większość analityków spodziewała się kolejnej podwyżki stóp procentowych, i to już w pierwszym kwartale 2005 r. Wtedy ze względu na tzw. efekt statystyczny inflacja może wzrosnąć i niewykluczone, że RPP mogłaby zdecydować o podwyżce, by w zarodku zdławić oczekiwania inflacyjne. Podwyżki w tym czasie nadal spodziewa się Piotr Bujak, ekonomista BZ WBK. – Sądzę, że na początku przyszłego roku złoty nie powinien umacniać się już na tak wysokich poziomach jak obecnie. Poza tym zakładamy, że przedsiębiorstwa będą rozszerzać działalność inwestycyjną, co z kolei wiąże się z poprawą sytuacji na rynku pracy. Dlatego w pierwszym kwartale 2005 r. spodziewamy się wzrostu stóp o 25 pkt bazowych. Będzie to koniec cyklu podwyżek w Polsce – wyjaśnia Piotr Bujak. Od końca czerwca br. Rada Polityki Pieniężnej trzykrotnie podwyższała stopy procentowe łącznie o 125 pkt bazowych. Obecnie główna stopa referencyjna jest na poziomie 6,5 proc.

Zmiany stóp procentowych
w Polsce w 2004 roku
Obowiązuje od Stopa referencyjna
1 lipca 5,75 proc.
(wzrost o 0,5 proc.)
29 lipca 6,0 proc.
(wzrost o 0,25 proc.)
26 sierpnia 6,5 proc.
(wzrost o 0,5 proc.)
Źródło: NBP
Ilona Domańska
Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Odsetki ustawowe w 2023 roku - aktualne stawki, kalkulatory (zmiana oprocentowania od 5 października)

  Jakie odsetki ustawowe obowiązują w 2023 roku? Jaka jest aktualna stawka odsetek ustawowych kapitałowych i odsetek ustawowych za opóźnienie określonych w kodeksie cywilnym? Ile wynosi obecnie stawka odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych? Uwaga! Od 5 października nastąpiła zmiana oprocentowania.

  Stopy procentowe NBP 2023 - obniżka o 0,25 pkt proc. od 5 października

  Rada Polityki Pieniężnej obniżyła 4 października 2023 r. (ze skutkiem od 5 października br.) wszystkie stopy procentowe o 0,25 pkt proc (25 punktów bazowych). Stopa referencyjna, główna stopa NBP, spadła z 6% do 5,75%.

  Międzynarodowe standardy rachunkowości - nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej od 16 października 2023 r.

  Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie (UE) 2023/1803 z dnia 13 sierpnia 2023 r. przyjmujące międzynarodowe standardy rachunkowości. Nowe rozporządzenie stanowi uproszczenie konstrukcji przepisów UE dotyczących międzynarodowych standardów rachunkowości w celu zapewnienia jasności i przejrzystości. Rozporządzenie wejdzie w życie 16 października 2023 r.

  Tabela kursów średnich NBP nr 192/A/NBP/2023 - z 4 października 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 października 2023 roku. NBP nr 192/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6303 zł.

  Sprzedaż e-commerce i import towarów - limity 2024

  W roku 2024 nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów dla sprzedaży e-commerce oraz importu towarów. W porównaniu z rokiem 2023, nowe limity będą niższe, co może wpłynąć na działalność wielu przedsiębiorców działających w branży e-commerce.

  EBC: kurs EUR/PLN z 2 października 2023 r.

  Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 2 października 2023 roku. Kurs EUR/PLN to 4,6123 zł.

  Mały podatnik 2024. Limit do VAT, PIT, CIT

  Rok 2024 przynosi zmiany dotyczące małych podatników w zakresie VAT, PIT oraz CIT, które dotyczą limitów wartości sprzedaży oraz przychodu, które decydują o tym, czy podatnik może korzystać ze statusu "małego podatnika". W poniższym tekście przedstawiamy szczegółowe informacje na ten temat, oparte o kurs euro z 2 października 2023 roku, ogłoszony przez NBP.

  Zatrudniasz młodocianych pracowników? Sprawdź, co zmienia najnowsze rozporządzenie!

  30 września weszło w życie nowe rozporządzenie dotyczące wykazu prac wzbronionych młodocianym pracownikom oraz warunków ich zatrudniania. Kiedy i na jakich warunkach może być zatrudniona osoba niepełnoletnia? Jakie zmiany wprowadzają nowe przepisy? 

  Zrozumieć startupy: 3 błędy, które trzeba naprawić, by odblokować innowacyjność

  To nie granty pozwalają przyciągać najlepsze startupy do Polski – przyciągają „grant turystów”. Wokół startupów wciąż jest wiele niezrozumienia. Traktujemy je jako projekty technologiczne, albo oczekujemy, że będą zatrudniać jak korporacje. Zdaniem założyciela Maverick Nation, dopóki nie nauczymy się, na czym polega ich wartość, nie zbudujemy prawdziwej innowacyjności.

  Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

  Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

  REKLAMA