| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rodzaj budynku ma wpływ na kwotę podatku

Rodzaj budynku ma wpływ na kwotę podatku

Dokumentacja budowlana ma decydujący wpływ na określenie, czy dom jest letniskowy czy mieszkalny. Określenie tego faktu decyduje o kwocie podatku.


W 2006 roku wójt gminy ustalił podatnikowi kwotę podatku od nieruchomości na 387 zł, w tym od budynku 312 zł. Podatnik zażądał jednak zweryfikowania podatku za dom. Sprawa trafiła do samorządowego kolegium odwoławczego, które skierowało ją do ponownego rozpoznania ze względu na brak dokumentacji budowlanej domu. Podatnik jednak nie mógł przedstawić wójtowi takiej dokumentacji, ponieważ twierdził, że została ona zniszczona. Wójt uznał, że budynek ma charakter domku letniskowego, oraz że w latach 70. podatnik dostał pozwolenie na budowę domu letniskowego, a nie innego. SKO, drugi raz rozpatrując sprawę, uznało, że podatnik powinien zapłacić podatek według stawki dla domu letniskowego.


Podatnik odwołał się więc do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Twierdził, że dom był budowany jako budynek mieszkalny letniskowy. Podczas rozprawy powiedział również, że posiada załącznik do pozwolenia na budowę, w którym jest mowa o opisie technicznym budynku mieszkalnego letniskowego. Zwrócił również uwagę, że budynek został wyposażony we wszystkie media, jak dla domu mieszkalnego, a dokumentacja budowlana powinna znajdować się w gminie. Jego zdaniem, gmina nie chce jednak okazać tej dokumentacji. Podatnik twierdził, że posiada mieszkanie w Warszawie, ale większą część w roku mieszka w domu. Skarżący przywołał również dwa wyroki sądów administracyjnych (sygn. III SA/Wa 3585/03 i III S.A./Wa 2241/04) odnoszące się do jego sąsiada, który ma taki sam stan prawny. Na mocy tych wyroków dom sąsiada jest opodatkowany stawką dla budynków mieszkalnych.


Gdyby w przypadku skarżącego zastosowano właśnie taką stawkę, to musiałby zapłacić ok. 50 zł podatku, a nie ponad 300 zł.

WSA uchylił decyzje organów podatkowych. Sąd stwierdził, że organy nie podjęły wystarczających działań, aby odpowiedzieć na pytanie, czy budynek jest mieszkalny, czy letniskowy. Dowód w postaci dokumentacji budowlanej powinien być w tej sprawie decydujący. Z rejestrów i pozwoleń wynika, że pozwolenie zostało wydane na budowę domu letniskowego, jednak załącznik do pozwolenia na budowę, który posiada podatnik, może świadczyć, że jest to budynek mieszkalny letniskowy. Zdaniem sądu w ponownym postępowaniu podatkowym może to świadczyć na korzyść podatnika. Wyrok jest nieprawomocny.


0,57
zł od mkw. powierzchni użytkowej wynosi podatek od nieruchomości w przypadku budynków mieszkalnych


Sygn. akt III SA/Wa 2844/06


Łukasz Zalewski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »