reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatnik może odliczyć cały zapłacony VAT

Podatnik może odliczyć cały zapłacony VAT

Spółka mogła odliczyć cały VAT od auta kupionego do prowadzenia działalności gospodarczej, skoro posiadała zaświadczenie potwierdzające takie prawo.


Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu rozstrzygnął kwestię odliczania VAT przy zakupie samochodu służącego do prowadzeniu firmy.


Spółka 31 grudnia 2005 r. kupiła samochód ciężarowy. 19 stycznia 2006 r. samochód zarejestrowała. 21 lutego 2006 r. wykonane zostało dodatkowe badanie techniczne, potwierdzone zaświadczeniem o spełnieniu warunków art. 86 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.; dalej ustawa o VAT). Spółka odliczyła w całości VAT z tytułu zakupu samochodu w styczniu 2006 r. Nie była jednak pewna, czy postąpiła słusznie.


Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60 proc. kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Kwota ta nie może jednak wynieść więcej niż 6 tys. zł.


Spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych, które pozwalają odliczyć VAT od kupionego samochodu, stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań.


Kopię zaświadczenia podatnik jest zobowiązany dostarczyć w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania do naczelnika urzędu skarbowego. W związku z tym odliczenie w całości podatku naliczonego z faktury VAT dokumentującej zakup samochodu będzie przysługiwało, gdy w dodatkowym badaniu technicznym przeprowadzonym przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonym zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz wpisem w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, zawarte będą adnotacje o spełnieniu przez samochód wymagań uprawniających do odliczenia VAT.


W omawianej sytuacji zaświadczenie zostało wydane i zawiera informacje wymagane do spełnienia warunku pozwalającego na odliczenie VAT w całości z tytułu zakupu. Kopia zaświadczenia została złożona w urzędzie skarbowym. Zatem spółka miała prawo odliczyć podatek w całości.


Interpretacja wydana przez naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu (została opublikowana na stronach internetowych Ministerstwa Finansów bez daty i sygnatury).


Ewa Matyszewska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT129.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PwC Studio

Serwis prawno-podatkowy PwC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama