Rachunkowość zarządcza ułatwia rozliczenia
REKLAMA
Firmy, które tworzą sprawozdania finansowe zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej, muszą mieć świadomość, że w coraz większym stopniu wykorzystują instrumenty rachunkowości zarządczej.
Wymaga tego stosowanie m.in. MSR nr 2 Zapasy, MSR nr 11 Umowy o usługę budowlaną, MSR nr 14 Sprawozdawczość dotycząca segmentów działalności.
Konieczny rachunek kosztów
Jak wyjaśnia prof. Gertruda Świderska, biegły rewident, kierownik katedry rachunkowości menedżerskiej w Szkole Głównej Handlowej, MSR nr 2 pozwala stosować do wyceny produktów koszty planowane (normatywne, standardowe). Standard określa dodatkowo, że metoda kosztu standardowego opiera się na normalnym poziomie zużycia czynników produkcji (materiały, robocizna) oraz na normalnym poziomie wydajności i wykorzystania zdolności produkcyjnych.
- Aby więc spełnić wymagania standardu, jednostka musi dysponować odpowiednim systemem rachunku kosztów, czyli takim, który zapewni możliwość ustalenia kosztów niewykorzystanych zdolności produkcyjnych, czyli informacji rachunkowości zarządczej - twierdzi rozmówczyni.
Kolejnym istotnym obszarem w tym zakresie jest MSR nr 11, który stosuje się do ewidencjonowania i rozliczania umów o usługę budowlaną.
- Żeby prawidłowo rozliczyć koszty oraz prawidłowo ustalić przychody związane z kontraktem na budowę (zwykle długoterminowym), jednostka zgodnie ze standardem powinna posiadać efektywny, wewnętrzny system budżetowania i sprawozdawczości, czyli narzędzia rachunkowości zarządczej - uważa prof. Gertruda Świderska.
Identyfikacja segmentów
Z kolei MSR nr 14 Sprawozdawczość dotycząca segmentów działalności, wymaga dwupoziomowego podejścia do ujawniania informacji o segmentach działalności tzn. w ramach segmentów branżowych i geograficznych. Jak wyjaśnia nasz ekspert, identyfikacja segmentów objętych obowiązkiem sprawozdawczym jest oparta na podejściu zarządczym, połączonym z kwalifikacją ryzyka i zwrotów. Natomiast podejście zarządcze jest związane z koniecznością posiadania odpowiednich informacji pochodzących z rachunkowości zarządczej.
Profesor Jan Turyna, kierownik katedry finansów i rachunkowości na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego przyznaje, że rachunkowość zarządcza będzie dla jednostek miała coraz większe znaczenie, gdyż stosując zróżnicowane zasady oraz techniki pomiaru i wyceny daje ona wiarygodne wartości zużycia ich zasobów.
- Jest to bardzo istotne z punktu widzenia tworzenia wewnętrznych sprawozdań finansowych w spółkach - wyjaśnia rozmówca. Nasz ekspert dodaje, że systemy informacyjne rachunkowości oparte na wiarygodnie wycenionych środkach gospodarczych są źródłem wszelkiej wiedzy o spółkach.
Agnieszka Pokojska
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA