REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najbardziej atrakcyjne zawody to doradca podatkowy i biegły rewident, najmniej księgowy

Spośród trzech profesji - biegłego rewidenta, doradcy podatkowego i księgowego - pod względem zarobków najbardziej atrakcyjny jest zawód biegłego, a pod względem otwartości zawodu - doradcy, twierdzą pytani przez "Gazetę Prawną" eksperci.


Wybór zawodu to dla młodych ludzi jedna z najtrudniejszych decyzji. Jeśli chodzi o zawody związane z podatkami i rachunkowością, studenci i absolwenci mają do wyboru m.in. profesje księgowego, biegłego rewidenta oraz doradcy podatkowego. Wszystkie są do siebie w znacznym stopniu podobne, a mając jedne uprawnienia zawodowe, można dość szybko zdobyć inne. Wielu młodych ludzi interesujących się podatkami i rachunkowością staje więc przed dylematem: które uprawnienia wybrać.


Trzy kryteria


Osoby chcące zdobyć któreś z trzech uprawnień w swoim wyborze kierują się zazwyczaj trzema kryteriami: szybkością dojścia do zawodu, dostępnością do niego oraz zarobkami. Pierwsze kryterium pozwala im na znalezienie pracy w zawodzie od razu po studiach, drugie określa, czy idąc na studia o określonym kierunku, będą mogli pracować w zawodzie związanym z podatkami. Trzecie dotyczy natomiast ich sytuacji finansowej, do której chcieliby dojść. Poprosiliśmy więc ekspertów, aby podpowiedzieli, który zawód jest najbardziej atrakcyjny.


Szybkość dojścia do zawodu


Pod względem szybkości dojścia do zawodu najłatwiej zdobyć uprawnienia doradcy podatkowego, ponieważ wystarczy mieć ukończone studia magisterskie oraz odbyć dwuletnią praktykę, aby zostać dopuszczonym do egzaminu. W przypadku kandydatów na biegłych rewidentów muszą oni poza studiami odbyć trzyletnią praktykę, w tym dwa lata pod kierunkiem biegłego rewidenta, i zdać egzamin.


Osoby chcące zdobyć uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych muszą natomiast albo iść na studia ekonomiczne o specjalności rachunkowość i odbyć trzyletnią praktykę, albo zdobyć wykształcenie średnie (niekoniecznie ekonomiczne) i zdać egzamin na certyfikat księgowy. A zatem dla absolwenta historii, który chciałby być biegły w podatkach, najciekawszym zawodem będzie doradca podatkowy.


Jeśli chodzi o dwa pozostałe zawody, to drogę będzie miał dłuższą.


- Każdy z tych zawodów jest atrakcyjny, w zależności od tego, czym kto się chce zajmować - powiedział "Gazecie Prawnej" prof. Włodzimierz Nykiel, adwokat i przewodniczący Komisji Egzaminacyjnej ds. Doradztwa Podatkowego poprzedniej kadencji.


Dostępność zawodu


W zależności od tego, kto jakie ukończył studia, będzie miał różne opcje do wyboru. Dla wspomnianego absolwenta historii zawód księgowego jest na wpół otwarty, natomiast szybko zdobędzie uprawnienia doradcy.


- Jeśli chodzi o uprawnienia i doświadczenie, to wydaje się, że do zawodu doradcy podatkowego można dojść szybciej niż do zawodu biegłego rewidenta - stwierdził dr Władysław Fałowski, przewodniczący Komisji ds. Finansowych Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.


Zarobki specjalistów


Trzecie kryterium zawsze jest najbardziej interesujące. Chodzi bowiem o przyszłe zarobki. Sytuacja wydaje się z pozoru prosta, ponieważ najwięcej zarabiają specjaliści w swoich dziedzinach, pracujący w dobrych kancelariach lub firmach z kapitałem zagranicznym. Początkujący księgowi z uprawnieniami zarabiają około 1,5 tys. zł, doradcy podatkowi co najmniej 2 tys. zł, biegli rewidenci nieco więcej. Jeśli chodzi jednak o zarobki doświadczonych ekspertów, to najlepiej zarabiają biegli rewidenci pracujący w firmach audytorskich oraz doradcy podatkowi. Wynagrodzenie biegłego jest adekwatne do badania sprawozdania finansowego firmy. Średnia za takie badanie w Polsce to 200-600 tys. zł. Doświadczony doradca podatkowy zarabia natomiast minimum 5 tys. zł miesięcznie, a często dużo więcej. Księgowy w dobrej firmie może natomiast liczyć na pensję co najmniej 4 tys. zł.


- Najbardziej atrakcyjnym pod względem wynagrodzenia jest zawód biegłego rewidenta - przyznaje Agnieszka Ruder, dyrektor Działu Usług Księgowych w firmie outsourcingowej FPA Group.


- Należy jednak zaznaczyć, że zawód doradcy podatkowego jest pozycjonowany pod względem zarobków na poziomie porównywalnym do zawodu biegłego rewidenta - dodała nasza rozmówczyni.


Doktor Władysław Fałowski zwraca natomiast uwagę na istotny szczegół dotyczący wyboru zawodu.


- Atrakcyjność dobrego doradcy podatkowego polega na tym, że świadczy on usługi na przestrzeni całego roku. Usługi audytorskie natomiast mają charakter sezonowy. Biegli rewidenci muszą więc w pozostałym czasie szukać innego zajęcia - stwierdził nasz rozmówca.


Na brak pracy, podobnie jak doradcy, nie narzekają natomiast księgowi. Każda firma rozlicza się bowiem z fiskusem co miesiąc.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Łukasz Zalewski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Odsetki ustawowe w 2023 roku - aktualne stawki, kalkulatory (zmiana oprocentowania od 5 października)

  Jakie odsetki ustawowe obowiązują w 2023 roku? Jaka jest aktualna stawka odsetek ustawowych kapitałowych i odsetek ustawowych za opóźnienie określonych w kodeksie cywilnym? Ile wynosi obecnie stawka odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych? Uwaga! Od 5 października nastąpiła zmiana oprocentowania.

  Stopy procentowe NBP 2023 - obniżka o 0,25 pkt proc. od 5 października

  Rada Polityki Pieniężnej obniżyła 4 października 2023 r. (ze skutkiem od 5 października br.) wszystkie stopy procentowe o 0,25 pkt proc (25 punktów bazowych). Stopa referencyjna, główna stopa NBP, spadła z 6% do 5,75%.

  Międzynarodowe standardy rachunkowości - nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej od 16 października 2023 r.

  Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie (UE) 2023/1803 z dnia 13 sierpnia 2023 r. przyjmujące międzynarodowe standardy rachunkowości. Nowe rozporządzenie stanowi uproszczenie konstrukcji przepisów UE dotyczących międzynarodowych standardów rachunkowości w celu zapewnienia jasności i przejrzystości. Rozporządzenie wejdzie w życie 16 października 2023 r.

  Tabela kursów średnich NBP nr 192/A/NBP/2023 - z 4 października 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 października 2023 roku. NBP nr 192/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6303 zł.

  Sprzedaż e-commerce i import towarów - limity 2024

  W roku 2024 nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów dla sprzedaży e-commerce oraz importu towarów. W porównaniu z rokiem 2023, nowe limity będą niższe, co może wpłynąć na działalność wielu przedsiębiorców działających w branży e-commerce.

  EBC: kurs EUR/PLN z 2 października 2023 r.

  Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 2 października 2023 roku. Kurs EUR/PLN to 4,6123 zł.

  Mały podatnik 2024. Limit do VAT, PIT, CIT

  Rok 2024 przynosi zmiany dotyczące małych podatników w zakresie VAT, PIT oraz CIT, które dotyczą limitów wartości sprzedaży oraz przychodu, które decydują o tym, czy podatnik może korzystać ze statusu "małego podatnika". W poniższym tekście przedstawiamy szczegółowe informacje na ten temat, oparte o kurs euro z 2 października 2023 roku, ogłoszony przez NBP.

  Zatrudniasz młodocianych pracowników? Sprawdź, co zmienia najnowsze rozporządzenie!

  30 września weszło w życie nowe rozporządzenie dotyczące wykazu prac wzbronionych młodocianym pracownikom oraz warunków ich zatrudniania. Kiedy i na jakich warunkach może być zatrudniona osoba niepełnoletnia? Jakie zmiany wprowadzają nowe przepisy? 

  Zrozumieć startupy: 3 błędy, które trzeba naprawić, by odblokować innowacyjność

  To nie granty pozwalają przyciągać najlepsze startupy do Polski – przyciągają „grant turystów”. Wokół startupów wciąż jest wiele niezrozumienia. Traktujemy je jako projekty technologiczne, albo oczekujemy, że będą zatrudniać jak korporacje. Zdaniem założyciela Maverick Nation, dopóki nie nauczymy się, na czym polega ich wartość, nie zbudujemy prawdziwej innowacyjności.

  Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

  Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

  REKLAMA