Unijny dostawca nie zapłaci podatku
REKLAMA
Zmiana prawa
Pomysł wprowadzenia instytucji magazynu konsygnacyjnego (ang. call-off stock) pojawił się już przy okazji ostatniej dokonanej nowelizacji ustawy o VAT, ale wtedy resort finansów nie zdecydował się na wdrożenie nowych rozwiązań. Propozycja ta jednak powróciła w najnowszym projekcie zmian.
Przemysław Prymas, doradca podatkowy, HLB Frąckowiak i Wspólnicy, wyjaśnia, że korzyścią z wprowadzenia magazynu konsygnacyjnego dedykowanego określonemu odbiorcy będzie zwolnienie z obowiązku rejestracji w Polsce dla dostawców z siedzibą na terytorium UE dokonujących przemieszczenia własnych towarów do Polski.
- Obowiązanym do rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów z tytułu takiego przemieszczenia towarów będzie polski odbiorca, a obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu powstanie dopiero w momencie pobrania towarów przez tego odbiorcę z magazynu konsygnacyjnego - mówi Przemysław Prymas.
Oznacza to, że nowe przepisy znacznie uproszczą rozliczanie dostawy towarów uwalniając zagranicznego dostawcę od obowiązku rejestracji dla potrzeb VAT w Polsce. W tym celu ustawodawca przyjmuje fikcję prawną, iż wewnątrzwspólnotowego nabycia dokonał polski odbiorca towarów.
- Analogiczne ułatwienia dla polskich przedsiębiorców istnieją w tych krajach członkowskich UE, które zastosowały podobne procedury. Dla potrzeb zastosowania stawki podatku 0 proc. przy przemieszczaniu własnych towarów wystarczy, jeśli podatnik poda numer VAT UE nabywcy towarów - wyjaśnia Przemysław Prymas.
- W mojej ocenie likwidację obowiązku rejestracji oraz wymierne korzyści z tytułu odroczonego w czasie rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia przemieszczanych towarów należy ocenić pozytywnie - podsumowuje ekspert.
Trzeba wiedzieć, że korzystanie z uproszczeń rozliczeń podatkowych, jakie daje magazyn konsygnacyjny, zostało obłożone pewnymi warunkami. Przede wszystkim należy pamiętać, iż towary przechowywane w takim magazynie mogą być przeznaczone tylko dla jednego odbiorcy. Ponadto ich sprzedaż musi nastąpić w ciągu sześciu miesięcy od wprowadzenia do magazynu. Konieczne też będzie pisemne zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia przez magazyn konsygnacyjny oraz prowadzenie odpowiedniej ewidencji towarów wprowadzanych do magazynu.
PRZEŁOMOWE PROPOZYCJE
Proponowane przez rząd rozwiązania dotyczące transakcji wewnątrzwspólnotowych można uznać za przełomowe.
Istotą rozwiązania dotyczącego magazynu konsygnacyjnego, powszechnie stosowanego w wielu państwach Wspólnoty, jest przerzucenie obowiązku rozpoznania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów z podatnika zagranicznego na rzecz ostatecznego odbiorcy towarów zarejestrowanego dla potrzeb VAT w kraju położenia magazynu - wyjaśnili Gazecie Prawnej eksperci z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej.
Zwrócili uwagę, że z reguły magazyny konsygnacyjne tworzone są w pobliżu bądź na terenie zakładu produkcyjnego i przechowywane są w nich zapasy części czy półfabrykatów, gwarantujące ciągłość produkcji.
Magdalena Majkowska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat