REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tylko zgłoszenie w urzędzie chroni przed sankcją

REKLAMA

Podatnik, który sam zgłosi w urzędzie skarbowym darowiznę sprzed lat, zapłaci podatek według starych zasad. Jeśli taka darowizna zostanie zgłoszona w trakcie kontroli, to trzeba będzie zapłacić 20-proc. podatek karny. Resort finansów jednak zapewnia, że nowych regulacji powinni obawiać się tylko nieuczciwi podatnicy.


Podatnik, który otrzymał darowiznę w poprzednich latach, ale do tej pory nie zgłosił jej do opodatkowania, powinien to zrobić teraz. Nawet płacąc podatek na starych zasadach, zapłaci mniej niż w sytuacji, gdy do przyznania się do starej darowizny zmusi go urząd skarbowy.


Sankcja na nieuczciwych


Od 1 stycznia obowiązuje nowy przepis ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z tą regulacją nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych w drodze darowizny lub polecenia darczyńcy podlega opodatkowaniu według stawki 20 proc., jeżeli obowiązek podatkowy powstał wskutek powołania się podatnika przed organem podatkowym lub kontroli skarbowej w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego na darowiznę, a należny podatek od tego nabycia nie został zapłacony.


Jak podkreślali urzędnicy Ministerstwa Finansów, w trakcie prac sejmowych nad nowelizacją ustawy miało chodzić tylko o sytuacje, kiedy w toku prowadzonego postępowania organ podatkowy zapyta podatnika o źródła majątku. Wtedy podatnik może powiedzieć, że w przeszłości otrzymał spadek lub darowiznę, których nie zgłosił do opodatkowania. Jeśli nie zgłosił ich do opodatkowania, a zrobi to teraz, to zamiast stawek podatkowych określonych w ustawie dla poszczególnych grup będzie musiał zapłacić podatek w wysokości 20 proc. Urzędnicy zapewniali, że nie chodzi tu o sytuacje, kiedy podatnik sam zgłosi się w tej sprawie do organu podatkowego. Wówczas będą miały zastosowanie ogólne przepisy o opodatkowaniu spadków i darowizn.


Jak zaznaczano, faktycznie sytuacje takie będą miały miejsce przede wszystkim wtedy, gdy podatnikowi trudno będzie udowodnić posiadanie majątku z legalnych źródeł.


Złożenie zeznania


Zdaniem Piotra Augustyniaka, doradcy podatkowego z kancelarii Hogan & Hartson, prawo do wymierzenia podatku sankcyjnego uzależnione jest od powołania się na fakt nabycia - a więc na przykład złożenia zeznania do protokołu przesłuchania. W jego ocenie, jeśli takie zeznanie zostało złożone po 1 stycznia 2007 r., to możliwe będzie zastosowanie przepisu sankcyjnego. Nie ma to jednak zastosowania w przypadku, gdy podatnik sam przypomniał sobie o starej i darowiźnie i złożył odpowiednie zeznanie. Także Antoni Łepkowski, adwokat i senior partner w kancelarii Łepkowski, Boszko i Wspólnicy, przestrzega, że każdy podatnik, wobec którego prowadzona jest kontrola, musi liczyć się z tym, że jeśli w jej trakcie okaże się, że nie wykazał w odpowiednim terminie faktu nabycia w drodze darowizny, a powołuje się na nią dopiero teraz, to zapłaci podatek karny.


Halina Kwiatkowska, radca prawny i partner w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, oddział w Krakowie, przypomina, że zobowiązanie w podatku od spadków i darowizn powstaje z mocy prawa. Obowiązek podatkowy w przypadku powoływania się na okoliczność dokonania darowizny powstaje z chwilą powołania się przed organem podatkowym na tę okoliczność. Zgodnie z momentem powstania obowiązku podatkowego, powinna być oceniana także wysokość należności publicznoprawnej. Potwierdzają to przepisy przejściowe dotyczące podatku od spadków i darowizn.


Skorzysta głównie fiskus


W trakcie dyskusji nad nowelizacją ustawy o podatku od spadków i darowizn resort finansów zapewniał, że wprowadzana sankcja nie będzie mocno dolegliwa i że na pewno nie będzie dotyczyła ona uczciwych podatników. Trudno jednak się z tym zgodzić.


Eksperci podkreślają, że ustawodawca kieruje się zbyt daleko idącą zasadą fiskalizmu państwa. Antoni Łepkowski twierdzi, że trudno w tym przypadku pozbyć się wrażenia, że fiskus znowu skorzysta.


Wielokrotnie pisaliśmy o tym, że organy podatkowe zazwyczaj podejmują kroki mające na celu sprawdzenie legalności pochodzenia źródeł przychodu w takim momencie, by do przedawnienia ewentualnego zobowiązania zostało niewiele czasu. Obserwując taką praktykę organów podatkowych, zwykły podatnik może dojść do wniosku, że jest to celowe działanie.


Jak zaznacza Antoni Łepkowski, jeżeli opublikowano ustawę, a podatnik zdaje sobie sprawę z tego, że tylko wcześniejsze wydanie decyzji byłoby dla niego bardziej korzystne, w praktyce może niewiele zrobić.


Jego zdaniem przyjęcie założenia, że moment publikacji ustawy powoduje równocześnie znajomość tego prawa przez obywateli jest pewnego rodzaju fikcją prawną, którą urzędnicy niestety wykorzystują. Wymuszenie na urzędzie, żeby wydał w odpowiednio krótkim terminie decyzję wymiarową, jest właściwie niemożliwe. Tym bardziej że przepisy skonstruowano w ten sposób, że tylko niekorzystne rozwiązania mają zastosowanie do zdarzeń przeszłych. Dlatego warto zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście warto czekać na ewentualne działania urzędu skarbowego. Ryzyko tego, że przyznanie się do zaległej darowizny nastąpi dopiero w trakcie kontroli, może okazać się nader kosztowne.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

POSTULUJEMY

Podatnik powinien sam rozważyć zgłoszenie otrzymanej do końca 2006 roku darowizny, od której nie odprowadził podatku. Sankcyjny 20-proc. podatek może okazać się kwotą znacznie przekraczającą podatek wynikający z tabeli przewidzianej w ustawie.


Edyta Wereszczyńska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od kiedy KSeF?

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

Ceny prądu w górę o 30% a gazu o 15% - od lipca 2024 r. w Polsce. Jak wpłynie to na inflację?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym (zakładającej częściowe "odmrożenie" cen za energię elektryczną i gaz), od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. - o ile zajdzie odpowiednie obniżenie cen w taryfach. Proponowanie przez MKiŚ częściowe odmrożenie cen prądu i gazu podbije ścieżkę inflacji o ok. 1 pp., a CPI w grudniu może wynieść ok. 5,5 proc. - oceniają ekonomiści ING. Zdaniem ministra finansów Andrzeja Domańskiego działania osłonowe w zakresie cen energii (np. bon energetyczny) spowodują, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce może być niższa przynajmniej o 1 pkt proc. w 2024 r. i o ok. 0,9 pkt. proc. w 2025 r. niż zakładają prognozy zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

REKLAMA