REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tylko zgłoszenie w urzędzie chroni przed sankcją

REKLAMA

Podatnik, który sam zgłosi w urzędzie skarbowym darowiznę sprzed lat, zapłaci podatek według starych zasad. Jeśli taka darowizna zostanie zgłoszona w trakcie kontroli, to trzeba będzie zapłacić 20-proc. podatek karny. Resort finansów jednak zapewnia, że nowych regulacji powinni obawiać się tylko nieuczciwi podatnicy.


Podatnik, który otrzymał darowiznę w poprzednich latach, ale do tej pory nie zgłosił jej do opodatkowania, powinien to zrobić teraz. Nawet płacąc podatek na starych zasadach, zapłaci mniej niż w sytuacji, gdy do przyznania się do starej darowizny zmusi go urząd skarbowy.


Sankcja na nieuczciwych


Od 1 stycznia obowiązuje nowy przepis ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z tą regulacją nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych w drodze darowizny lub polecenia darczyńcy podlega opodatkowaniu według stawki 20 proc., jeżeli obowiązek podatkowy powstał wskutek powołania się podatnika przed organem podatkowym lub kontroli skarbowej w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego na darowiznę, a należny podatek od tego nabycia nie został zapłacony.


Jak podkreślali urzędnicy Ministerstwa Finansów, w trakcie prac sejmowych nad nowelizacją ustawy miało chodzić tylko o sytuacje, kiedy w toku prowadzonego postępowania organ podatkowy zapyta podatnika o źródła majątku. Wtedy podatnik może powiedzieć, że w przeszłości otrzymał spadek lub darowiznę, których nie zgłosił do opodatkowania. Jeśli nie zgłosił ich do opodatkowania, a zrobi to teraz, to zamiast stawek podatkowych określonych w ustawie dla poszczególnych grup będzie musiał zapłacić podatek w wysokości 20 proc. Urzędnicy zapewniali, że nie chodzi tu o sytuacje, kiedy podatnik sam zgłosi się w tej sprawie do organu podatkowego. Wówczas będą miały zastosowanie ogólne przepisy o opodatkowaniu spadków i darowizn.


Jak zaznaczano, faktycznie sytuacje takie będą miały miejsce przede wszystkim wtedy, gdy podatnikowi trudno będzie udowodnić posiadanie majątku z legalnych źródeł.


Złożenie zeznania


Zdaniem Piotra Augustyniaka, doradcy podatkowego z kancelarii Hogan & Hartson, prawo do wymierzenia podatku sankcyjnego uzależnione jest od powołania się na fakt nabycia - a więc na przykład złożenia zeznania do protokołu przesłuchania. W jego ocenie, jeśli takie zeznanie zostało złożone po 1 stycznia 2007 r., to możliwe będzie zastosowanie przepisu sankcyjnego. Nie ma to jednak zastosowania w przypadku, gdy podatnik sam przypomniał sobie o starej i darowiźnie i złożył odpowiednie zeznanie. Także Antoni Łepkowski, adwokat i senior partner w kancelarii Łepkowski, Boszko i Wspólnicy, przestrzega, że każdy podatnik, wobec którego prowadzona jest kontrola, musi liczyć się z tym, że jeśli w jej trakcie okaże się, że nie wykazał w odpowiednim terminie faktu nabycia w drodze darowizny, a powołuje się na nią dopiero teraz, to zapłaci podatek karny.


Halina Kwiatkowska, radca prawny i partner w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, oddział w Krakowie, przypomina, że zobowiązanie w podatku od spadków i darowizn powstaje z mocy prawa. Obowiązek podatkowy w przypadku powoływania się na okoliczność dokonania darowizny powstaje z chwilą powołania się przed organem podatkowym na tę okoliczność. Zgodnie z momentem powstania obowiązku podatkowego, powinna być oceniana także wysokość należności publicznoprawnej. Potwierdzają to przepisy przejściowe dotyczące podatku od spadków i darowizn.


Skorzysta głównie fiskus


W trakcie dyskusji nad nowelizacją ustawy o podatku od spadków i darowizn resort finansów zapewniał, że wprowadzana sankcja nie będzie mocno dolegliwa i że na pewno nie będzie dotyczyła ona uczciwych podatników. Trudno jednak się z tym zgodzić.


Eksperci podkreślają, że ustawodawca kieruje się zbyt daleko idącą zasadą fiskalizmu państwa. Antoni Łepkowski twierdzi, że trudno w tym przypadku pozbyć się wrażenia, że fiskus znowu skorzysta.


Wielokrotnie pisaliśmy o tym, że organy podatkowe zazwyczaj podejmują kroki mające na celu sprawdzenie legalności pochodzenia źródeł przychodu w takim momencie, by do przedawnienia ewentualnego zobowiązania zostało niewiele czasu. Obserwując taką praktykę organów podatkowych, zwykły podatnik może dojść do wniosku, że jest to celowe działanie.


Jak zaznacza Antoni Łepkowski, jeżeli opublikowano ustawę, a podatnik zdaje sobie sprawę z tego, że tylko wcześniejsze wydanie decyzji byłoby dla niego bardziej korzystne, w praktyce może niewiele zrobić.


Jego zdaniem przyjęcie założenia, że moment publikacji ustawy powoduje równocześnie znajomość tego prawa przez obywateli jest pewnego rodzaju fikcją prawną, którą urzędnicy niestety wykorzystują. Wymuszenie na urzędzie, żeby wydał w odpowiednio krótkim terminie decyzję wymiarową, jest właściwie niemożliwe. Tym bardziej że przepisy skonstruowano w ten sposób, że tylko niekorzystne rozwiązania mają zastosowanie do zdarzeń przeszłych. Dlatego warto zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście warto czekać na ewentualne działania urzędu skarbowego. Ryzyko tego, że przyznanie się do zaległej darowizny nastąpi dopiero w trakcie kontroli, może okazać się nader kosztowne.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

POSTULUJEMY

Podatnik powinien sam rozważyć zgłoszenie otrzymanej do końca 2006 roku darowizny, od której nie odprowadził podatku. Sankcyjny 20-proc. podatek może okazać się kwotą znacznie przekraczającą podatek wynikający z tabeli przewidzianej w ustawie.


Edyta Wereszczyńska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA