Wydatki są kosztem
REKLAMA
Telewizja Publiczna organizowała imprezy, które rozliczała w formie ryczałtu. Zwróciła się jednak z pytaniem do urzędu skarbowego, czy wydatki na imprezy integracyjne, finansowane ze środków obrotowych firmy, a nie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, stanowią koszt uzyskania przychodu.
Urząd kwestionuje
Urząd skarbowy powołując się na art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) uznał, że wydatki na imprezy integracyjne nie mogą stanowić kosztów. Decyzję podtrzymała izba skarbowa.
Podatnik złożył więc skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Zarzucił organom naruszenie art. 16 ust. 1 pkt 45 w związku z art. 2 ust. 1 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Zdaniem podatnika, wydatki na imprezy integracyjne finansowane bezpośrednio ze środków obrotowych powinny być zaliczone do kosztów.
Sąd uchyla decyzję
WSA uchylił decyzję organów. W uzasadnieniu sąd przypomniał, że zaspokajanie potrzeb pracowniczych można podzielić na dwie grupy. Chodzi o potrzeby socjalne w interesie pracowników oraz ze względu na interes pracodawcy.
Tylko w tym pierwszym przypadku można mówić o działalności socjalnej. Skoro wydatek na imprezę firmową nie był finansowany z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, to należało określić cel tej imprezy. Zakwalifikowanie takiego wydatku do kosztów uzyskania przychodu jest możliwe, jeśli impreza miała charakter motywacyjny, a jej celem była integracja pracowników.
Odnosząc się do sprawy TVP sąd uznał, że organy podatkowe powinny określić, jaki cel miała impreza dla pracowników i dopiero wtedy wydać decyzję. WSA uznał także, że wydatki na spotkanie wigilijne nie mogą być zaliczone do kosztów.
Sygn. III SA/Wa 4283/06
OPINIE
MARIUSZ UNISK, doradca podatkowy, Instytut Studiów Podatkowych
W interpretacjach organów podatkowych praktyka uznana przez sąd pojawia się coraz częściej, ale są również decyzje organów, które, znając stanowisko resortu, interpretowały przepisy inaczej. Myślę więc, że wyrok WSA ugruntuje interpretację korzystniejszą dla podatników. Chodzi o uznanie, że wydatki na imprezy są to wydatki pracownicze o charakterze motywującym, co wpływa na efektywność pracy, a zatem również na potencjalne przychody pracodawcy.
SŁAWOMIR ZIELEŃ, doradca podatkowy, doktorant PAN
Uważam, że jest to słuszny wyrok, ale nie jest to stanowisko przełomowe. Kilka miesięcy wcześniej minister finansów zmienił swoje negatywne stanowisko w zakresie zaliczenia do kosztów wydatków na imprezy pracownicze. Po przeanalizowaniu przepisów minister doszedł do wniosku, że ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych różnicuje sytuację materialną osób uprawnionych. W przypadku imprezy integracyjnej nie ma to jednak znaczenia. Wyrok więc potwierdza stanowisko ministra.
Łukasz Zalewski
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA