REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wydatki są kosztem

REKLAMA

Jeżeli impreza ma charakter integracyjny i taki jej cel określił pracodawca, to poniesione na nią wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.


Telewizja Publiczna organizowała imprezy, które rozliczała w formie ryczałtu. Zwróciła się jednak z pytaniem do urzędu skarbowego, czy wydatki na imprezy integracyjne, finansowane ze środków obrotowych firmy, a nie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, stanowią koszt uzyskania przychodu.


Urząd kwestionuje


Urząd skarbowy powołując się na art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) uznał, że wydatki na imprezy integracyjne nie mogą stanowić kosztów. Decyzję podtrzymała izba skarbowa.

Podatnik złożył więc skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Zarzucił organom naruszenie art. 16 ust. 1 pkt 45 w związku z art. 2 ust. 1 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Zdaniem podatnika, wydatki na imprezy integracyjne finansowane bezpośrednio ze środków obrotowych powinny być zaliczone do kosztów.


Sąd uchyla decyzję


WSA uchylił decyzję organów. W uzasadnieniu sąd przypomniał, że zaspokajanie potrzeb pracowniczych można podzielić na dwie grupy. Chodzi o potrzeby socjalne w interesie pracowników oraz ze względu na interes pracodawcy.


Tylko w tym pierwszym przypadku można mówić o działalności socjalnej. Skoro wydatek na imprezę firmową nie był finansowany z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, to należało określić cel tej imprezy. Zakwalifikowanie takiego wydatku do kosztów uzyskania przychodu jest możliwe, jeśli impreza miała charakter motywacyjny, a jej celem była integracja pracowników.


Odnosząc się do sprawy TVP sąd uznał, że organy podatkowe powinny określić, jaki cel miała impreza dla pracowników i dopiero wtedy wydać decyzję. WSA uznał także, że wydatki na spotkanie wigilijne nie mogą być zaliczone do kosztów.


Sygn. III SA/Wa 4283/06


OPINIE

MARIUSZ UNISK, doradca podatkowy, Instytut Studiów Podatkowych

W interpretacjach organów podatkowych praktyka uznana przez sąd pojawia się coraz częściej, ale są również decyzje organów, które, znając stanowisko resortu, interpretowały przepisy inaczej. Myślę więc, że wyrok WSA ugruntuje interpretację korzystniejszą dla podatników. Chodzi o uznanie, że wydatki na imprezy są to wydatki pracownicze o charakterze motywującym, co wpływa na efektywność pracy, a zatem również na potencjalne przychody pracodawcy.

SŁAWOMIR ZIELEŃ, doradca podatkowy, doktorant PAN

Uważam, że jest to słuszny wyrok, ale nie jest to stanowisko przełomowe. Kilka miesięcy wcześniej minister finansów zmienił swoje negatywne stanowisko w zakresie zaliczenia do kosztów wydatków na imprezy pracownicze. Po przeanalizowaniu przepisów minister doszedł do wniosku, że ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych różnicuje sytuację materialną osób uprawnionych. W przypadku imprezy integracyjnej nie ma to jednak znaczenia. Wyrok więc potwierdza stanowisko ministra.


Łukasz Zalewski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędnicy skarbowi kontrolują rachunki bankowe obywateli i firm. Ponad miarę. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

REKLAMA

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

REKLAMA