Dochody z tytułu sprzedaży akcji w celu ich umorzenia były nieopodatkowane
REKLAMA
Podatnik wystąpił do urzędu skarbowego o stwierdzenie nadpłaty w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych za 2005 rok z tytułu sprzedaży akcji w celu ich umorzenia. Wyjaśnił, że sprzedał 517 akcji funduszowi inwestycyjnemu w związku z ogłoszonym wezwaniem i zapłacił podatek. Podatnik wskazał, że akcje nabył przed 1 stycznia 2004 r. i nie była to sprzedaż w ramach działalności gospodarczej. Jego zdaniem w sprawie mają więc zastosowanie przepisy art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy o zmianie ustawy o PIT i niektórych innych ustaw z 12 listopada 2003 r.
Podatnik na tej podstawie uznał, że sprzedaż akcji nie była opodatkowana. Wystąpił do urzędu, zgodnie z art. 75 par. 1 Ordynacji podatkowej, o stwierdzenie nadpłaty. Przedstawił też dwie decyzje tego urzędu dotyczące sprzedaży akcji innym funduszom, z których wynikało, że sprzedaż akcji nie podlega opodatkowaniu.
Organ odmówił stwierdzenia nadpłaty. Uznał, że doszło do sprzedaży papierów wartościowych. Stwierdził, że w sprawie mają zastosowanie przepisy art. 24 ust. 5, art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT. Brak więc było podstaw do stwierdzenia nadpłaty. Podatnik odwołał się do izby skarbowej, która podtrzymała decyzję urzędu. Podkreśliła, że mają tu zastosowanie również art. 17 ust. 1 oraz 24 ust. 5 ustawy o PIT. Zgodnie z nimi dywidendy zalicza się do przychodów i są one opodatkowane. Zdaniem izby organ właściwie zastosował art. 17 ust. 1 oraz art. 30 ust. 1 pkt 4.
WSA po rozpoznaniu sprawy uchylił decyzje organów. Uznał, że do opodatkowania zbycia akcji stosuje się art. 19 ust. 1 ustawy o zmianie ustawy o PIT z 12 listopada 2003 r., jeżeli akcje te zostały nabyte przed 1 stycznia 2004 r.
Sygn. III SA/Wa 91/07
Łukasz Zalewski
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA