Jak ewidencjonować zysk i stratę
REKLAMA
Ustawa o rachunkowości na zatwierdzenie sprawozdania finansowego daje sześć miesięcy od dnia bilansowego. Zatwierdzenie sprawozdania jest niezbędnym warunkiem do tego, by spółka mogła podzielić osiągnięty w danym roku zysk lub pokryć poniesioną stratę. W przypadku jednostek zobowiązanych do badania sprawozdania finansowego jeszcze zanim zostanie ono zatwierdzone, biegły musi wydać o nim opinię. Może być to opinia z zastrzeżeniami lub bez zastrzeżeń. Otrzymanie negatywnej opinii lub odmowa jej wydania przez biegłego wyłącza możliwość podziału wyniku finansowego lub pokrycia straty z mocy prawa. Wynika to z art. 53 ust. 3 ustawy o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).
W sprawozdaniu finansowym osiągnięty w danym okresie wynik wykazywany jest w pasywach bilansu w pozycji A. VIII - Zysk (strata) netto. Wykazana wartość musi być zgodna z tą, która została ustalona w rachunku zysków i strat.
Ponieważ spółki osobowe nie są podatnikami podatku dochodowego (są nimi ich właściciele), w rachunku zysków i strat pozycje pokazujące wynik brutto i netto będą zawierały tę samą wartość. Natomiast w księgach rachunkowych osiągnięta przez spółkę strata będzie widniała na koncie Wynik finansowy po stronie Wn, zaś zysk po stronie Ma.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Agnieszka Pokojska
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA