reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak ewidencjonować zysk i stratę

Jak ewidencjonować zysk i stratę

Strata poniesiona w roku obrotowym wykazywana jest po stronie debetowej konta Wynik finansowy. Po stronie kredytowej wykazywany jest zaś zysk.


Ustawa o rachunkowości na zatwierdzenie sprawozdania finansowego daje sześć miesięcy od dnia bilansowego. Zatwierdzenie sprawozdania jest niezbędnym warunkiem do tego, by spółka mogła podzielić osiągnięty w danym roku zysk lub pokryć poniesioną stratę. W przypadku jednostek zobowiązanych do badania sprawozdania finansowego jeszcze zanim zostanie ono zatwierdzone, biegły musi wydać o nim opinię. Może być to opinia z zastrzeżeniami lub bez zastrzeżeń. Otrzymanie negatywnej opinii lub odmowa jej wydania przez biegłego wyłącza możliwość podziału wyniku finansowego lub pokrycia straty z mocy prawa. Wynika to z art. 53 ust. 3 ustawy o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).


W sprawozdaniu finansowym osiągnięty w danym okresie wynik wykazywany jest w pasywach bilansu w pozycji A. VIII - Zysk (strata) netto. Wykazana wartość musi być zgodna z tą, która została ustalona w rachunku zysków i strat.


Ponieważ spółki osobowe nie są podatnikami podatku dochodowego (są nimi ich właściciele), w rachunku zysków i strat pozycje pokazujące wynik brutto i netto będą zawierały tę samą wartość. Natomiast w księgach rachunkowych osiągnięta przez spółkę strata będzie widniała na koncie Wynik finansowy po stronie Wn, zaś zysk po stronie Ma.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Agnieszka Pokojska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami77.40 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Moduł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama