Zmienią się statut i zasady etyki zawodowej
REKLAMA
Zaledwie po roku od II Zjazdu Doradców Podatkowych odbędzie się kolejny, nadzwyczajny.
Krajowa Rada Doradców Podatkowych (KRDP) w uchwale o zwołaniu zjazdu przyjęła punkt dotyczący oceny prac organów Izby, w tym przewodniczącego Krajowej Rady, którym jest prof. Witold Modzelewski. Przyjęto, że w wyniku oceny może dojść do decyzji osobowych. Oznacza to, że w sobotę mogą zostać wybrane nowe władze samorządu doradców. Nie jest to jednak pewne, ponieważ istnieje spór, czy nadzwyczajny zjazd posiada uprawnienia do dokonania zmian w KRDP.
Zarówno Bogusław Niemiec, jak i Sławomir Zieleń, wiceprzewodniczący KRDP, uważają, że zmiana władz jest mało prawdopodobna ze względu na brak takiej możliwości w przepisach. Nie wiadomo również, czy znalazłaby się większość, która przesądziłaby o zmianie.
Przyczyną zwołania nadzwyczajnego zjazdu jest zakwestionowanie przez Ministerstwo Finansów dwóch punktów statutu przyjętego rok temu. Pierwszy dotyczył niezgodności statutu z przepisami ustawy o doradztwie podatkowym, a drugi zmian w sądach dyscyplinarnych również wynikających z ustawy.
- Najważniejszym błędem II Zjazdu było przyjęcie jednolitego tekstu statutu w jednej uchwale, ponieważ ustawa o doradztwie podatkowym nie pozwala ministrowi, czyli organowi nadzorującemu, zawiesić części statutu. Przyjmiemy więc wiele uchwał bez przyjęcia tekstu jednolitego. Wtedy, jeśli minister coś zakwestionuje, niekoniecznie będzie to prowadziło do sporu - uważa Dariusz M. Malinowski, wiceprzewodniczący KRDP.
Do porządku obrad wprowadzono też inne punkty: zmiany w art. 4 i 16 zasad etyki zawodowej.
- Potrzeba zmian w zasadach etyki wynika z chęci dostosowania do obowiązującego prawa w zakresie ustawy dotyczącej przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy - tłumaczył nam Dariusz M. Malinowski.
Dziś KRDP zajmie się również sprawą komisji egzaminacyjnej ds. doradztwa podatkowego, którą minister finansów powinien powołać do 4 marca.
Spór z resortem powstał po tym, jak minister finansów uznał, że KRDP powinna wskazać więcej niż 20 kandydatów do komisji.
- Jest spór, czy selekcji ma dokonywać tylko rada czy również minister. Po drugie, wśród osób wskazanych przez radę znajduje się małżeństwo. Zdaniem ministra jest to przeszkoda do powołania tych osób - powiedział Dariusz M. Malinowski.
KRDP ma więc dziś zdecydować, czy przedstawi kolejnych kandydatów, ponad ustawowych dwudziestu.
- Jako prawnik uważam, że mamy rację, ponieważ uchwała jest podjęta zgodnie z prawem. Wiele wskazuje na to, że poszerzymy listę - podsumował Sławomir Zieleń.
10 660 doradców podatkowych jest wpisanych na listę
Łukasz Zalewski
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA