reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmienią się statut i zasady etyki zawodowej

Zmienią się statut i zasady etyki zawodowej

Podczas Nadzwyczajnego Zjazdu Doradców Podatkowych zmienione zostaną statut i zasady etyki zawodowej. Niewykluczone, że dojdzie też do zmiany władz samorządu doradców.


Zaledwie po roku od II Zjazdu Doradców Podatkowych odbędzie się kolejny, nadzwyczajny.


Krajowa Rada Doradców Podatkowych (KRDP) w uchwale o zwołaniu zjazdu przyjęła punkt dotyczący oceny prac organów Izby, w tym przewodniczącego Krajowej Rady, którym jest prof. Witold Modzelewski. Przyjęto, że w wyniku oceny może dojść do decyzji osobowych. Oznacza to, że w sobotę mogą zostać wybrane nowe władze samorządu doradców. Nie jest to jednak pewne, ponieważ istnieje spór, czy nadzwyczajny zjazd posiada uprawnienia do dokonania zmian w KRDP.


Zarówno Bogusław Niemiec, jak i Sławomir Zieleń, wiceprzewodniczący KRDP, uważają, że zmiana władz jest mało prawdopodobna ze względu na brak takiej możliwości w przepisach. Nie wiadomo również, czy znalazłaby się większość, która przesądziłaby o zmianie.


Przyczyną zwołania nadzwyczajnego zjazdu jest zakwestionowanie przez Ministerstwo Finansów dwóch punktów statutu przyjętego rok temu. Pierwszy dotyczył niezgodności statutu z przepisami ustawy o doradztwie podatkowym, a drugi zmian w sądach dyscyplinarnych również wynikających z ustawy.


- Najważniejszym błędem II Zjazdu było przyjęcie jednolitego tekstu statutu w jednej uchwale, ponieważ ustawa o doradztwie podatkowym nie pozwala ministrowi, czyli organowi nadzorującemu, zawiesić części statutu. Przyjmiemy więc wiele uchwał bez przyjęcia tekstu jednolitego. Wtedy, jeśli minister coś zakwestionuje, niekoniecznie będzie to prowadziło do sporu - uważa Dariusz M. Malinowski, wiceprzewodniczący KRDP.


Do porządku obrad wprowadzono też inne punkty: zmiany w art. 4 i 16 zasad etyki zawodowej.


- Potrzeba zmian w zasadach etyki wynika z chęci dostosowania do obowiązującego prawa w zakresie ustawy dotyczącej przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy - tłumaczył nam Dariusz M. Malinowski.


Dziś KRDP zajmie się również sprawą komisji egzaminacyjnej ds. doradztwa podatkowego, którą minister finansów powinien powołać do 4 marca.

Spór z resortem powstał po tym, jak minister finansów uznał, że KRDP powinna wskazać więcej niż 20 kandydatów do komisji.


- Jest spór, czy selekcji ma dokonywać tylko rada czy również minister. Po drugie, wśród osób wskazanych przez radę znajduje się małżeństwo. Zdaniem ministra jest to przeszkoda do powołania tych osób - powiedział Dariusz M. Malinowski.


KRDP ma więc dziś zdecydować, czy przedstawi kolejnych kandydatów, ponad ustawowych dwudziestu.


- Jako prawnik uważam, że mamy rację, ponieważ uchwała jest podjęta zgodnie z prawem. Wiele wskazuje na to, że poszerzymy listę - podsumował Sławomir Zieleń.


10 660
doradców podatkowych jest wpisanych na listę

Łukasz Zalewski

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SOVA Accounting

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama