REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Unia podwyższa podatek od diesla

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Do 2014 roku minimalna stawka akcyzy na paliwo Diesla w UE powinna wynosić 380 euro na 1 tys. litrów - postanowiła wczoraj Komisja Europejska. Ale Polska, podobnie jak kilka innych krajów, dostanie dodatkowe dwa lub trzy lata odroczenia.


Projekt ujednolicenia (w górę) akcyzy na olej napędowy od wielu miesięcy był forsowany przez węgierskiego komisarza ds. podatków Laszlo Kovacsa. Twierdził on, że występujące obecnie duże różnice w stawce akcyzy wywołują szkodliwe zakłócenia konkurencji na rynku przewoźników drogowych. A dodatkowo... szkodzą środowisku. Węgierski komisarz twierdzi bowiem, że kierowcy tirów, jadących np. z Niemiec do Hiszpanii, celowo nadkładają drogi, żeby do swoich gigantycznych zbiorników zatankować tańsze paliwo w Luksemburgu (gdzie obecna stawka akcyzy jest niższa niż w Niemczech czy we Francji).


Po dwóch nieudanych próbach we wtorek Kovacsowi wreszcie udało się postawić na swoim. Przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso zadecydował o przyjęciu propozycji Węgra, mimo że protestowało przeciwko niej kilku komisarzy. M.in. komisarz ds. rynku wewnętrznego Charlie McCreevy, który stwierdził, że harmonizacja minimalnej stawki akcyzy (a de facto jej podwyżka w wielu krajach) będzie nie tylko szkodliwa dla konkurencyjności europejskiej gospodarki, ale na dodatek jeszcze sprzeczna z celami zapisanymi w strategii lizbońskiej. Problem w tym jednak, że negatywne opinie McCreevy'ego oraz polskiej komisarz Danuty Hübner (która sugerowała "harmonizację w dół") zostały przedstawione w formie pisemnej. Bo obojga komisarzy nie było wczoraj w Strasburgu. Charlie McCreevy wolał pojechać na wyścigi konne w Cheltenham. Zaś komisarz Hübner była w Austrii na urlopie.


Kovacs zapewniał, że podwyżka minimalnej stawki akcyzy ma nie dotyczyć osób prywatnych. Nie potrafił jednak wyjaśnić dlaczego. Wspomniał jedynie - bez podawania szczegółów - o możliwym zastosowaniu systemu "zwrotów" akcyzy. Kovacs odpierał też zarzuty, że niesprawiedliwe jest stosowanie równie wysokiej minimalnej stawki akcyzy w krajach, których poziom bogactwa jest diametralnie różny (np. Rumunii i Niemczech).


- To nie może być argument. W UE mamy przecież wspólne zasady - powiedział "Gazecie" Kovacs.


Węgierski komisarz potwierdził jednocześnie wcześniejsze informacje "Gazety": żeby zwiększyć szanse, że propozycja "harmonizacji" akcyzy zostanie zaakceptowana przez unijne rządy w Radzie UE, Komisja zaproponowała dodatkowe okresy przejściowe. Zamiast w 2014 r. w kilku krajach: Hiszpanii, Austrii, Polsce, Belgii, Luksemburgu, Portugalii i Grecji, minimalna stawka 380 euro na 1 tys. litrów oleju napędowego zaczęłaby obowiązywać w 2016 r. Zaś na Litwie, Łotwie, w Bułgarii i Rumunii - w 2017 r. - Okresy przejściowe dostały te kraje, które się tego domagały - powiedział Kovacs, wzbudzając grymasy na twarzach czeskich dziennikarzy (okazało się bowiem, że czeski komisarz Vladimir Szpidla dopiero we wtorek zaczął krytykować propozycje Kovacsa).


Propozycja "harmonizacji w górę", żeby weszła w życie, musi być jeszcze jednomyślnie zaakceptowana przez wszystkie rządy UE i przez Parlament Europejski.- Nie jestem pewien, czy uda się nam osiągnąć to jednomyślne porozumienie - przyznał wczoraj Kovacs.


Konrad Niklewicz, Strasburg

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

REKLAMA

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

REKLAMA