REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Doradca z wiedzą informatyczną

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Administracja skarbowa coraz częściej korzysta podczas kontroli z systemów informatycznych. Stosując podobne systemy, spółki mogą same ujawniać nieprawidłowości i unikać sankcji.


Rozmowa z IWONĄ SMITH z PricewaterhouseCoopers

 

Ostatnio coraz więcej dużych spółek, posiadających własne służby finansowe, powierza prowadzenie bieżącej ewidencji i rozliczeń podatkowych firmom doradztwa podatkowego. Jaki jest cel takich zmian?

- Zmiany te odzwierciedlają światowe trendy. Głównym ich celem jest usprawnienie funkcjonowania dużych spółek poprzez redukcję kosztów i koncentrowanie się na kluczowych obszarach swojej działalności (tzw. core competences). W obydwie tendencje wpisuje się dążenie firm do outsourcingu tych aspektów działalności, które nie są bezpośrednio związane z prowadzeniem biznesu, np. kwestii podatkowych. Po powierzeniu prowadzenia bieżących rozliczeń doradcy podatkowemu, służby finansowe w takich spółkach mogą skoncentrować się na strategicznym planowaniu podatkowym.


Czego jeszcze spółki oczekują obecnie od doradców podatkowych, z których usług korzystają?

- Na obecnym etapie rozwoju biznesu firmy oczekują innowacyjnych propozycji, np. wprowadzenia nowoczesnych systemów informatycznych, które uproszczą i zautomatyzują system rozliczeń podatkowych danej spółki. Chodzi o to, żeby po wdrożeniu takich rozwiązań IT sprawy związane z bieżącymi podatkami zajmowały jak najmniej czasu pracownikom spółki. Oni mają - jak już wspomniałam - zajmować się przede wszystkim strategicznym rozwojem firmy i długofalowym planowaniem podatkowym. Jednocześnie zarządy spółek oczekują od doradców podatkowych, że zaproponowane przez nich systemy informatyczne będą zapewniały bezpieczeństwo podatkowe. Czyli podsumowując: doradca podatkowy powinien zaproponować spółce nie tylko konkretny system, ale również sposób jego wdrożenia i obsługi.


Dlaczego duże spółki chcą zapewnić sobie bezpieczeństwo podatkowe m.in. dzięki wdrożeniu nowoczesnych rozwiązań informatycznych?

- Głównym powodem jest ostrożne podejście firm, które mają świadomość, że minimalizowanie zobowiązań podatkowych może być zakwestionowane przez aparat skarbowy, co w efekcie oznacza dla firmy kolejne koszty (wynikające np. z zaangażowania pracowników w postępowanie podatkowe). Nie bez znaczenia jest także fakt, że przedstawiciele administracji skarbowej zaczynają korzystać z różnych oprogramowań komputerowych podczas przeprowadzanych kontroli w spółkach. Oprogramowania te są szczególnie przydatne podczas kontroli spółek notujących wysokie obroty dzięki sprzedaży bardzo szerokiego asortymentu towarów. Często są to bardzo podobne produkty, na które jednak stosowane są różne stawki VAT. Systemy informatyczne stosowane podczas kontroli przez pracowników urzędów skarbowych lub urzędów kontroli skarbowej pozwalają na szybkie ujawnienia takich różnic i nierzadko na zakwestionowanie np. stosowanych przez spółki stawek VAT.


A czy firma doradztwa podatkowego jest w stanie zaproponować spółce, którą obsługuje, systemy informatyczne zapewniające większe bezpieczeństwo podatkowe i umożliwiające lepsze przygotowanie się do kontroli?

- Największe firmy doradztwa podatkowego mające dostęp do bogatej wiedzy i światowego doświadczenia w zakresie podatków są w stanie zaproponować odpowiednie rozwiązania komputerowe, działające na podobnych zasadach co systemy używane przez administrację skarbową podczas kontroli. Stosując taki system, spółka może jeszcze przed kontrolą sama zlokalizować wszelkie nieprawidłowości, np. związane ze stawkami VAT na towary, które sprzedaje. Dzięki temu jest w stanie skorygować błędy i uniknąć niekorzystnych następstw podatkowych. Przy okazji chcę zwrócić uwagę na opublikowane przez Ministerstwo Finansów zadania dla urzędów kontroli skarbowej na 2007 rok. MF zaleca, żeby kontrole przeprowadzać przy minimalnym zaangażowaniu czasu zarówno podatników, jak i urzędów kontroli skarbowej. W racjonalnym wykorzystaniu czasu pracy mogą pomóc m.in. zaawansowane systemy informatyczne.


Nowe zadania wymagają, żeby doradcy podatkowi mieli wiedzę nie tylko związaną z przepisami podatkowymi, ale również z informatyką. Czy wszyscy są w stanie sprostać tym nowym wyzwaniom?

- Obecnie duże firmy doradztwa podatkowego, które chcą elastycznie reagować na oczekiwania klientów, rekrutują do pracy już nie tylko absolwentów prawa i ekonomii, ale również informatyki. Tworzone są interdyscyplinarne zespoły, które doradzają dużym spółkom. Członkowie takich zespołów zdobywają jeszcze dodatkowe uprawnienia, np. zdają egzaminy ACCA. Posiadanie takich uprawnień ułatwia m.in. wskazywanie spółkom, czego mogą się spodziewać w najbliższej przyszłości, m.in. w sferze podatków i rachunkowości.


STOSOWANIE RÓŻNYCH STAWEK VAT

Zdarza się, że spółka sprzedaje kilka tysięcy rodzajów artykułów spożywczych. Te same produkty dostarcza kilku dostawców. Jedni stosują na swoje wyroby 22-proc. stawkę VAT, a inni 7-proc. Często spółka stosuje te same stawki, sprzedając te artykuły klientom. Fiskus podczas kontroli łatwo to wykryje dzięki zastosowaniu programu informatycznego.

POTWIERDZENIE KOMPETENCJI

ACCA - Association of Chartered Certified Accountants - międzynarodowa organizacja skupiająca biegłych rewidentów; posiadanie dyplomu ACCA (uznawanego na świecie) jest poświadczeniem wysokich kompetencji w zakresie zarządzania finansami i rachunkowości.


IWONA SMITH

partner zarządzający w dziale podatkowym PricewaterhouseCoopers, specjalizuje się m.in. w doradztwie podatkowym dla spółek z sektora energetycznego, nieruchomości oraz leasingu


Krzysztof Tomaszewski

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

REKLAMA

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

REKLAMA