reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zapłata daniny solidarnościowej po terminie bez odsetek za zwłokę

Zapłata daniny solidarnościowej po terminie bez odsetek za zwłokę

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, który przewiduje, że podatnicy, którzy nie zapłacą w terminie daniny solidarnościowej nie będą obciążeni odsetkami za zwłokę, o ile uregulują należność do 1 czerwca 2020 r.

"Projekt przewiduje zaniechanie poboru odsetek za zwłokę naliczonych osobie fizycznej w okresie od dnia 1 maja 2020 r. do dnia 1 czerwca 2020 r. od niewpłaconej w terminie daniny solidarnościowej, w części przypadającej na dokonane w tym okresie wpłaty podlegające zaliczeniu na poczet tej daniny" - napisano w uzasadnieniu.

Tzw. danina solidarnościowa została wprowadzona w ubiegłym roku i po raz pierwszy miała zostać zapłacona przez podatników w tym. Wynosi ona 4 proc. od nadwyżki dochodów powyżej miliona złotych. Płacona jest przez osoby fizyczne.

Zgodnie z opublikowanym w czwartek (14 maja) projektem rozporządzenia, osoby które nie zapłacą tej daniny w terminie, nie poniosą negatywnych konsekwencji finansowych z tego tytułu, pod warunkiem, że uregulują tę należność w terminie do 1 czerwca 2020 r.

"W przypadku gdy osoba fizyczna nie zapłaci należnej daniny solidarnościowej w terminie do 1 czerwca 2020 r., to będzie obowiązana zapłacić odsetki od niewpłaconej (w całości lub części) należności naliczone za cały okres, w którym pozostawała w zwłoce (tj. od 1 maja 2020 r.)" - dodano w uzasadnieniu.

Resort finansów podkreślił, że zaniechanie poboru odsetek za zwłokę ułatwi podatnikom wywiązanie się z obowiązku zapłaty daniny solidarnościowej, której płatność upłynęła 30 kwietnia br.

autor: Michał Boroń
mick/ drag/

Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Podatki i prawo gospodarcze. Pakiet 5 ebooków

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Majzner

Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama