reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Do dziś można złożyć CIT-8

Do dziś można złożyć CIT-8

W tym roku podatnicy CIT mogą do 2 kwietnia do północy składać roczne zeznania podatkowe. Spóźnialscy zapłacą odsetki, a w skrajnych przypadkach grzywnę, nawet do wysokości 18 720 zł. Aby prawidłowo wypełnić zeznanie, należało wcześniej przygotować sprawozdanie finansowe.


Dziś mija termin złożenia deklaracji rocznej przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych, czyli m.in. przez spółki kapitałowe, banki i instytucje finansowe. W tym roku podatnicy mieli nieco więcej czasu na wypełnienie deklaracji. Zasadą jest wypełnianie zeznania rocznego do 31 marca.

- Ponieważ jednak ostatni dzień marca przypadał w sobotę, podatnicy jeszcze dziś mogą przesłać do urzędu skarbowego CIT-8 - podkreśla Sylwia Migdał, menedżer w dziale podatkowym Ernst & Young.

Termin został przesunięty stosownie do postanowień Ordynacji podatkowej. Z jej przepisów wynika wyraźnie, że jeśli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.


Nie każdy wypełnia CIT


Nie wszyscy jednak podatnicy będą zobowiązani do wypełnienia CIT-8. Obowiązku tego nie mają ci, którzy zostali zwolnieni z podatku.

Zeznania CIT-8 nie składają zatem NBP, Skarb Państwa, jednostki budżetowe, fundusze celowe i przedsiębiorstwa międzynarodowe. Obowiązku tego nie mają również jednostki samorządu terytorialnego w zakresie dochodów określonych w przepisach ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, fundusze inwestycyjne i emerytalne, a także ZUS i Agencja Nieruchomości Rolnych. Zeznania CIT-8 nie składają ponadto kościelne osoby prawne oraz Polski Związek Działkowców - zwolniony z podatku dochodowego w zakresie działalności statutowej na podstawie ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.

Wszyscy inni podatnicy powinni dziś nie tylko złożyć CIT8. Dziś mija również termin wpłaty na rachunek urzędu skarbowego należnego podatku dochodowego wynikającego z zeznania.


Potrzebne sprawozdanie


CIT-8 trudno będzie jednak prawidłowo przygotować, jeśli firma nie sporządziła wcześniej sprawozdania finansowego. Ustawodawca przewidział zbieżność terminów sporządzenia sprawozdania i złożenia CIT-8. Firmy mają na to czas do końca marca (w tym roku do 2 kwietnia).

- Terminowe sporządzenie sprawozdania może pomóc w prawidłowym wypełnieniu deklaracji podatkowej. Na jego podstawie łatwiej ustalić koszty i przychody, jakie powinny być wzięte pod uwagę w rozliczeniach z urzędem skarbowym - podkreśla Sylwia Migdał.

Potwierdza to Marcin Ciemniewski, doradca podatkowy, menedżer w Ernst & Young.

- Dane zawarte w sprawozdaniu finansowym powinny umożliwić precyzyjną kalkulację dochodu i podatku - podkreśla nasz rozmówca.

Podatnicy nie powinni się więc łudzić. Urzędnicy nie zastosują wobec nich taryfy ulgowej, jeśli nie wypełnią w terminie CIT-8, tylko dlatego, że nie przygotowali sprawozdania. O ile bowiem za niedotrzymanie terminu sporządzenia sprawozdania w praktyce firmy nie ponoszą konsekwencji, o tyle za niezłożenie deklaracji osoby odpowiedzialne za rozliczenia podatkowe mogą słono zapłacić.

W najlepszym przypadku podatnik płaci odsetki od nieterminowo wpłaconego podatku, w najgorszym grzywnę określoną w kodeksie karnym skarbowym. Jej stawki wahają się w granicach od 93,60 zł do nawet 18 720 zł.

Za sporządzenie i złożenie deklaracji CIT-8 odpowiada zarząd spółki.

- Jeśli CIT-8 nie zostanie złożony w terminie, zarząd spółki odpowiada na podstawie kodeksu karnego skarbowego. Zarząd odpowiada również za zaległości podatkowe z tytułu złożenia CIT-8 po terminie - podkreśla Michał Skraba, doradca podatkowy w firmie KPMG.


Odliczają ulgi i straty


Podatników podatku dochodowego od osób prawnych z roku na rok przybywa. W 2004 roku podatek ten płaciło 249 345 podatników, a w 2005 roku - już ponad 14,5 tys. więcej. Miało to przełożenie na dochody budżetowe, które tylko w ciągu jednego roku wzrosły z ponad 13 mld zł do prawie 16 mld. Przeciętny podatek płacony przez podatnika CIT wynosił 362 762 zł. Nie oznacza to jednak, że wszyscy podatnicy wpłacili do budżetu pieniądze. Z danych resortu finansów za 2005 rok wynika, że spośród 264 017 podatników nieco ponad 68 proc. wykazało dochody, przy czym ponad 30 proc. zadeklarowało dochody równe zero lub wykazało stratę. Podatek zapłaciło niespełna 21,5 proc. podatników.

W tym roku może być podobnie. Część podatników z pewnością będzie rozliczała starty poniesione w poprzednich latach. Duża część skorzysta z ulg, które pozwalają zmniejszyć kwoty podatku, jakie trafiają do budżetu państwa.

- Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych obecnie najchętniej korzystają z ulg związanych z pomocą publiczną - twierdzi Michał Skraba.

To jednak nie jedyne preferencje, z których podatnicy mogą skorzystać.

- W zeznaniu CIT-8 za 2006 rok podatnicy mogą wykazać odliczenia od dochodu darowizn. Podatnik może też odliczyć wydatki poniesione na nabycie nowych technologii oraz na działalność klubów sportowych - twierdzi Marek Kolibski, doradca podatkowy w kancelarii Ożóg.

Wypełniając roczne zeznanie, podatnicy powinni nie tylko zwrócić uwagę na odliczane ulgi. Równie ważny jest formularz. Ministerstwo Finansów zmienia bowiem często wzory deklaracji i zeznań. Ostatnio zmieniło je rozporządzeniem z 18 grudnia 2006 r.

- Rozliczając się zatem za 2006 rok, należy wypełnić zeznanie na formularzu obowiązującym przed dniem wejścia w życie rozporządzenia - podsumowuje Marcin Zimny, prawnik w CMS Cameron McKenna.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Współpraca MAGDALENA MAJKOWSKA, AGNIESZKA POKOJSKA


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Tanecki

Posiada ponad 10 lat doświadczenia w zarządzaniu ochroną danych osobowych i bezpieczeństwem informacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama