REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do dziś można złożyć CIT-8

REKLAMA

W tym roku podatnicy CIT mogą do 2 kwietnia do północy składać roczne zeznania podatkowe. Spóźnialscy zapłacą odsetki, a w skrajnych przypadkach grzywnę, nawet do wysokości 18 720 zł. Aby prawidłowo wypełnić zeznanie, należało wcześniej przygotować sprawozdanie finansowe.


Dziś mija termin złożenia deklaracji rocznej przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych, czyli m.in. przez spółki kapitałowe, banki i instytucje finansowe. W tym roku podatnicy mieli nieco więcej czasu na wypełnienie deklaracji. Zasadą jest wypełnianie zeznania rocznego do 31 marca.

- Ponieważ jednak ostatni dzień marca przypadał w sobotę, podatnicy jeszcze dziś mogą przesłać do urzędu skarbowego CIT-8 - podkreśla Sylwia Migdał, menedżer w dziale podatkowym Ernst & Young.

Termin został przesunięty stosownie do postanowień Ordynacji podatkowej. Z jej przepisów wynika wyraźnie, że jeśli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.


Nie każdy wypełnia CIT


Nie wszyscy jednak podatnicy będą zobowiązani do wypełnienia CIT-8. Obowiązku tego nie mają ci, którzy zostali zwolnieni z podatku.

Zeznania CIT-8 nie składają zatem NBP, Skarb Państwa, jednostki budżetowe, fundusze celowe i przedsiębiorstwa międzynarodowe. Obowiązku tego nie mają również jednostki samorządu terytorialnego w zakresie dochodów określonych w przepisach ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, fundusze inwestycyjne i emerytalne, a także ZUS i Agencja Nieruchomości Rolnych. Zeznania CIT-8 nie składają ponadto kościelne osoby prawne oraz Polski Związek Działkowców - zwolniony z podatku dochodowego w zakresie działalności statutowej na podstawie ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.

Wszyscy inni podatnicy powinni dziś nie tylko złożyć CIT8. Dziś mija również termin wpłaty na rachunek urzędu skarbowego należnego podatku dochodowego wynikającego z zeznania.


Potrzebne sprawozdanie


CIT-8 trudno będzie jednak prawidłowo przygotować, jeśli firma nie sporządziła wcześniej sprawozdania finansowego. Ustawodawca przewidział zbieżność terminów sporządzenia sprawozdania i złożenia CIT-8. Firmy mają na to czas do końca marca (w tym roku do 2 kwietnia).

- Terminowe sporządzenie sprawozdania może pomóc w prawidłowym wypełnieniu deklaracji podatkowej. Na jego podstawie łatwiej ustalić koszty i przychody, jakie powinny być wzięte pod uwagę w rozliczeniach z urzędem skarbowym - podkreśla Sylwia Migdał.

Potwierdza to Marcin Ciemniewski, doradca podatkowy, menedżer w Ernst & Young.

- Dane zawarte w sprawozdaniu finansowym powinny umożliwić precyzyjną kalkulację dochodu i podatku - podkreśla nasz rozmówca.

Podatnicy nie powinni się więc łudzić. Urzędnicy nie zastosują wobec nich taryfy ulgowej, jeśli nie wypełnią w terminie CIT-8, tylko dlatego, że nie przygotowali sprawozdania. O ile bowiem za niedotrzymanie terminu sporządzenia sprawozdania w praktyce firmy nie ponoszą konsekwencji, o tyle za niezłożenie deklaracji osoby odpowiedzialne za rozliczenia podatkowe mogą słono zapłacić.

W najlepszym przypadku podatnik płaci odsetki od nieterminowo wpłaconego podatku, w najgorszym grzywnę określoną w kodeksie karnym skarbowym. Jej stawki wahają się w granicach od 93,60 zł do nawet 18 720 zł.

Za sporządzenie i złożenie deklaracji CIT-8 odpowiada zarząd spółki.

- Jeśli CIT-8 nie zostanie złożony w terminie, zarząd spółki odpowiada na podstawie kodeksu karnego skarbowego. Zarząd odpowiada również za zaległości podatkowe z tytułu złożenia CIT-8 po terminie - podkreśla Michał Skraba, doradca podatkowy w firmie KPMG.


Odliczają ulgi i straty


Podatników podatku dochodowego od osób prawnych z roku na rok przybywa. W 2004 roku podatek ten płaciło 249 345 podatników, a w 2005 roku - już ponad 14,5 tys. więcej. Miało to przełożenie na dochody budżetowe, które tylko w ciągu jednego roku wzrosły z ponad 13 mld zł do prawie 16 mld. Przeciętny podatek płacony przez podatnika CIT wynosił 362 762 zł. Nie oznacza to jednak, że wszyscy podatnicy wpłacili do budżetu pieniądze. Z danych resortu finansów za 2005 rok wynika, że spośród 264 017 podatników nieco ponad 68 proc. wykazało dochody, przy czym ponad 30 proc. zadeklarowało dochody równe zero lub wykazało stratę. Podatek zapłaciło niespełna 21,5 proc. podatników.

W tym roku może być podobnie. Część podatników z pewnością będzie rozliczała starty poniesione w poprzednich latach. Duża część skorzysta z ulg, które pozwalają zmniejszyć kwoty podatku, jakie trafiają do budżetu państwa.

- Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych obecnie najchętniej korzystają z ulg związanych z pomocą publiczną - twierdzi Michał Skraba.

To jednak nie jedyne preferencje, z których podatnicy mogą skorzystać.

- W zeznaniu CIT-8 za 2006 rok podatnicy mogą wykazać odliczenia od dochodu darowizn. Podatnik może też odliczyć wydatki poniesione na nabycie nowych technologii oraz na działalność klubów sportowych - twierdzi Marek Kolibski, doradca podatkowy w kancelarii Ożóg.

Wypełniając roczne zeznanie, podatnicy powinni nie tylko zwrócić uwagę na odliczane ulgi. Równie ważny jest formularz. Ministerstwo Finansów zmienia bowiem często wzory deklaracji i zeznań. Ostatnio zmieniło je rozporządzeniem z 18 grudnia 2006 r.

- Rozliczając się zatem za 2006 rok, należy wypełnić zeznanie na formularzu obowiązującym przed dniem wejścia w życie rozporządzenia - podsumowuje Marcin Zimny, prawnik w CMS Cameron McKenna.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Współpraca MAGDALENA MAJKOWSKA, AGNIESZKA POKOJSKA


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon energetyczny o 100% wyższy - dla ogrzewających np. pompą ciepła czy piecem akumulacyjnym maksymalnie 1200 zł

W przypadku bonu energetycznego dla osób korzystających ze źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną, np. pompa ciepła czy piec akumulacyjnym, ustawodawca proponuje zwiększone o 100% wsparcie. Osoby w tym przedziale mogą liczyć na świadczenie pieniężne w wysokości od 600 zł do 1200 zł.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

REKLAMA