Należy wskazać powód zmiany postanowienia
REKLAMA
Podatnik w styczniu 2006 r. zwrócił się o wydanie pisemnej interpretacji prawa podatkowego w zakresie możliwości skorzystania w 2003 roku z ulgi na modernizację mieszkania (art. 27a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
Podatnik we wniosku wyjaśnił, że w 2003 roku poniósł wydatki na zakup i zamontowanie rolet okiennych. Zdaniem podatnika, wydatki te mogą być odliczone od podatku na podstawie i zasadach określonych w art. 27a ustawy o o podatku dochodowym od osób fizycznych. Naczelnik urzędu skarbowego uznał stanowisko przedstawione przez podatnika za prawidłowe.
Dyrektor izby skarbowej zmienił jednak z urzędu postanowienie organu pierwszej instancji. Wskazał, że instalacja rolet okiennych nie została wymieniona w rozporządzeniu ministra gospodarki przestrzennej i budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r., które określa rodzaje wydatków uprawniających do skorzystania z ulgi.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uchylił zaskarżoną decyzję. Sąd zaznaczył, że rozstrzygnięcie organu odwoławczego o uchyleniu bądź zmianie postanowienia organu pierwszej instancji w przedmiocie interpretacji przepisów prawa podatkowego może nastąpić jedynie w razie wystąpienia jednego z naruszeń określonych w art. 14b par. 5 ust. 2 Ordynacji podatkowej.
Ponadto organ odwoławczy zobowiązany jest do wykazania, które z wymienionych w tym przepisie naruszeń wystąpiło w wyniku wydania przez organ niższej instancji postanowienia i na czym ono polegało.
Sygn. akt I SA/Łd 1677/06
Bartosz Barański
Zespół zarządzania wiedzą firmy Deloitte
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat