reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Tadeusz Kościński ministrem finansów, funduszy i polityki regionalnej

Tadeusz Kościński ministrem finansów, funduszy i polityki regionalnej

6 października 2020 r. Prezydent RP Andrzej Duda wręczył Tadeuszowi Kościńskiemu nominację na stanowisko ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej. Minister Kościński będzie nadzorował dwa resorty – Ministerstwo Finansów (MF) oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR). Zmiana jest elementem zapowiadanych przez premiera Morawieckiego zmian strukturalnych w rządzie. Minister Kościński objął kierownictwo nad następującymi działami administracji rządowej: budżet, finanse publiczne, instytucje finansowe i rozwój regionalny.

MFiPR - gospodarz strategii, zarządca funduszy

MFiPR koordynuje wdrażanie gospodarczego biznesplanu rządu - Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zarządza funduszami europejskimi z budżetu UE na lata 2014-2020 na poziomie krajowym i koordynuje ich wdrażanie na szczeblu regionalnym. Resort przygotowuje też nowe rozdanie unijnych funduszy. W tym celu negocjuje kształt unijnych rozporządzeń dla polityki spójności na lata 2021-2027, pracuje nad Umową Partnerstwa (dokument, który pokaże, jak te fundusze będą inwestowane w Polsce) oraz tworzy Krajowy Plan Odbudowy, który pozwoli Polsce sięgnąć po pieniądze z unijnego Funduszu Odbudowy.

MFiPR odpowiada również za pozyskiwanie funduszy rozwojowych, zarządzanych przez instytucje unijne (np. Program Horyzont 2020, Plan Junckera), wdraża Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarsko-Polski Program Współpracy. Pełni także rolę rządowego lidera Funduszu Trójmorza, który przygotowuje inwestycje w zakresie energii, transportu, komunikacji cyfrowej i gospodarki.

MFiPR jest też centralnym urzędem udostępniającym zainteresowanym ministerstwom i samorządom narzędzia organizacyjne i prawne w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego. W zakresie kompetencji MFiPR są też Krajowa Polityka Miejska oraz programy rozwoju, np. Program dla Bieszczad, Program Dostępność Plus, Program Mosty dla Regionów, Program dla Śląska czy Pakiet dla średnich miast.

Resort przygotowuje także jedno z największych wydarzeń we współpracy z agendą ONZ – UN Habitat - Światowe Forum Miejskie, które w 2022 roku odbędzie się w Katowicach.

MF na straży finansów publicznych

MF opracowuje, wykonuje i kontroluje realizację budżetu państwa. Zajmuje się systemem finansowania samorządu terytorialnego, sfery budżetowej i bezpieczeństwa państwa oraz zarządza długiem publicznym. Odpowiada za realizację dochodów i wydatków budżetu państwa, w tym dochodów z podatków, a także za współpracę finansową, kredytową i płatniczą z zagranicą oraz realizację przepisów dotyczących ceł.

MF wykonuje zadania dotyczące funkcjonowania rynku finansowego, w tym banków, zakładów ubezpieczeń i funduszy inwestycyjnych oraz dotyczące obrotu papierami wartościowymi. Ponadto inicjuje politykę rządu odnośnie rynku papierów wartościowych.

Integralną częścią resortu finansów jest Krajowa Administracja Skarbowa, która dba o zapewnienie wpływów podatkowych do budżetu państwa.

Celem MF jest zapewnienie stabilnych, efektywnych i zrównoważonych finansów publicznych oraz wysokiej jakości świadczonych usług.

MF pracuje nad rozwiązaniami systemowymi zapewniającymi wpływy z tytułu podatków, ceł i innych należności publicznoprawnych. Resort dąży do poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej i przygotowuje rozwiązania systemowe zapewniające rozwój systemu finansowego.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolska sieć profesjonalnych firm audytorskich

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama