Zadania dla audytorów zostaną ujednolicone
REKLAMA
ZMIANA PRAWA
Do grona osób mogących zajmować stanowisko audytora wewnętrznego zgodnie z ustawą o finansach publicznych zostaną włączeni posiadacze uprawnień audytora wewnętrznego wydawanych przez Ministerstwo Finansów - wynika z projektu przedstawionego przez resort. Takie rozwiązanie ma zapobiec nieporozumieniom powstałym w związku z nowelizacją ustawy, która weszła w życie w grudniu 2006 r.
Departament Koordynacji Kontroli Finansowej i Audytu Wewnętrznego w Ministerstwie Finansów nie przewiduje w najbliższym czasie znaczących zmian w zakresie audytu wewnętrznego, jakie m.in. wprowadziła ostatnia nowelizacja.
Ocena audytu
Przypomnijmy, że dokonując ostatniej nowelizacji zrezygnowano z przeprowadzania ocen w odniesieniu do ogólnego funkcjonowania audytu wewnętrznego i kontroli finansowej w jednostkach sektora finansów publicznych. Jak twierdzi Sławomir Kacprzak, dyrektor departamentu, obecnie uprawnienia ministra finansów w zakresie weryfikacji i oceny dotyczą wyłącznie prawidłowości wykonywania audytu wewnętrznego. Inny będzie więc profil przeprowadzanych ocen.
Możliwość przeprowadzania weryfikacji i oceny prawidłowości wykonywania audytu wewnętrznego na miejscu w poszczególnych jednostkach będzie wynikała wprost z ustawy o finansach publicznych - zaproponował resort finansów w opublikowanym projekcie ustawy.
Zapewnienie spójności
Kolejne propozycje zmian, tym razem w aktach wykonawczych, zostaną przedstawione w najbliższym czasie w związku z wprowadzoną pod koniec ubiegłego roku możliwością zlecania zadań audytowych przez uprawnione podmioty.
Według dyrektora departamentu koordynacji kontroli finansowej i audytu wewnętrznego istotne jest, aby zlecone zadania audytowe były przeprowadzane w poszczególnych jednostkach w podobny sposób. Audytorzy wewnętrzni otrzymają więc szczegółowe wytyczne i wskazówki w tym zakresie. W niektórych przypadkach będą one miały postać programu zadania audytowego. Bardzo istotna jest również kwestia przedstawienia wyników zadania przez poszczególnych audytorów. Konieczne jest zapewnienie spójności w tym zakresie.
- Bardzo ważna będzie bieżąca współpraca z audytorami wewnętrznymi. Musimy pamiętać, że to oni dobrze znają swoje jednostki. Będziemy dążyć do tego, aby współpracować z audytorami już na etapie opracowywania programu zadania - tłumaczy Sławomir Kacprzak.
Ma to pomóc w dostosowaniu wytycznych dotyczących przeprowadzenia zadania do specyficznych warunków, które panują w tych jednostkach.
Agnieszka Pokojska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat