Wyższe limity dla osób dojeżdżających do pracy
REKLAMA
Czy przyznanie podwyższonych kosztów uzyskania przychodów dotyczących umowy o pracę jest uzależnione od odległości, w jakiej znajduje się miejscowość, w której jest siedziba pracodawcy oraz miejsce zamieszkania pracownika?
- W myśl art. 22 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm., nazywana ustawą o PIT) koszty uzyskania przychodów z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku oraz pracy nakładczej wynoszą 127,82 zł miesięcznie, a za rok podatkowy łącznie nie więcej niż 1533,84 zł, jeśli miejsce stałego lub czasowego zamieszkania pracownika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę. Przepisy nie mówią nic na temat odległości, w jakiej znajdują się miejscowości, a więc wystarczy, aby to były dwie różne miejscowości, mogą ze sobą sąsiadować lub być położone w odległości np. 200 km.
Czy można skorzystać z ulgi odsetkowej w przypadku, gdy zawarto umowę kredytu na budowę domu jednorodzinnego przed 2001 rokiem, a kredyt otrzymano w 2002 roku?
- Stosownie do art. 26b ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT, odliczenie odsetek od kredytu udzielonego podatnikowi na sfinansowanie takiej inwestycji przysługuje tylko, jeśli kredyt został udzielony po 1 stycznia 2002 r. Przez datę udzielenia kredytu należy rozumieć zawarcie umowy kredytu, a nie datę wypłaty środków pieniężnych.
Jakie zeznanie powinna złożyć osoba, która prowadziła w 2006 roku działalność gospodarczą opodatkowaną skalą podatkową oraz otrzymała dochody z tytułu umowy zlecenia?
- Podatnik powinien złożyć PIT-36 oraz PIT-37. Dochody z działalności gospodarczej wykazuje się w zeznaniu PIT- 36 (jeżeli są opodatkowane liniową stawką podatku wynoszącą 19 proc., to w zeznaniu PIT-36L). Natomiast dochody z tytułu umowy zlecenia należy wykazać w zeznaniu PIT-37 w sekcji C.1. wiersz 3 jako działalność wykonywaną osobiście.
Kiedy i w jakiej części można uznać za koszty uzyskania przychodów odsetki od pożyczki na zakup papierów wartościowych?
- Dopiero w momencie sprzedaży papierów wartościowych. Według art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie między innymi akcji, udziałów oraz innych papierów wartościowych. Wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu w momencie odpłatnego zbycia tych papierów wartościowych. A więc odsetki od kredytu na zakup tych instrumentów finansowych są kosztem uzyskania przychodu w momencie ich sprzedaży i to jedynie w odpowiedniej proporcji.
Czy w przypadku składania zeznań PIT-37, z którego należy dopłacić podatek, oraz PIT-38, z którego wynika zwrot podatku, można zapłacić na rachunek urzędu skarbowego tylko różnicę?
- Zgodnie z art. 76 par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.), napłata podatku podlega zaliczeniu z urzędu w całości lub w części na poczet zaległości podatkowych lub bieżących zobowiązań podatkowych. Napłata zaś z zeznania PIT-37 stosownie do art. 73 par. 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej powstaje już momencie jego złożenia.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Barbara Pyzel
doradca podatkowy, BDO Numerica
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA