REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Posłowie proponują własną definicję

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Resort finansów kończy prace nad zmianami w ustawie o VAT wprowadzającymi definicję budownictwa społecznego. Propozycje definicji mają też posłowie.


zmiana prawa

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie dwóch projektów nowelizacji ustawy o VAT. Oba zakładają wprowadzenie definicji budownictwa społecznego. Zgodnie z projektem Samoobrony społecznym programem budownictwa mieszkaniowego byłyby objęte domy o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 250 mkw. oraz mieszkania do 130 mkw. Limity przyjęte przez SLD wynoszą odpowiednio 240 mkw. i 150 mkw. Po przekroczeniu tych powierzchni 7proc. stawka miałaby zastosowanie tylko do części podstawy opodatkowania nieprzekraczającej limitu. Oba projekty przewidują, że obniżona stawka dotyczyłaby projektowania, dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa społecznego.


Nowelizacja autorstwa SLD, jak i Samoobrony, zakłada też bezterminowe przedłużenie stosowania ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Ustawa ta przestanie obowiązywać 31 grudnia 2007 r. Przypomnijmy, że o zwrot części kosztów mogą ubiegać się osoby, które od 1 maja 2004 roku. do końca 2007 roku w związku z inwestycją mieszkaniową poniosły wydatki na zakup materiałów budowlanych, na które po 30 kwietnia 2004 r. stawka VAT wzrosła z 7 do 22 proc. Definicja budownictwa społecznego nie może obejmować budowy domów i remontów systemem gospodarczym, dlatego zniesienie epizodyczności ustawy o zwrocie części VAT pozwoli po 1 stycznia 2008 r. zwracać różnicę VAT za materiały budowlane między obowiązującą 22proc. stawką a 7proc. stawką preferencyjną.


Oba poselskie projekty skierowano do dalszych prac w sejmowych komisjach Finansów Publicznych i Infrastruktury.


Nad opracowaniem definicji budownictwa społecznego od dłuższego czasu pracuje także rząd. W kwietniu przyjęto podstawowe założenia definicji. Są one bardziej rygorystyczne niż zaproponowane w obu poselskich nowelizacjach. Przede wszystkim zakładają niższe limity powierzchniowe domów i mieszkań, do których miałaby zastosowanie preferencyjna stawka, oraz wprowadzają ograniczenia w zakresie remontów. Zgodnie z propozycjami Ministerstwa Finansów 7proc. stawka VAT ma zostać utrzymana na mieszkania do 120 mkw. i domy do 220 mkw. Dotyczy to nieruchomości kupowanych od spółdzielni lub deweloperów. Niższa stawka VAT ma objąć także remonty budynków wielomieszkaniowych, jednorodzinnych oraz noclegowni. Podstawowa 22proc. stawka będzie miała zastosowanie w przypadku remontów wewnątrz mieszkań, jeżeli koszt wykorzystanych do nich materiałów budowlanych przekroczy 50 proc. wartości usługi. Obecnie prace w MF nad projektem zmian w ustawie o VAT wprowadzające definicję budownictwa społecznego są na ukończeniu. W resorcie nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja dotycząca przedłużenia zwrotu osobom fizycznym VAT na materiały budowlane. Rozwiązania takiego domaga się resort budownictwa.


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

REKLAMA

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

Czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla blockchaina i bezpieczeństwa cyfrowych transakcji?

Blockchain od lat jest symbolem bezpieczeństwa i niezmienności danych. Jego zastosowanie wykracza daleko poza kryptowaluty – wykorzystuje się go w finansach, administracji, logistyce czy ochronie zdrowia. Jednak pojawienie się komputerów kwantowych, zdolnych do przeprowadzania obliczeń niewyobrażalnych dla klasycznych komputerów, rodzi pytanie: czy blockchain przestanie być odporny na złamanie? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje dla transakcji, danych i całej gospodarki cyfrowej?

Przelewy natychmiastowe – czy europejskie banki są gotowe do zmian?

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego przelewy w euro mają docierać na konta klientów w UE w ciągu 10 sekund. Bankom, które nie spełnią tego wymogu, mogą grozić nie tylko kary, ale i utrata klientów.

Przedsiębiorców niepokoją podatki i niestabilność prawa. Dużym problemem są też rosnące koszty energii

Rosnące koszty energii, wysokie podatki i niestabilność prawa to największe obawy polskich przedsiębiorców. Firmy mierzą się także z problemem braków kadrowych, a większość nie spodziewa się poprawy warunków gospodarczych w najbliższym czasie.

REKLAMA

4%, 5% a nawet 8% - w którym banku można tyle dostać? Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych - koniec stycznia 2025 r.

W styczniu 2025 r. nastąpiły zmiany w czołówce promocyjnych depozytów bankowych. Dwa banki przestały oferować 8% w skali roku. Ale inna instytucja postanowiła właśnie na początku 2025 r. taką ofertę udostępnić. Mimo licznych promocji lokat i rachunków oszczędnościowych widoczny jest trend stopniowego pogarszania się oferty depozytowej - już od 2 lat. Skutkiem tego - jak pokazują dane NBP - przeciętna lokata zakładana jest z oprocentowaniem mniejszym niż 4% w skali roku.

Obligacje skarbowe - luty 2025 r. Oprocentowanie do 6,80% w skali roku. Oferta obligacji nowych emisji

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 27 stycznia 2025 r. przekazało informacje o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w lutym 20245 r. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmienią się w porównaniu do oferowanych w styczniu br. Od 28 stycznia br. można nabywać nowe (lutowe) emisje obligacji skarbowych w drodze zamiany z niewielkim dyskontem. 

REKLAMA