| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Posłowie proponują własną definicję

Posłowie proponują własną definicję

Resort finansów kończy prace nad zmianami w ustawie o VAT wprowadzającymi definicję budownictwa społecznego. Propozycje definicji mają też posłowie.


zmiana prawa

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie dwóch projektów nowelizacji ustawy o VAT. Oba zakładają wprowadzenie definicji budownictwa społecznego. Zgodnie z projektem Samoobrony społecznym programem budownictwa mieszkaniowego byłyby objęte domy o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 250 mkw. oraz mieszkania do 130 mkw. Limity przyjęte przez SLD wynoszą odpowiednio 240 mkw. i 150 mkw. Po przekroczeniu tych powierzchni 7proc. stawka miałaby zastosowanie tylko do części podstawy opodatkowania nieprzekraczającej limitu. Oba projekty przewidują, że obniżona stawka dotyczyłaby projektowania, dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa społecznego.


Nowelizacja autorstwa SLD, jak i Samoobrony, zakłada też bezterminowe przedłużenie stosowania ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Ustawa ta przestanie obowiązywać 31 grudnia 2007 r. Przypomnijmy, że o zwrot części kosztów mogą ubiegać się osoby, które od 1 maja 2004 roku. do końca 2007 roku w związku z inwestycją mieszkaniową poniosły wydatki na zakup materiałów budowlanych, na które po 30 kwietnia 2004 r. stawka VAT wzrosła z 7 do 22 proc. Definicja budownictwa społecznego nie może obejmować budowy domów i remontów systemem gospodarczym, dlatego zniesienie epizodyczności ustawy o zwrocie części VAT pozwoli po 1 stycznia 2008 r. zwracać różnicę VAT za materiały budowlane między obowiązującą 22proc. stawką a 7proc. stawką preferencyjną.


Oba poselskie projekty skierowano do dalszych prac w sejmowych komisjach Finansów Publicznych i Infrastruktury.


Nad opracowaniem definicji budownictwa społecznego od dłuższego czasu pracuje także rząd. W kwietniu przyjęto podstawowe założenia definicji. Są one bardziej rygorystyczne niż zaproponowane w obu poselskich nowelizacjach. Przede wszystkim zakładają niższe limity powierzchniowe domów i mieszkań, do których miałaby zastosowanie preferencyjna stawka, oraz wprowadzają ograniczenia w zakresie remontów. Zgodnie z propozycjami Ministerstwa Finansów 7proc. stawka VAT ma zostać utrzymana na mieszkania do 120 mkw. i domy do 220 mkw. Dotyczy to nieruchomości kupowanych od spółdzielni lub deweloperów. Niższa stawka VAT ma objąć także remonty budynków wielomieszkaniowych, jednorodzinnych oraz noclegowni. Podstawowa 22proc. stawka będzie miała zastosowanie w przypadku remontów wewnątrz mieszkań, jeżeli koszt wykorzystanych do nich materiałów budowlanych przekroczy 50 proc. wartości usługi. Obecnie prace w MF nad projektem zmian w ustawie o VAT wprowadzające definicję budownictwa społecznego są na ukończeniu. W resorcie nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja dotycząca przedłużenia zwrotu osobom fizycznym VAT na materiały budowlane. Rozwiązania takiego domaga się resort budownictwa.


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWiLP)

Organizacja zrzeszająca firmy leasingowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »