| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zwolnienie dopiero po pięciu latach

Zwolnienie dopiero po pięciu latach

Nabywca gospodarstwa rolnego może skorzystać ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn. Wystarczy, że będzie prowadził je przez co najmniej pięć lat.


Nowelizacja przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn doprecyzowała zakres zwolnienia odnoszącego się do nabycia gospodarstwa rolnego lub jego części. Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) zwalnia się od podatku nabycie własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości lub jej części wraz z częściami składowymi, pod warunkiem że w chwili nabycia ta nieruchomość stanowi gospodarstwo rolne lub jego część albo wejdzie w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy. Kolejny warunek to konieczność prowadzenia gospodarstwa przez nabywcę przez co najmniej 5 lat od dnia nabycia.


Definicja gospodarstwa


Ustawa nie definiuje pojęcia gospodarstwa rolnego, lecz odsyła wprost do postanowień przepisów ustawy o podatku rolnym (t.j. DzU. z 2006 r. nr 136, poz 969 z późn. zm.). Zgodnie z jej przepisami za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.


Dla skorzystania ze zwolnienia od podatku nie jest konieczne nabycie gospodarstwa rolnego w całości. Wystarczy także nabyć jego część, a więc udział we współwłasności bądź też nieruchomość, która ze względów obszarowych nie może stanowić samodzielnie gospodarstwa rolnego, ale wejdzie w skład gospodarstwa rolnego nabywcy z chwilą jej nabycia.


Ważne!

Podatek od spadków i darowizn musi zapłacić nabywca, który nie jest właścicielem gospodarstwa rolnego, a który poprzez nabycie gruntu rolnego utworzy gospodarstwo rolne poprzez połączenie go z posiadanym już gruntem rolnym o obszarze poniżej 1ha


Trzeba spełnić warunki


Warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest konieczność prowadzenia nabytego gospodarstwa rolnego przez okres 5 lat, licząc od dnia jego nabycia. Konsekwencją zbycia nieruchomości objętej zwolnieniem, wyłączenia jej poza gospodarstwo rolne bądź zaprzestania prowadzenia gospodarstwa rolnego przed upływem 5 lat jest powstanie u nabywcy zobowiązania do zapłaty podatku według zasad ogólnych.


Zwolnienie nie obejmuje budynków mieszkalnych znajdujących się na nabywanej nieruchomości oraz niektórych innych budynków i urządzeń przeznaczonych na cele specjalistycznej produkcji rolnej. Ustawa przewiduje jednak inne zwolnienia, które mogą mieć wpływ na wysokość podatku. Przykładowo zwalnia z podatku nabywane przez rolnika pojazdy i maszyny rolnicze oraz budynki mieszkalne o powierzchni do 110 metrów kwadratowych.


JOLANTA NOWAK

Pracownik Izby Skarbowej w Poznaniu

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »