| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT płacą udzielający porad prawnych

VAT płacą udzielający porad prawnych

Aby można było mówić o doradztwie podatkowym, czynność musi być wykonana w imieniu i na rzecz podatnika. Tylko wtedy jest opodatkowana VAT.


Podatnik zwrócił się do organów podatkowych o udzielenie interpretacji podatkowej. Twierdził, że prowadzenie przez niego ksiąg podatkowych i wypełnianie deklaracji to czynności zwolnione z VAT. Wskazywał przy tym na unormowania art. 113 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Przepis ten stanowi, że do wartości sprzedaży opodatkowanej nie zalicza się odpłatnego świadczenia usług zwolnionych z podatku. Podkreślał również, że nie wykonuje tych czynności w imieniu i na rzecz podatników, bo nie podpisuje deklaracji i nie doradza w tym zakresie.


Organy podatkowe nie zgodziły się z tym stanowiskiem. Podkreśliły, że po nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym czynności wykonywane przez podatnika zaliczane są do doradztwa podatkowego. Wcześniej wystąpiło wyraźne wyłączenie ustawowe polegające na tym, iż do czynności doradztwa podatkowego nie zaliczało się czynności wykonywanych w imieniu i na rzecz podatnika, polegających wyłącznie na prowadzeniu ksiąg bądź innych ewidencji oraz sporządzaniu deklaracji. Podatnik wniósł zatem skargę do sądu.


WSA w Opolu przyznał mu rację. Podkreślił, że podatnik nie prowadzi ksiąg podatkowych w imieniu i na rzecz podatników. Nie udziela także porad, nie wydaje opinii i nie udziela pomocy w tym zakresie.


Zdaniem sądu są to warunki konieczne, by daną czynność zaliczyć do czynności doradztwa podatkowego.


Sygn. akt I SA/Op 348/06


KATARZYNA PASZEK

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Żaneta Urawska

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »