VAT płacą udzielający porad prawnych
REKLAMA
Podatnik zwrócił się do organów podatkowych o udzielenie interpretacji podatkowej. Twierdził, że prowadzenie przez niego ksiąg podatkowych i wypełnianie deklaracji to czynności zwolnione z VAT. Wskazywał przy tym na unormowania art. 113 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Przepis ten stanowi, że do wartości sprzedaży opodatkowanej nie zalicza się odpłatnego świadczenia usług zwolnionych z podatku. Podkreślał również, że nie wykonuje tych czynności w imieniu i na rzecz podatników, bo nie podpisuje deklaracji i nie doradza w tym zakresie.
Organy podatkowe nie zgodziły się z tym stanowiskiem. Podkreśliły, że po nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym czynności wykonywane przez podatnika zaliczane są do doradztwa podatkowego. Wcześniej wystąpiło wyraźne wyłączenie ustawowe polegające na tym, iż do czynności doradztwa podatkowego nie zaliczało się czynności wykonywanych w imieniu i na rzecz podatnika, polegających wyłącznie na prowadzeniu ksiąg bądź innych ewidencji oraz sporządzaniu deklaracji. Podatnik wniósł zatem skargę do sądu.
WSA w Opolu przyznał mu rację. Podkreślił, że podatnik nie prowadzi ksiąg podatkowych w imieniu i na rzecz podatników. Nie udziela także porad, nie wydaje opinii i nie udziela pomocy w tym zakresie.
Zdaniem sądu są to warunki konieczne, by daną czynność zaliczyć do czynności doradztwa podatkowego.
Sygn. akt I SA/Op 348/06
KATARZYNA PASZEK
Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA