Kategorie

Tylko jedną inwestycję można odliczyć

Aleksandra Tarka
Podatnicy w dalszym ciągu mają liczne wątpliwości związane z odliczaniem ulgi odsetkowej. Resort finansów opublikował w tej sprawie już prawie 380 wyjaśnień.


Z ulgi odsetkowej mogą korzystać tylko te osoby, które do końca ubiegłego roku zaciągnęły kredyt mieszkaniowy. Podatnicy wciąż jednak mają kłopoty z jej odliczaniem. Najlepiej świadczy o tym liczba interpretacji wydawanych przez organy podatkowe w tej sprawie. Na stronie internetowej MF opublikowano ich blisko 380. Dla porównania - interpretacje dotyczące ulgi sportowej są tylko dwie. Eksperci potwierdzają, że odliczenia z tego tytułu nadal sprawiają poważne trudności.


Ulgi nie ma, są wątpliwości


Ulga odsetkowa zniknęła z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dniem 1 stycznia 2007 r. Oznacza to, że po tej dacie nie jest już możliwe nabycie uprawnień do stosowania ulgi. Tylko podatnik, któremu w latach 2002-2006 udzielono kredytu uprawniającego do ulgi odsetkowej, może - na dotychczasowych zasadach - odliczać wydatki na spłatę odsetek od kredytu. Dla nabycia prawa do korzystania z odliczenia istotna jest data zawarcia umowy kredytowej, a nie zakończenia inwestycji czy przeniesienia własności nieruchomości. Odliczeń podatnicy będą mogli dokonywać nie dłużej niż do 31 grudnia 2027 r.

Kontynuowanie odliczeń odbywać się będzie na dotychczasowych zasadach. Jak wyjaśnia Anna Sokołowska, radca prawny z kancelarii A. Sokołowska R. Goch, korzystanie przez podatników z ulgi odsetkowej wywoływało w czasie jej funkcjonowania liczne wątpliwości, które wciąż są aktualne. Z długiej listy podaje tylko kilka. Na pierwszym miejscu wymienia sytuację, w której podatnik zaciąga kredyt wyłącznie na spłatę pierwotnego kredytu, z którego sfinansował cel mieszkaniowy. Wówczas - jak podkreśla nasza rozmówczyni - nie można skorzystać z ulgi odsetkowej. Dodaje jednak, że podatnicy, którzy skorzystali z ulgi odsetkowej, mogą również skorzystać ze zwrotu różnicy VAT na materiały budowlane zakupione w latach 2005 i 2006 na budowę budynku mieszkalnego.

- Prawo do skorzystania z ulgi nie przysługuje także z tytułu spłaty odsetek od kredytu, w sytuacji gdy kredyt przeznaczony został na sfinansowanie zakupu lokalu mieszkalnego na tzw. rynku wtórnym - przypomina ekspert.


Odpowiedzi dobre i złe


Również w ocenie Jana Jodłowskiego, radcy prawnego w firmie doradczej KPMG, wątpliwości związanych z ulgą odsetkową wciąż jest sporo.

- Wielu podatników zaciągnęło wspólne z innymi osobami kredyty na sfinansowanie inwestycji mieszkaniowych, np. rodzice z dziećmi, gdy dzieci nie miały wystarczającej zdolności kredytowej - mówi nasz rozmówca.

Zauważa, że przepisy nie wprowadziły tu zasady, by prawo do odliczenia odsetek ustalać proporcjonalnie do udziału w kredycie. Każdy ze współkredytobiorców może zatem odliczyć te odsetki, które faktycznie spłacił.

- Wiele pytań mają podatnicy, którzy skorzystali w poprzednich latach z dużej ulgi budowlanej. Dotyczą one możliwości jej zwrotu i skorzystania z ulgi odsetkowej - tłumaczy Jan Jodłowski.

Tymczasem osoba, która skorzystała z dużej ulgi budowlanej, nie może skorzystać z ulgi odsetkowej. Jan Jodłowski wyjaśnia jednak, że podatnik ma prawo skorygować swoje rozliczenie za poprzednie lata i zwrócić wykorzystaną dużą ulgę, a tym samym uzyskać prawo do ulgi odsetkowej. Podatnik nie może jednak skorygować rozliczenia za lata, za które zobowiązanie podatkowe uległo już przedawnieniu.

- W praktyce oznacza to, że w 2007 roku podatnik może skorygować jedynie swoje rozliczenia za rok 2001 i lata następne - podkreśla nasz rozmówca.

Wątpliwości wielu podatników dotyczą także możliwości kontynuowania ulgi na spłatę odsetek od kredytu po przeniesieniu kredytu do innego banku. Przepisy podatkowe takiej możliwości nie przewidziały. Kredyt przeznaczony na spłatę innego kredytu nie jest przeznaczony na cele mieszkaniowe w rozumieniu przepisów podatkowych. W rezultacie zaciągnięcie takiego kredytu powoduje utratę prawa do kontynuacji ulgi odsetkowej.


Ulga jest limitowana


Karolina Tetlak, prawnik w kancelarii Weil, Gotshal & Manges, przypomina, że odliczeniu podlegają tylko odsetki od kwoty kredytu nieprzekraczającej ustalonego limitu.

- Nawet jeśli mając dwie inwestycje podatnik nie przekracza wskazanego limitu, odliczyć może tylko odsetki związane z jedną z nich - podkreśla.

Zwraca też uwagę, że ulga nie przysługuje w odniesieniu do mieszkań przeznaczonych na wynajem.

Jej zdaniem wysokość odsetek nie jest istotna. Twierdzi, że uwzględnić można także karne odsetki za opóźnienia w spłacie.

Ulga dotyczy odsetek zapłaconych łącznie przez obojga małżonków, także jeśli rozliczają się odrębnie. Co ważne, w przypadku osób niebędących małżeństwem, ulga przysługuje każdej z tych osób, w odniesieniu do odsetek od tej części kredytu, jaką faktycznie spłacają.


62 775
podatników korzystało w 2005 roku z ulgi odsetkowej

3064 zł wyniosło przeciętne odliczenie

dane MF


Rozliczanie ulgi odsetkowej
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ALEKSANDRA TARKA

aleksandra.tarka@infor.pl

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość
  1 sty 2000
  13 cze 2021
  Zakres dat:

  Ulga klęskowa w podatku rolnym

  Ulga klęskowa w podatku rolnym jest preferencją podatkową, która przewidziana jest w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej. Jak działa ulga klęskowa? Jakie są zasady przyznawania ulgi?

  Błąd w rozliczeniach nie jest oszustwem podatkowym

  Sankcje w VAT. Podatnik nie może być karany za błąd, który nie jest oszustwem lub uszczupleniem podatkowym - tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

  Usługi gastronomiczne na kasie fiskalnej online - interpretacje

  Kasy fiskalne online w branży gastronomicznej pojawiły się od 1 stycznia 2021 r. Obowiązek wymiany starych kas na nowe objął bowiem usługi związane z wyżywieniem świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne. Pojawiło się jednak szereg wątpliwości interpretacyjnych związanych z nowym obowiązkiem. Oto niektóre z nich.

  Polski Ład. Ile będą kosztowały zmiany podatkowe?

  Polskie Ład. Najważniejsze zmiany jeśli chodzi o kwestie ubytku PIT to jest ok. 22 mld zł dla całego sektora, dodatkowo przewidujemy ok. 4-4,5 mld zł kosztów z tego pakietu ulg dla małych i średnich przedsiębiorstw - powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski.

  Przeniesienie firmy za granicę a podatek w Polsce

  Przeniesienie działalności gospodarczej za granicę. Zapowiadane zmiany w ramach Polskiego Ładu, rosnące koszty prowadzenia firmy, niejasne przepisy i nadmierna biurokracja – to czynniki, przez które wielu przedsiębiorców rozważa przeniesienie działalność za granicę. Jednak samo zarejestrowanie firmy w innym kraju (nawet w UE) nie zwalnia automatycznie z płacenia podatków i składek ubezpieczeniowych w Polsce.

  Kiedy osoba fizyczna ma rezydencję podatkową w Polsce?

  Polska rezydencja podatkowa. Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe z 29 kwietnia 2021 r. dotyczące zasad ustalania rezydencji podatkowej oraz zakresu obowiązku osoby fizycznej w Polsce. Zdaniem ekspertów PwC te objaśnienia mogą być postrzegane jako zapowiedź szczególnego zainteresowania władz podatkowych rezydencją osób fizycznych, które utraciły lub utracą rezydencję podatkową w Polsce.

  Czy opodatkowanie firm w Czechach jest niższe?

  Opodatkowanie działalności gospodarczej w Czechach nie jest znacząco korzystniejsze niż w Polsce - stwierdza Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy zwracają uwagę, że zależy ono m.in. od branży, w której działa firma, poziomu przychodów oraz relacji między przychodami a kosztami.

  Kto musi mieć kasę fiskalną online od 1 lipca 2021 r.?

  Kasy fiskalne online. Od 1 lipca 2021 r. kolejna grupa podatników zobowiązana jest do obowiązkowego ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych online. Których podatników dotyczy ten obowiązek?

  Obowiązek podatkowy drugiego stopnia w akcyzie

  Podmiotowość podatników akcyzy z tytułu obowiązku podatkowego drugiego stopnia jest przedmiotem daleko idących kontrowersji, zresztą z wielu powodów – pisze profesor Witold Modzelewski.

  Pusta faktura wymaga udowodnienia

  Puste faktury. Urząd skarbowy oskarżył firmę o nabycie pustych faktur, mimo że zeznania świadków wyraźnie stwierdzały co innego. Sprawę rozstrzygnął sąd administracyjny.

  Skutki podatkowe wycofania samochodu ze spółki cywilnej

  Skutki podatkowe wniesienia i wycofania samochodu do spółki cywilnej - cz. II wycofanie samochodu ze spółki cywilnej.

  Zwrot VAT niektórym podmiotom - zmiany od 1 lipca 2021 r.

  Zwrot VAT. Ustawodawca przygotował projekt nowego rozporządzenia w zakresie zwrotu VAT niektórym podmiotom. Nowe regulacje zaczną obowiązywać od 1 lipca 2021 r. Co się zmieni?

  Zarobki w Szwecji. Ile można zarobić zbierając jagody?

  Zarobki w Szwecji. Z danych Szwedzkiego Urzędu Statystycznego wynika, że średnia pensja w Szwecji wynosi 35,3 tys. koron brutto (ok. 15 tys. zł). Mediana wynosi 31,7 tys. koron brutto (ok. 14 tys. zł).

  Raportowanie niefinansowe ESG zyskuje na znaczeniu

  Raportowanie niefinansowe ESG (environmental, social i governance). Inwestorzy coraz częściej szukają informacji o wpływie spółek na środowisko i społeczeństwo. Polskie firmy rzadko jednak raportują takie kwestie. Dlaczego warto raportować? Co powinny zawierać raporty ESG?

  Globalna stawka CIT a realna działalność gospodarcza

  Globalna stawka CIT. Polska nie poprze planu wprowadzenia globalnego minimalnego poziomu podatku od przedsiębiorstw, o ile nie będzie klauzuli wyłączającej z niego istotną działalność gospodarczą prowadzoną w kraju - powiedział dziennikowi "Financial Times" minister finansów Tadeusz Kościński.

  ZUS w Polsce vs. ZUS w Anglii

  Ubiegły miesiąc okazał się niezwykle istotny dla polskiej gospodarki. Premier Morawiecki ogłosił główne założenia „Nowego Ładu”, czyli programu ekonomiczno-społecznego, którego założeniem ma być zniwelowanie strat, jakie w naszej gospodarce poczyniła pandemia koronawirusa. Jednakże nie dla wszystkich plan ten okazał się dobrym pomysłem; co więcej, wzbudził wśród pewnej części społeczeństwa spore obawy.

  Nowelizacja ustawy o AML – nowe obowiązki dla rynku walut wirtualnych

  Nowelizacja ustawy o AML. Wirtualne waluty to ekspresowo rozwijająca się branża z dziedziny nowoczesnych technologii. Jednak zarówno wydobycie, sprzedaż, wymiana i spekulacja walutami nie jest zarezerwowana wyłącznie dla przedsiębiorców jako inwestycja czy środek płatniczy. Walutę wirtualną często wykorzystuje się również do realizacji nieuczciwych celów i w ramach działań niezgodnych z prawem. W związku z tym pojawiają się kolejne regulacje prawne – zarówno krajowe, jak i międzynarodowe – dotyczące AML/CFT. 15 maja 2021 weszła w życie nowelizacja ustawy o AML. Co warto o niej wiedzieć?

  Blockchain w księgowości – przyszłość, która już zapukała do drzwi

  Blockchain w księgowości. Wiele wskazuje na to, że rachunkowość oparta o nowe technologie, w tym technologię blockchain to nieodległa przyszłość. Prowadzenie księgowości z wykorzystaniem rejestru rozproszonego i inteligentnych umów może pomóc przedsiębiorcom osiągać większe dochody szybciej i łatwiej. Jednocześnie, wprowadzanie nowych rozwiązań zawsze wiąże się z pewnymi wyzwaniami. Czy wątpliwości branży księgowej związane z blockchainem są uzasadnione?

  Ulga na ekspansję - kto skorzysta i na jakich zasadach?

  Ulga na ekspansję, która została zaproponowana w ramach Polskiego Ładu, ma objąć przedsiębiorstwa, w tym małe i średnie podmioty, które podejmują ekspansją na rynki zagraniczne. Na jakich warunkach będzie można korzystać z ulgi na ekspansję? Kiedy ulga wejdzie w życie?

  Dodatkowe prace a opodatkowanie VAT kar umownych

  VAT od kar umownych - dodatkowe prace. W trakcie realizacji projektu budowlanego mogą wystąpić nowe okoliczności, takie jak np. problemy z gruntem czy wady dokumentacji projektowej. Może to spowodować konieczność podjęcia dodatkowych prac, a tym samym poniesienia dodatkowych kosztów przez wykonawcę, które powinny obciążać zamawiającego. Strony umowy budowlanej muszą ustalić, czy taka kara umowna podlega, czy nie podlega opodatkowaniu VAT.

  Jak postrzegamy księgowych? Sowa, mrówka czy leniwiec?

  Księgowi są nazywani zaufanymi doradcami i wysokiej klasy specjalistami. Chociaż te określenia brzmią poważnie, po pracy często rozwijają nietypowe zainteresowania, jak sporty ekstremalne, sztuki walki, żeglarstwo bądź śpiew w chórze. Sposób, w jaki ich odbieramy, pokazują też metafory. Księgowego można porównać do wielu zwierząt – mądrej sowy, walecznego tygrysa bądź pracowitej mrówki. Z okazji Dnia Księgowego postanowiliśmy przyjrzeć się wizerunkowi specjalistów od rachunkowości.

  Nowy podatek od elektroniki uderzy w twórców i konsumentów

  Opłata reprograficzna. Nowy podatek od elektroniki uderzy w kieszenie konsumentów i przedsiębiorców, nie pomoże twórcom - stwierdził Związek Cyfrowa Polska, wydając negatywną ocenę do projektu ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego w ramach konsultacji społecznych resortu kultury.

  Podatkowa grupa kapitałowa – rozliczenie straty

  Podatkowa grupa kapitałowa. Spośród pięciu spółek tworzących grupę jedna przyniosła stratę, a cztery dochody. Spółka dominująca pomniejszyła o tę stratę podatek dochodowy wykazany i zaliczkowany przez cztery rentowne spółki, zachowując powstałą na plus różnicę zaliczek CIT, a następnie rozdysponowując ją pomiędzy siebie i spółkę przynoszącą straty. Była pewna, że to działanie będzie obojętne podatkowo, ale fiskus stwierdził, że jest to przysporzenie majątku tych spółek i musi zostać opodatkowane jak zwykły przychód. Spór między przedsiębiorcą a Dyrektorem Krajowej Informacji Skarbowej rozstrzygnął sąd, stwierdzając, że: „Stanowisko KIS jest nie tylko nieprawidłowe, ale także nielogiczne i sprzeczne wewnętrznie. Jest również wyrazem nadmiernego fiskalizmu państwa”.

  Podatnik Bezgotówkowy od 2022 roku - jakie korzyści dla firm?

  Podatnik Bezgotówkowy od 2022 roku. Ministerstwo Finansów proponuje przedsiębiorcom program Podatnik Bezgotówkowy. To propozycja dla tych firm, które większość transakcji płatniczych przeprowadzają w systemie cashless. Uzyskanie takiego statusu „Klienta Premium” będzie możliwe od 2022 roku. Firma, która go uzyska, skorzysta z najszybszego zwrotu VAT w Europie. Pieniądze znajdą się na ich kontach w maksymalnie 15 dni.

  Jaka stawka ryczałtu dla usług gastronomicznych?

  Stawka ryczałtu - usługi gastronomiczne. Czy sprzedaż usług gastronomicznych (przygotowywanie gotowych posiłków na rzecz kontrahentów) można opodatkować na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych ze stawką 3%?