reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmienią się zasady ewidencji wartości firmy

Zmienią się zasady ewidencji wartości firmy

Od 2009 roku w bilansie wykazywana będzie całkowita wartość przejętego przedsiębiorstwa, a nie nabyta jego część.


ZMIANA PRAWA


Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości pracuje nad zmianami w Międzynarodowym Standardzie Sprawozdawczości Finansowej nr 3 - Połączenia jednostek gospodarczych. Wszystko wskazuje na to, że zmiany te zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2009 r.


Radosław Ignatowski, z Katedry Rachunkowości Uniwersytetu Łódzkiego, wyjaśnia, że według proponowanych zmian konieczna będzie m.in. wycena i ujęcie w bilansie całkowitej wartości firmy przejętego przedsiębiorstwa, a nie, jak jest obecnie, jedynie nabytej jej części. Oznacza to m.in. przypisywanie do kapitałów mniejszości należnej im części wartości firmy oraz szacowanie kosztu przejęcia, tak jakby przejmowano wszystkie udziały danej spółki, a nie tylko ich nabywaną część.


- Spowoduje to z punktu widzenia bilansów wzrost aktywów kapitałów własnych, gdyż kapitały mniejszości są już uznawane za element kapitałów własnych - wyjaśnia nasz rozmówca.


Dodaje, że jeśli na przejęciu części udziałów powstała dodatnia wartość firmy, a na przejęciu kolejnych udziałów ujemna, to skoryguje ona dodatnią wartość firmy, a nie będzie rozliczana wprost w wynik finansowy, jak ma to miejsce dotychczas. Szacując koszt przejęcia, nie będzie się do niego zaliczać kosztów bezpośrednio związanych z przejęciem, jak ma to miejsce obecnie.


Zmiany w strukturze własności przejętej jednostki mają być uznawane jako operacje finansowe i tym samym ich skutki odnoszone w zysk okresu.


Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Górski

Adwokat, doktor nauk prawnych, absolwent prawa i historii na Uniwersytecie Warszawskim

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama