reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Związki samorządowe muszą stosować nowe przepisy

Związki samorządowe muszą stosować nowe przepisy

W najnowszej wersji projektu ustawy o finansach publicznych Ministerstwo Finansów jasno określiło, że przyszły akt prawny muszą stosować również związki samorządowe.


ZMIANA PRAWA


Ministerstwo Finansów opublikowało kolejną wersję projektu ustawy o finansach publicznych, którą przekazano rządowi. Nowością jest to, że dwa instytuty, które są jednostkami badawczo-rozwojowymi, nie zostaną wyłączone z sektora finansów publicznych, a zatem resort tworzy wyjątek od generalnej zasady. Pozostałe jednostki badawczo-rozwojowe zostaną bowiem wyłączone, ponieważ już obecnie nie są one ujmowane w sprawozdawczości. Zatem ich ustawowe wyłączenie potwierdzi dotychczasową praktykę.


Ministerstwo wyjaśniło, że przepisy ustawy mają również zastosowanie do związków samorządów. Obecnie bowiem związki te nie są ani jednostkami samorządu terytorialnego, ani samorządowymi osobami prawnymi. Są instytucjami mającymi osobowość prawną. Pojawiały się więc wątpliwości, czy powinny stosować się do ustawy o finansach publicznych. Po wprowadzeniu zaproponowanych zmian będzie jasne, że taki obowiązek posiadają.


MF podało również szczegółowe dane dotyczące poziomu zatrudnienia w likwidowanych zakładach budżetowych i gospodarstwach pomocniczych. W 2006 roku zatrudniały one łącznie 90 tys. pracowników. Nie określono natomiast szacunkowych obliczeń, ile osób może stracić pracę.


Resort, mimo wielu protestów i apeli samorządów, podtrzymał również likwidację funduszy celowych, w tym wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.


Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego negatywnie zaopiniowała projekt. Jak stwierdzono, po likwidacji zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych powstanie problem dofinansowania zadań publicznych z budżetu. Jeśli natomiast zakłady zostaną przekształcone w spółki, samorządy nie będą miały możliwości dofinansowania ze środków publicznych deficytowych zadań. W ocenie strony samorządowej, potrzebne byłoby powstanie alternatywnej formy jednostki dla zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych lub stworzenie definicji spółki świadczącej zadania użyteczności publicznej.


Reformą finansów publicznych rząd ma zająć się jutro (26 czerwca).


Ważne!

Zadania realizowane przez likwidowane zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze oraz fundusze celowe przejmą jednostki budżetowe, spółki lub agencje wykonawcze


JAKIE ZMIANY NASTĄPIĄ W FINANSACH PUBLICZNYCH

- zlikwidowane będą zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze i fundusze celowe

- powstaną agencje wykonawcze

- wprowadzony zostanie audyt zewnętrzny


Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Księgowość i Kadry425.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Frydrych

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama