| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Trzeba uwzględnić prowizje i koszty

Trzeba uwzględnić prowizje i koszty

Ustalając podstawę opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów trzeba uwzględnić m.in. koszty opakowania czy transportu pobierane przez dostawcę.


Podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Wynika to z art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm., dalej ustawa o VAT). Wspomniana podstawa opodatkowania, o której mowa w art. 31 ust. 1, obejmuje:

- podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze związane z nabyciem towarów, z wyjątkiem podatku;

- wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia.


Przepis ten zawarty jest w art. 31 ust. 2 ustawy o VAT.


Warto również pamiętać o kolejnej regulacji znajdującej się w art. 31 ust. 3 ustawy. Otóż stanowi ona, że przy ustalaniu podstawy opodatkowania, o której mowa w art. 31 ust. 1, odpowiednio stosuje się przepis art. 29 ust. 4 ustawy o VAT. A zgodnie z tym ostatnim unormowaniem obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont). Zmniejsza się też o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.


Istotna regulacja zawarta jest w art. 31 ust. 4 ustawy o VAT. Jeżeli po dokonaniu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, nabywca otrzymuje zwrot podatku akcyzowego zapłaconego na terytorium państwa członkowskiego, z którego wysłano lub transportowano towary, podstawę opodatkowania pomniejsza się o kwotę zwróconej akcyzy. Przy czym podatnik ma obowiązek udowodnić na podstawie posiadanych dokumentów, że otrzymał zwrot podatku akcyzowego.


Ważne!

Podatnik ma obowiązek udowodnić na podstawie posiadanych dokumentów, że otrzymał zwrot podatku akcyzowego


Krzysztof Tomaszewski

krzysztof.tomaszewski@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »