REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dłuższe przedawnienie dla pracujących za granicą

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Fiskus zyska możliwość zawieszenia terminu przedawnienia. Stanie się tak, jeśli ustalenie zobowiązania podatkowego będzie zależało od otrzymania informacji od organów z innego państwa.


ZMIANA PRAWA

Nowelizacja ustawy o VAT, nad którą trwają prace, zakłada wprowadzenie zmian m.in. do Ordynacji podatkowej. Nowe rozwiązania przewidują, że bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego będzie ulegał zawieszeniu, jeżeli możliwość ustalenia lub określenia zobowiązania podatkowego będzie wynikać z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Polska, a ustalenie lub określenie przez organ podatkowy wysokości tego zobowiązania uzależnione jest od uzyskania odpowiednich informacji od organów innego państwa.


- Zmiana ta ma jedynie charakter kosmetyczny i spowodowana jest propozycją uchylenia art. 68 par. 3 Ordynacji podatkowej. Zakłada on, że dodatkowe zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług nie powstaje, jeżeli decyzja ustalająca to zobowiązanie została doręczona po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy - tłumaczył Michał Zdyb, menadżer podatkowy ABC Data.


Jego zdaniem propozycja usunięcia tego przepisu jest spowodowana tym, że nowelizacja ustawy o VAT zakłada zniesienie dodatkowego zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług, czyli tzw. sankcji VAT.


Dłuższe przedawnienie


Według dr. Janusza Fiszera, partnera w Kancelarii Prawnej White & Case i adiunkta UW, proponowany przepis ma swą logikę, aczkolwiek nie jest on związany bezpośrednio z ustawą o VAT, lecz generalnie dotyczy przedawnienia zobowiązań podatkowych w zakresie podatków dochodowych.


- Jak się wydaje, intencją ustawodawcy jest zaadresowanie sytuacji, gdy np. podatnik - rozliczając podatki dochodowe w kraju - podnosi fakt uiszczenia określonej kwoty podatku za granicą od uzyskanego tam dochodu. W przypadku gdy z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania wynika obowiązek zastosowania do takiego dochodu np. metody proporcjonalnego odliczenia, wysokość należnego ewentualnie w Polsce podatku dochodowego bezpośrednio wiąże się z udokumentowaniem uiszczenia podatku za granicą, czyli w tzw. państwie źródła - tłumaczył dr Janusz Fiszer.


Jednocześnie dodał, że jeżeli polskie organy podatkowe będą miały wątpliwości co do tego faktu, np. dotyczące faktycznej wysokości zapłaconego za granicą podatku, zwrócą się ze stosownym wnioskiem o udzielenie informacji w tym zakresie do zagranicznych organów podatkowych, korzystając z tzw. klauzuli informacyjnej zawartej we wszystkich standardowych umowach dwustronnych o unikaniu podwójnego opodatkowania.


- Uzyskanie informacji od zagranicznych organów skarbowych może być niekiedy czasochłonne, co uzasadnia proponowaną możliwość zawieszenia biegu przedawnienia. Teoretycznie przepis ten może dotyczyć dużej liczby podatników, w szczególności osób uzyskujących dochody za granicą - w państwach, z którymi Polska zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, a umowy te przewidują metodę proporcjonalnego odliczenia jako sposób unikania podwójnego opodatkowania dochodu w stosunkach transgranicznych - argumentował dr Fiszer.


Możliwość zawieszenia


Krzysztof Koślicki, ekspert podatkowy BDO Numerica, zwrócił uwagę, że obecnie prawo dopuszcza kilka sytuacji, w których okres przedawnienia ulega przerwaniu lub zawieszeniu.


- W związku z prowadzonymi pracami nad nowelizacją ustawy o VAT pewne modyfikacje zostaną wprowadzone w tym zakresie do Ordynacji podatkowej. Nowe przepisy dotyczyć będą głównie podatników uzyskujących dochody poza granicami kraju oraz ich opodatkowanie na podstawie regulacji zawartych w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania - podkreślił Krzysztof Koślicki.


Jego zdaniem, taka zmiana Ordynacji podatkowej będzie miała istotne znaczenie dla ochrony interesów Skarbu Państwa.


- Podatnicy natomiast przez dłuższy okres będą mogli odpowiadać za swoje zobowiązania podatkowe. W sytuacji prowadzenia postępowania podatkowego w sprawie osób otrzymujących dochody z innych państw, polskie organy podatkowe mogą występować do tych państw o informacje dotyczące wysokości czy źródeł pochodzenia tych dochodów. W okresie oczekiwania na odpowiedź zagranicznego organu czas przedawnienia będzie zawieszony - tłumaczył ekspert BDO Numerica.


DORĘCZENIE DECYZJI

Zobowiązanie podatkowe nie powstaje, jeśli decyzja ustalająca to zobowiązanie została doręczona po upływie 3 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy.


5 lat
wynosi termin przedawnienia zobowiązania podatkowego. Okres ten liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szybsze rozliczanie inwestycji i podwyższenie limitu odpisów amortyzacyjnych do 200 tys. zł

  Szybsze rozliczanie inwestycji i podwyższenie limitu odpisów amortyzacyjnych. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustaw o podatku dochodowym od osób prawnych i od osób fizycznych. Nowelizacja ma umożliwić przedsiębiorcom szybsze rozliczenie poniesionych wydatków inwestycyjnych. W projekcie proponuje się również podwyższenie do 200 tys. zł limitu odpisów amortyzacyjnych.

  E-faktury będą obowiązkowe w całej Unii Europejskiej. Czy KSeF przygotuje polskich przedsiębiorców?

  E-faktury będą obowiązywały w całej Unii Europejskiej. Od 1 stycznia 2024 roku państwa członkowskie UE będą mogły nałożyć na podatników obowiązek wystawiania faktu elektronicznych bez konieczności uzyskania decyzji derogacyjnej od KE. Od 2028 roku to rozwiązanie powinno być obligatoryjne w całej Unii Europejskiej, data nie jest jednak potwierdzona. System zaprezentowany przez Komisję Europejską określany jest jako VAT in Digital Age (ViDA). Ma on na celu dostosowanie obecnego systemu rozliczeń VAT do współczesnych wyzwań ery cyfrowej.

  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Rozporządzenie w sprawie zerowego VAT na żywność w I kwartale 2024 r. zostało dzisiaj po południu opublikowane w Dzienniku Ustaw.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  REKLAMA