REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dłuższe przedawnienie dla pracujących za granicą

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Fiskus zyska możliwość zawieszenia terminu przedawnienia. Stanie się tak, jeśli ustalenie zobowiązania podatkowego będzie zależało od otrzymania informacji od organów z innego państwa.


ZMIANA PRAWA

Nowelizacja ustawy o VAT, nad którą trwają prace, zakłada wprowadzenie zmian m.in. do Ordynacji podatkowej. Nowe rozwiązania przewidują, że bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego będzie ulegał zawieszeniu, jeżeli możliwość ustalenia lub określenia zobowiązania podatkowego będzie wynikać z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Polska, a ustalenie lub określenie przez organ podatkowy wysokości tego zobowiązania uzależnione jest od uzyskania odpowiednich informacji od organów innego państwa.


- Zmiana ta ma jedynie charakter kosmetyczny i spowodowana jest propozycją uchylenia art. 68 par. 3 Ordynacji podatkowej. Zakłada on, że dodatkowe zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług nie powstaje, jeżeli decyzja ustalająca to zobowiązanie została doręczona po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy - tłumaczył Michał Zdyb, menadżer podatkowy ABC Data.


Jego zdaniem propozycja usunięcia tego przepisu jest spowodowana tym, że nowelizacja ustawy o VAT zakłada zniesienie dodatkowego zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług, czyli tzw. sankcji VAT.


Dłuższe przedawnienie


Według dr. Janusza Fiszera, partnera w Kancelarii Prawnej White & Case i adiunkta UW, proponowany przepis ma swą logikę, aczkolwiek nie jest on związany bezpośrednio z ustawą o VAT, lecz generalnie dotyczy przedawnienia zobowiązań podatkowych w zakresie podatków dochodowych.


- Jak się wydaje, intencją ustawodawcy jest zaadresowanie sytuacji, gdy np. podatnik - rozliczając podatki dochodowe w kraju - podnosi fakt uiszczenia określonej kwoty podatku za granicą od uzyskanego tam dochodu. W przypadku gdy z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania wynika obowiązek zastosowania do takiego dochodu np. metody proporcjonalnego odliczenia, wysokość należnego ewentualnie w Polsce podatku dochodowego bezpośrednio wiąże się z udokumentowaniem uiszczenia podatku za granicą, czyli w tzw. państwie źródła - tłumaczył dr Janusz Fiszer.


Jednocześnie dodał, że jeżeli polskie organy podatkowe będą miały wątpliwości co do tego faktu, np. dotyczące faktycznej wysokości zapłaconego za granicą podatku, zwrócą się ze stosownym wnioskiem o udzielenie informacji w tym zakresie do zagranicznych organów podatkowych, korzystając z tzw. klauzuli informacyjnej zawartej we wszystkich standardowych umowach dwustronnych o unikaniu podwójnego opodatkowania.


- Uzyskanie informacji od zagranicznych organów skarbowych może być niekiedy czasochłonne, co uzasadnia proponowaną możliwość zawieszenia biegu przedawnienia. Teoretycznie przepis ten może dotyczyć dużej liczby podatników, w szczególności osób uzyskujących dochody za granicą - w państwach, z którymi Polska zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, a umowy te przewidują metodę proporcjonalnego odliczenia jako sposób unikania podwójnego opodatkowania dochodu w stosunkach transgranicznych - argumentował dr Fiszer.


Możliwość zawieszenia


Krzysztof Koślicki, ekspert podatkowy BDO Numerica, zwrócił uwagę, że obecnie prawo dopuszcza kilka sytuacji, w których okres przedawnienia ulega przerwaniu lub zawieszeniu.


- W związku z prowadzonymi pracami nad nowelizacją ustawy o VAT pewne modyfikacje zostaną wprowadzone w tym zakresie do Ordynacji podatkowej. Nowe przepisy dotyczyć będą głównie podatników uzyskujących dochody poza granicami kraju oraz ich opodatkowanie na podstawie regulacji zawartych w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania - podkreślił Krzysztof Koślicki.


Jego zdaniem, taka zmiana Ordynacji podatkowej będzie miała istotne znaczenie dla ochrony interesów Skarbu Państwa.


- Podatnicy natomiast przez dłuższy okres będą mogli odpowiadać za swoje zobowiązania podatkowe. W sytuacji prowadzenia postępowania podatkowego w sprawie osób otrzymujących dochody z innych państw, polskie organy podatkowe mogą występować do tych państw o informacje dotyczące wysokości czy źródeł pochodzenia tych dochodów. W okresie oczekiwania na odpowiedź zagranicznego organu czas przedawnienia będzie zawieszony - tłumaczył ekspert BDO Numerica.


DORĘCZENIE DECYZJI

Zobowiązanie podatkowe nie powstaje, jeśli decyzja ustalająca to zobowiązanie została doręczona po upływie 3 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy.


5 lat
wynosi termin przedawnienia zobowiązania podatkowego. Okres ten liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wystawienie faktury w walucie obcej przed otrzymaniem zaliczki. Jaki kurs przeliczeniowy stosować dla celów VAT?

W dniu 9 maja 2024 r. podatnik wystawił fakturę zaliczkową w euro na poczet eksportu towarów. Zaliczkę, na którą opiewa ta faktura, podatnik otrzymał 13 maja 2024 r. Według jakiego kursu należy w takim przypadku przeliczyć dla celów VAT kwotę zaliczki?

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł. Zarabiasz do 6 tys. zł brutto? Nie zapłacisz podatku dochodowego. Od kiedy?

W rozmowach polityków pojawia się temat obietnicy podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł. Szef klubu Koalicji Obywatelskiej, Zbigniew Konwiński, podkreślił, że nie wycofują się z tej obietnicy i chcą ją zrealizować w obecnej kadencji Sejmu.

Do 7- 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec czerwca 2024 r. [tabela najlepszych ofert] Banki zwiększają wymagania

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec czerwca 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wyniosło w czerwcu 5,56%. W tabeli przedstawiamy najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe

Pieniądze dla MŚP z Polski Wschodniej na automatyzację i robotyzację. Nabór wniosków już od sierpnia 2024 r.

Automatyzacja i robotyzacja stają się kluczowymi elementami transformacji przedsiębiorstw w makroregionie Polski Wschodniej. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zapowiedziała konkurs w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, trwający od 1 sierpnia do 26 września 2024 roku.

REKLAMA

SN: Sklep internetowy może być przedsiębiorstwem w rozumieniu art. 55[1] kodeksu cywilnego

Sąd Najwyższy uznał, że sklep internetowy może stanowić odrębne, samodzielne dobro majątkowe będące przedsiębiorstwem w znaczeniu przedmiotowym (art. 551 kodeksu cywilnego), a jako składnik większej całości – zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa; jego zbycie może prowadzić do powstania solidarnej odpowiedzialności nabywcy ze zbywcą za zobowiązania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (art. 554 k.c.). Tak wynika z wyroku z 19 czerwca 2024 r. (sygn. ​II CSKP 2110/22).

Co najmniej 4300 zł brutto co miesiąc od lipca 2024 r. Jaka płaca minimalna w 2025 roku? Od kiedy wdrożenie dyrektywy o minimalnym wynagrodzeniu?

Od 1 lipca 2024 r. wzrasta minimalne wynagrodzenie za pracę (do 4300 zł brutto) a minimalna stawka godzinowa na zleceniu i podobnych umowach (do 28,10 zł brutto). Rząd proponuje, by w 2025 roku najniższa krajowa wyniosła 4626 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa 30,20 zł. Jeszcze w tym roku ma zostać wdrożona do polskiego prawa unijna dyrektywa o minimalnym wynagrodzeniu.

Obligacje skarbowe - lipiec 2024 r. Jakie oprocentowanie? Np. 6,2% przez 3 lata z coroczną kapitalizacją odsetek. Korzyści przy zamianie

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w lipcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w czerwcu br. Od 25 czerwca 2024 r. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

REKLAMA

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

REKLAMA