TAX FREE – co się zmienia od 2022 roku?
REKLAMA
REKLAMA
Cyfrowy TAX FREE
Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa nie zwalniają tempa. Wielokrotnie już mówiliśmy, że stawiamy naszych klientów na pierwszym miejscu. Dostosowujemy nasze działania do ich oczekiwań. Chcemy, by kontakt z nami był jak najbardziej wygodny i prosty. A to oznacza, że wysoko na naszej agendzie znajduje się rozwój nowoczesnych usług – podkreśla minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.
W lutym ogłosiliśmy start e-Urzędu Skarbowego, który cieszy się bardzo dużą popularnością. Sukcesywnie uruchamiamy w nim kolejne e-usługi. Dziś prezentujemy zmiany, jakie zajdą w popularnym systemie TAX FREE, od stycznia w wersji cyfrowej – dodaje minister.
REKLAMA
Polska będzie kolejnym krajem w UE, który wprowadza własny elektroniczny system TAX FREE. Mają je między innymi Francja, Włochy, Hiszpania, Austria i Estonia.
Z nowego rozwiązania skorzystają przedsiębiorcy, jak i podróżni. Nowe rozwiązanie zapewni przedsiębiorcom szybki i łatwy dostęp do danych o transakcjach realizowanych w systemie TAX FREE i ułatwi rozliczenie zarówno z podróżnymi, jak i z administracją skarbową. Dla podróżnych to przede wszystkim krótszy czas procedur na granicy i szybki zwrot zapłaconego podatku VAT – mówi wiceminister finansów, szef KAS Magdalena Rzeczkowska.
Czym jest TAX FREE?
TAX FREE to system zwrotu podatku VAT podróżnym, którzy nie mają stałego miejsca zamieszkania na terytorium UE. Jest dla:
- podróżnego, który dokonał w Polsce zakupu towarów powyżej 200 zł,
- otrzymał paragon z kasy rejestrującej,
- wywiózł towar w stanie nienaruszonym poza terytorium UE i uzyskał potwierdzenia funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej.
Jak jest teraz?
Obecnie obowiązuje papierowy obieg dokumentów i paragonów. Konieczny jest stempel, który potwierdza wywóz towarów poza terytorium UE.
Nowe zasady TAX FREE od 2022 roku
Od 1 stycznia 2022 r. wszyscy sprzedawcy w systemie zwrotu podatku VAT podróżnym, będą mieli obowiązek wystawiania dokumentów TAX FREE w formie elektronicznej.
Krajowa Administracja Skarbowa udostępni sprzedawcom nowe narzędzie – Krajowy System Teleinformatyczny TAX FREE, do wystawiania i rejestrowania elektronicznych dokumentów TAX FREE, a także do ewidencjonowania wypłaconych kwot zwrotu podatku VAT podróżnym. Narzędzie to będzie udostępnione w formie e-usługi na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC).
Przedsiębiorca po rejestracji wskaże miejsca, w których będzie dokonywał sprzedaży i zwrotu podatku w procedurze TAX FREE. W porównaniu do obecnego systemu nie będzie musiał dołączać do dokumentu TAX FREE paragonu z kasy rejestrującej. Wystawiane przez niego dokumenty TAX FREE będą elektroniczne.
Zmiana zasad w systemie zwrotu podatku VAT podróżnym będzie wiązała się z wprowadzeniem konieczności stosowania kas online zarówno przez sprzedawców, którzy już sprzedają towary podróżnym, jak również tych przedsiębiorców, którzy dopiero zamierzają rozpocząć sprzedaż w systemie TAX FREE.
Czas na dostosowanie się do nowych zasad
Pół roku przed wejściem w życie nowych zasad, czyli od 1 lipca 2021 r., przedsiębiorcy, którzy będą chcieli sprzedawać w systemie TAX FREE, będą mogli rejestrować się na platformie PUESC, aby dostosować swój biznes do nowych przepisów.
Korzyści dla przedsiębiorców i podróżnych
Dla biznesu to:
- szybki i łatwy dostęp do danych o transakcjach realizowanych w procedurze TAX FREE,
- uzyskanie potwierdzenia wywozu towaru bezpośrednio od urzędu,
- ułatwienie rozliczenie zarówno z podróżnymi, jak i z administracją skarbową.
Dla podróżnych to:
- skrócenie czasu obsługi,
- szybki zwrot zapłaconego podatku VAT przy transakcjach bezgotówkowych,
- elektroniczny dostęp do dokumentów TAX FREE wystawionych na jego rzecz.
Podstawa prawna:
Zmiany w systemie TAX FREE zostały zapoczątkowane w listopadzie 2020 r. zmianą ustawy o podatku od towarów i usług. W trakcie konsultacji są dwa akty wykonawcze do ustawy:
- Rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie ewidencji prowadzonej w systemie TAX FREE.
- Rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie wzoru znaku informującego podróżnych o możliwości zakupu towarów, od których przysługuje zwrot podatku od towarów i usług, pieczęci organu celnego potwierdzającej wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej oraz danych zawartych w dokumencie elektronicznym TAX FREE oraz jego wydruku.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat