REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie firm w UE - plany Komisji Europejskiej

Subskrybuj nas na Youtube
Opodatkowanie firm w UE - plany Komisji Europejskiej
Opodatkowanie firm w UE - plany Komisji Europejskiej

REKLAMA

REKLAMA

Opodatkowanie firm w UE. Komisja Europejska przyjęła dokument "Business Taxation for the 21st Century" ujawniający plany KE tworzenia systemu opodatkowania dochodów firm w państwach członkowskich UE. Dokument ten zawiera także strategię podatkową UE na najbliższe dwa lata oraz zalecenia KE dla państw członkowskich odnośnie rozliczania strat przedsiębiorstw. Jednocześnie KE zadeklarowała, że rezygnuje z kontynuowania projektu wspólnej skonsolidowanej podstawy opodatkowania osób prawnych (CCTB).

Celem: skuteczny i sprawiedliwy system opodatkowania działalności gospodarczej w UE

Komisja Europejska przyjęła 18 maja 2021 r. komunikat w sprawie opodatkowania działalności gospodarczej w XXI wieku, dążąc do promowania solidnego, skutecznego i sprawiedliwego systemu opodatkowania działalności gospodarczej w Unii Europejskiej. W komunikacie przedstawiono zarówno krótko-, jak i długoterminową wizję wspierania odbudowy Europy po pandemii COVID-19 oraz zapewnienia odpowiednich dochodów publicznych w nadchodzących latach. Założenia to stworzenie sprawiedliwego i stabilnego otoczenia biznesowego, które przyczyni się do pobudzenia zrównoważonego wzrostu gospodarczego w UE, sprzyjającego tworzeniu licznych miejsc pracy, a także do zwiększenia naszej otwartej strategicznej autonomii. W komunikacie uwzględniono postępy poczynione w rozmowach grupy G-20 i OECD na temat globalnej reformy podatkowej.

REKLAMA

Autopromocja

Nowe ramy opodatkowania dochodów przedsiębiorstw w UE (BEFIT)

Po pierwsze, Komisja przedstawi do 2023 r. nowe ramy opodatkowania dochodów przedsiębiorstw w UE, które zmniejszą obciążenia administracyjne, usuną przeszkody podatkowe i stworzą bardziej przyjazne dla przedsiębiorstw otoczenie na jednolitym rynku. Działalność gospodarcza w Europie: ramy opodatkowania dochodów (BEFIT - Business in Europe: Framework for Income Taxation) zapewnią jednolity w całej UE zbiór przepisów regulujących kwestie podatku od działalności gospodarczej, przewidujący sprawiedliwszy podział praw do opodatkowania między państwami członkowskimi. BEFIT ograniczy biurokrację, zmniejszy koszty przestrzegania przepisów, zminimalizuje możliwości unikania opodatkowania i posłuży wsparciem w procesie tworzenia miejsc pracy i inwestowania na jednolitym rynku.
BEFIT zastąpi oczekujący na rozpatrzenie wniosek w sprawie wspólnej skonsolidowanej podstawy opodatkowania osób prawnych (CCTB - Common Consolidated Corporate Tax Base), który zostanie wycofany. Komisja zapoczątkuje szerszą debatę na temat przyszłości opodatkowania w UE, którą podsumuje przewidziane na 2022 r. sympozjum podatkowe na temat unijnej struktury podatkowej do 2050 r.

Strategia podatkowa UE na najbliższe dwa lata

Po drugie, w dzisiejszym komunikacie określono strategię podatkową na najbliższe dwa lata, która przewiduje środki promujące produktywne inwestycje i przedsiębiorczość, obejmujące dochody krajowe skuteczniejszą ochroną oraz wspierające transformację ekologiczną i cyfrową. Opiera się ona na ambitnych założeniach określonych w planie działania w obszarze podatków, przedstawionym przez Komisję latem ubiegłego roku. Działania będą obejmować:

  • Zapewnienie większej przejrzystości publicznej – propozycja, aby niektóre duże przedsiębiorstwa prowadzące działalność w UE publikowały swoje efektywne stawki opodatkowania. Nowe środki przeciwdziałające unikaniu opodatkowania będą ukierunkowane także na funkcjonowanie firm przykrywek;
  • Wspieranie ożywienia gospodarczego poprzez podjęcie kwestii preferencyjnego traktowania zadłużenia w obowiązującym obecnie systemie opodatkowania działalności gospodarczej, w którym finansowanie dłużne przedsiębiorstw jest traktowane korzystniej niż finansowanie kapitałowe Celem wniosku jest zachęcenie przedsiębiorstw do finansowania swojej działalności z pomocą kapitału własnego, nie zaś finansowania dłużnego.

Podatkowe rozliczanie strat - zalecenia Komisji Europejskiej

Po trzecie, Komisja przyjęła dziś zalecenie w sprawie postępowania poszczególnych państw członkowskich w przypadku strat. W zaleceniu zachęca się państwa członkowskie do zezwolenia przedsiębiorstwom na przenoszenie strat podatkowych na poprzednie lata. Przyniesie to korzyści przedsiębiorstwom, które były rentowne w latach poprzedzających pandemię, umożliwiając im wyrównanie strat poniesionych w latach 2020 i 2021 za pośrednictwem podatków opłaconych przed 2020 r. Środek ten przyniesie korzyści przede wszystkim MŚP.

Program reform podatkowych w UE

Dzisiejszy komunikat jest częścią szerszego programu reform podatkowych UE przewidzianych na nadchodzące lata. Oprócz reform opodatkowania działalności gospodarczej przedstawionych w komunikacie Komisja wkrótce przedstawi środki mające na celu zapewnienie sprawiedliwego opodatkowania w gospodarce cyfrowej. Komisja zaproponuje wprowadzenie podatku cyfrowego, który stanowić będzie element zasobów własnych UE. Komisja przedstawi również przegląd dyrektywy w sprawie opodatkowania energii oraz wniosku w sprawie mechanizmu dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 (CBAM) w kontekście pakietu „FitFor55” i Europejskiego Zielonego Ładu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący wykonawczy do spraw gospodarki służącej ludziom, powiedział: Opodatkowanie musi dotrzymać kroku naszym zmieniającym się gospodarkom i naszym priorytetom. Nasze przepisy podatkowe powinny wspierać odnowę gospodarczą sprzyjającą włączeniu społecznemu, być przejrzyste i wykluczyć zjawisko unikania opodatkowania. Powinny być również skuteczne – dla przedsiębiorstw dużych i małych. W dzisiejszym komunikacie określamy podwaliny europejskiego systemu opodatkowania działalności gospodarczej, który jest gotowy podjąć wyzwania XXI wieku oraz stworzyć społeczeństwo funkcjonujące na zasadach uczciwości i zrównoważoności.

Paolo Gentiloni, komisarz do spraw gospodarki, powiedział: Nadszedł czas, aby zweryfikować zasady opodatkowania w Europie. Podobnie jak nasze gospodarki, które przechodzą na nowy model wzrostu przy wsparciu NextGenerationEU, nasze systemy podatkowe muszą zostać dostosowane do priorytetów XXI wieku. Odnowienie relacji transatlantyckich oferuje nam możliwość dokonania świadomych postępów w kierunku reformy podatkowej o światowym zasięgu. Musimy wykorzystać tę szansę, dbając jednocześnie o to, aby międzynarodowe umowy chroniły najważniejsze interesy europejskie. Dzisiaj określamy sposób, w jaki nowy globalny ład będzie wdrażany w UE. Kolejne kroki, które podejmiemy w nadchodzących trzech latach, zwiększą przejrzystość podatkową, pomogą małym i dużym przedsiębiorstwom w realizacji odnowy, rozwoju i inwestycji.

Więcej informacji:

Tekst komunikatu

Pakiet na rzecz sprawiedliwego i prostego opodatkowania

Pytania i odpowiedzi

Źródło: Komisja Europejska

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Komisja Europejska

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy niegotowe na KSeF. Tylko 5230 przedsiębiorstw korzysta z systemu – czas ucieka. [DANE MF]

Z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że do 5 marca 2025 roku z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) skorzystało zaledwie 5230 firm. To oznacza, że w ciągu ponad trzech lat działania systemu zdecydowało się na niego jedynie kilka tysięcy przedsiębiorców. Tymczasem za 9 miesięcy korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe – a to oznacza prawdziwą rewolucję dla księgowości w Polsce.

Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie KSeF-u i faktur ustrukturyzowanych wszystkim podatnikom VAT nie jest deregulacją gospodarki; ten pomysł powinien trafić do kosza

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

Można przekazać 1,5% podatku rolnego - w 2025 r. pierwszy raz. Są dwie uprawnione organizacje

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

PIT 2025: 15 najczęstszych błędów w rocznym zeznaniu podatkowym. Bądź mądry przed szkodą!

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

REKLAMA

7 skutków spadających stóp procentowych NBP. Już w maju 2025 r. RPP rozpocznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych NBP. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy jest na to czas?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF 2026 - MF pokazało najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i więcej szczegółów

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

REKLAMA