Zmienione terminy dla płatników
REKLAMA
Podatnik uzyskujący dochody obowiązany jest do złożenia zeznania rocznego. Mogłoby to okazać się nieco kłopotliwe, gdyby podatnik sam musiał „przypomnieć sobie”, ile zarobił w ubiegłym roku. Dlatego ustawodawca zobowiązał płatnika (m.in. zakład pracy, w którym zatrudniony jest podatnik) do przygotowania po zakończeniu roku podatkowego informacji, z której podatnik dowie się, jakie dochody uzyskał i w jakiej wysokości pobrano od nich zaliczki na podatek. Co więcej, w określonych sytuacjach płatnik będzie zobowiązany także do obliczenia podatku i złożenia zeznania PIT za podatnika.
REKLAMA
Do przekazania podatnikowi informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy zobowiązani są płatnicy określeni w art. 31, 33 i 35 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Obowiązek ten spoczywa na płatnikach będących zakładami pracy, na rolniczych spółdzielniach produkcyjnych oraz m.in. na tych płatnikach, którzy dokonują wypłaty stypendiów, emerytur i rent, a także wypłat z tytułu umów zlecenia i o dzieło. Rodzaj formularza, jaki musi wypełnić płatnik, zależy od rodzaju należności, jakie wypłacał podatnikowi w ciągu roku. Jeśli były to należności z umowy zlecenia albo ze stosunku pracy, podatnik otrzyma informację PIT-11/8B. Ale uwaga, płatnicy powinni pamiętać, że teraz – inaczej niż w latach ubiegłych – informacja PIT-11 i PIT-8B sporządzana jest na jednym formularzu. Wyboru właściwego formularza dokonuje się poprzez skreślenie – jeśli ma to być PIT-11, skreślamy oznaczenie 8B i odwrotnie.
Płatnik może zostać także zobowiązany do dokonania rocznego obliczenia podatku za podatnika. Wtedy będzie musiał wypełnić formularz PIT-40. Aby jednak było to możliwe, do 10 stycznia podatnik musi złożyć płatnikowi specjalne oświadczenie PIT-12.
Jeszcze nie tak dawno podatnik mógł złożyć wspomniane oświadczenie do 15 stycznia. Niestety termin uległ zmianie w wyniku nowelizacji ustawy o PIT dokonanej ustawą z dnia 12 listopada 2003 r. Ustawa ta wprowadziła także zmiany w terminach obowiązujących płatnika. Ten ostatni także nie może pozwolić sobie na spóźnienie i informacje musi przekazać w ściśle określonym terminie. W przypadku dokonania rocznego obliczenia podatku na formularzu PIT-40 czasu jest mniej niż poprzednio. Teraz płatnik musi przekazać formularz podatnikowi i urzędowi skarbowemu do końca lutego. Poprzednio PIT-40 sporządzał do 15 marca, natomiast przekazywał podatnikowi w jeszcze późniejszym terminie, bo do końca marca, a urzędowi skarbowemu do 15 kwietnia.
Zmieniły się także terminy przekazania informacji PIT-11/8B. Poprzednio płatnik – jeśli nie dokonywał rocznego obliczenia podatku – przekazywał informację PIT-11 lub PIT-8B do końca stycznia. Teraz ma nieco więcej czasu. Formularz ten może przekazać podatnikowi (oraz urzędowi skarbowemu) do końca lutego. O zmianach tych powinni pamiętać zatem wszyscy płatnicy zobowiązani do sporządzenia i przekazania określonych informacji podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu.
PIT-11/8B - Do końca lutego
PIT-40 - Do końca lutego
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat