REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmienione terminy dla płatników

REKLAMA

Początek roku to czas, kiedy płatnicy muszą przygotować dla podatników informacje o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Obowiązują w tym zakresie określone terminy. Trzeba pamiętać, że terminy te różnią się w tym roku nieco od tych, jakie obowiązywały w latach poprzednich.

Podatnik uzyskujący dochody obowiązany jest do złożenia zeznania rocznego. Mogłoby to okazać się nieco kłopotliwe, gdyby podatnik sam musiał „przypomnieć sobie”, ile zarobił w ubiegłym roku. Dlatego ustawodawca zobowiązał płatnika (m.in. zakład pracy, w którym zatrudniony jest podatnik) do przygotowania po zakończeniu roku podatkowego informacji, z której podatnik dowie się, jakie dochody uzyskał i w jakiej wysokości pobrano od nich zaliczki na podatek. Co więcej, w określonych sytuacjach płatnik będzie zobowiązany także do obliczenia podatku i złożenia zeznania PIT za podatnika.

Autopromocja

Do przekazania podatnikowi informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy zobowiązani są płatnicy określeni w art. 31, 33 i 35 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Obowiązek ten spoczywa na płatnikach będących zakładami pracy, na rolniczych spółdzielniach produkcyjnych oraz m.in. na tych płatnikach, którzy dokonują wypłaty stypendiów, emerytur i rent, a także wypłat z tytułu umów zlecenia i o dzieło. Rodzaj formularza, jaki musi wypełnić płatnik, zależy od rodzaju należności, jakie wypłacał podatnikowi w ciągu roku. Jeśli były to należności z umowy zlecenia albo ze stosunku pracy, podatnik otrzyma informację PIT-11/8B. Ale uwaga, płatnicy powinni pamiętać, że teraz – inaczej niż w latach ubiegłych – informacja PIT-11 i PIT-8B sporządzana jest na jednym formularzu. Wyboru właściwego formularza dokonuje się poprzez skreślenie – jeśli ma to być PIT-11, skreślamy oznaczenie 8B i odwrotnie.

Płatnik może zostać także zobowiązany do dokonania rocznego obliczenia podatku za podatnika. Wtedy będzie musiał wypełnić formularz PIT-40. Aby jednak było to możliwe, do 10 stycznia podatnik musi złożyć płatnikowi specjalne oświadczenie PIT-12.

Jeszcze nie tak dawno podatnik mógł złożyć wspomniane oświadczenie do 15 stycznia. Niestety termin uległ zmianie w wyniku nowelizacji ustawy o PIT dokonanej ustawą z dnia 12 listopada 2003 r. Ustawa ta wprowadziła także zmiany w terminach obowiązujących płatnika. Ten ostatni także nie może pozwolić sobie na spóźnienie i informacje musi przekazać w ściśle określonym terminie. W przypadku dokonania rocznego obliczenia podatku na formularzu PIT-40 czasu jest mniej niż poprzednio. Teraz płatnik musi przekazać formularz podatnikowi i urzędowi skarbowemu do końca lutego. Poprzednio PIT-40 sporządzał do 15 marca, natomiast przekazywał podatnikowi w jeszcze późniejszym terminie, bo do końca marca, a urzędowi skarbowemu do 15 kwietnia.

Zmieniły się także terminy przekazania informacji PIT-11/8B. Poprzednio płatnik – jeśli nie dokonywał rocznego obliczenia podatku – przekazywał informację PIT-11 lub PIT-8B do końca stycznia. Teraz ma nieco więcej czasu. Formularz ten może przekazać podatnikowi (oraz urzędowi skarbowemu) do końca lutego. O zmianach tych powinni pamiętać zatem wszyscy płatnicy zobowiązani do sporządzenia i przekazania określonych informacji podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Terminy obliczenia podatku oraz sporządzenia rocznych informacji

PIT-11/8B - Do końca lutego
PIT-40 - Do końca lutego

Anna Wojda
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA