REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienia z podatków lokalnych na regionalną pomoc inwestycyjną do końca 2023 roku

Zwolnienia z podatków lokalnych na regionalną pomoc inwestycyjną do końca 2023 roku
Zwolnienia z podatków lokalnych na regionalną pomoc inwestycyjną do końca 2023 roku

REKLAMA

REKLAMA

Rada Ministrów zamierza przedłużyć do końca 2023 roku stosowanie zwolnień podatkowych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z 9 stycznia 2015 r. w sprawie warunków udzielania zwolnień z podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych, stanowiących regionalną pomoc inwestycyjną, pomoc na kulturę i zachowanie dziedzictwa kulturowego, pomoc na infrastrukturę sportową i wielofunkcyjną infrastrukturę rekreacyjną, pomoc na infrastrukturę lokalną, pomoc na rzecz regionalnych portów lotniczych oraz pomoc na rzecz portów.

Zwolnienia z podatków lokalnych w ramach pomocy regionalnej państwa (stan prawny do końca 2021 roku)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 stycznia 2015 r. w sprawie warunków udzielania zwolnień z podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych, stanowiących regionalną pomoc inwestycyjną, pomoc na kulturę i zachowanie dziedzictwa kulturowego, pomoc na infrastrukturę sportową i wielofunkcyjną infrastrukturę rekreacyjną, pomoc na infrastrukturę lokalną, pomoc na rzecz regionalnych portów lotniczych oraz pomoc na rzecz portów (tekst jednolity: Dz. U. z 2019 r. poz. 297, z późn. zm.) (dalej: rozporządzenie lub program pomocowy), stanowi ogólnopolski program pomocowy, który określa warunki udzielania pomocy w formie zwolnień z podatków lokalnych, w oparciu o rozporządzenie (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187/1 z 26.6.2014 r., z późn. zm.) (dalej: GBER).

Autopromocja

Regionalna pomoc inwestycyjna jest jednym z przeznaczeń pomocy objętych programem pomocowym.

Termin obowiązywania programu i zasady udzielania pomocy na jego podstawie są uwarunkowane terminem oraz zasadami udzielania pomocy określonymi w GBER. W zakresie pomocy regionalnej regulacje GBER oparte są na Wytycznych dotyczących pomocy regionalnej.

Zmiany od 2022 roku

Do końca 2021 r. pomoc regionalna udzielana będzie według zasad określonych w Wytycznych w sprawie pomocy regionalnej na lata 2014–2020, które zostały przedłużone o jeden rok, oraz opartej na ich podstawie mapie pomocy regionalnej. Od 2022 zasady udzielania pomocy regionalnej określają nowe Wytyczne w sprawie regionalnej pomocy państwa (Dz. Urz. UE C 153 z 29.04.2021) obowiązujące na lata 2022–2027, oraz sporządzone na ich podstawie nowe krajowe mapy pomocy regionalnej.

W związku z projektem rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia mapy pomocy regionalnej na lata 2022–2027 (RD375), określającym nowe intensywności pomocy dla poszczególnych regionów Polski zgodnie z nowymi Wytycznymi, nowelizacji w tym zakresie wymaga również program pomocowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedłużenie stosowania zwolnień z z podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków udzielania zwolnień z podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych, stanowiących regionalną pomoc inwestycyjną, pomoc na kulturę i zachowanie dziedzictwa kulturowego, pomoc na infrastrukturę sportową i wielofunkcyjną infrastrukturę rekreacyjną, pomoc na infrastrukturę lokalną, pomoc na rzecz regionalnych portów lotniczych oraz pomoc na rzecz portów. Projekt ten ma na celu przedłużenie obowiązywania programu pomocowego umożliwiającego udzielanie pomocy w ramach przeznaczeń objętych programem przez określenie nowych intensywności pomocy regionalnej, stosownie do zasad, które zostały ustalone w nowych unijnych wytycznych w sprawie regionalnej pomocy państwa na lata 2022–2027 i w rozporządzeniu GBER, którego obowiązywanie zostało przedłużone do dnia 31 grudnia 2023 r.

Projekt ten zawiera przepisy dostosowujące regulacje objęte programem pomocy do opisanych wyżej zmian. Jakkolwiek warunkiem nowelizacji rozporządzenia w zakresie regionalnej pomocy inwestycyjnej stosownie do nowych regulacji unijnych jest uprzednie wejście w życie nowej mapy pomocy regionalnej, zmiany rozporządzenia powinny być procedowane równolegle, tak aby mogły wejść w życie przed 2022 r., a więc przed terminem obowiązywania zmienionych intensywności pomocy regionalnej.

W projekcie znalazły się również, stosownie do ostatnich zmian GBER, przepisy dotyczące złagodzenia warunku utrzymania miejsc pracy utworzonych w związku z nową inwestycją, które mają na celu przeciwdziałanie skutkom kryzysu wywołanego pandemią COVID-19.

Obowiązywanie programu pomocowego zostanie przedłużone do końca 2023 r. stosownie do terminu obowiązywania GBER. Umożliwi to odpowiednie przedłużenie gminnych programów pomocy podjętych na podstawie rozporządzenia.

Projekt zakłada określenie nowych intensywności i progów regionalnej pomocy inwestycyjnej obowiązujących od dnia 1 stycznia 2022 r. oraz wprowadzenie regulacji określających cezurę czasową stosowania obecnie obowiązujących, oraz nowych intensywności i progów pomocy regionalnej. Pod tym kątem nowelizuje się również definicję obszarów objętych pomocą.

W projekcie wprowadza się także zmianę mającą na celu złagodzenie zasad udzielania regionalnej pomocy inwestycyjnej wprowadzoną rozporządzeniem Komisji (UE) 2021/1237 z dnia 23 lipca 2021 r. zmieniającym rozporządzenie (UE) nr 651/2014 uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 270/39 z 29.7.2021) dotyczącą warunku utrzymania miejsc pracy utworzonych w związku z nową inwestycją w sytuacji kryzysu wywołanego COVID-19. Zakłada się przedłużenie obowiązywania rozporządzenia do dnia 31 grudnia 2023 r.

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA