REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy programiści pracujący w zespołach mają prawo do ulgi IP BOX?

Pravna Group
4 usługi prawne online
Czy programiści pracujący w zespołach mają prawo do ulgi IP BOX?
Czy programiści pracujący w zespołach mają prawo do ulgi IP BOX?

REKLAMA

REKLAMA

Pracujesz w zespole programistów i boisz się, że IP BOX nie jest dla ciebie? Uspokajamy, nadal możesz skorzystać z ulgi podatkowej. Co prawda Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wydał w jednej ze spraw negatywny wyrok, ale sytuacja dotyczy bardzo konkretnego przypadku i jak zapewniają eksperci, nie ma ona przełożenia na dalsze funkcjonowanie ulgi IP BOX.

Czy WSA w Poznaniu odmówił prawa do ulgi IP BOX programistom, którzy pracują w zespołach?

Na początku 2022 roku na programistów już korzystających lub chcących przejść na ulgę IP BOX padł blady strach. Zaczęli kolportować między sobą informacje, jakoby WSA w Poznaniu odmówił prawa do ulgi podatkowej tym programistom, którzy pracują w zespołach, a nie indywidualnie, a przecież niemal każdy program komputerowy tworzony jest przez grupy programistów.

Siła rozprzestrzeniania się “newsa” w internecie jest ogromna, ale tutaj mamy przypadek jeśli nie “fake newsa”, to przynajmniej głębokiego niezrozumienia tematu. Zacznijmy od sprawy fundamentalnej, w Polsce nie obowiązują precedensy, czyli żaden sąd tak powszechny czy administracyjny nie jest związany wyrokiem innego sądu, który dotyczył podobnej sprawy. W skrócie - nawet taki sam stan faktyczny - może być oceniony przez dwa zespoły sędziowskie w kompletnie inny sposób. Po drugie i chyba najważniejsze. Przypadek, nad którym pochylił się poznański sąd, został poddany w mediach tradycyjnych i społecznościowych uogólnieniu, a diabeł tkwi w szczegółach – mówi Marek Czyżewski, prezes zarządu serwisu
Pravna.pl, który przez internet świadczy usługi prawne dla biznesu.

REKLAMA

Autopromocja

Możemy jednoznacznie stwierdzić, że wyrok sądu w Poznaniu nie jest zagrożeniem dla pozostałych programistów, którzy już korzystają lub dopiero chcą korzystać z IP BOX, a swoją pracę wykonują zespołowo - zdecydowanie podkreśla Czyżewski, którego firma przygotowała już blisko dwa tysiące wniosków o przyznanie ulgi IP BOX dla swoich klientów, a co ciekawe poznańska sprawa dotyczy klienta Pravnej.

Nie zespół, a brak innowacji wyklucza ulgę IP BOX

O co więc dokładnie chodzi w sprawie, w której wyrok wydał WSA w Poznaniu? Omawiany przypadek dotyczył w części negatywnie rozpatrzonego wniosku o indywidualną interpretację przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Zdaniem KIS, a następnie sądu wnioskodawca realnie nie tworzył osobnych innowacyjnych programów komputerowych w ramach rozwijania istniejącego oprogramowania. Jego praca przy tego typu działaniach sprowadzała się do czynności powtarzalnych, gdzie wprawdzie powstawały utwory, lecz nie można było ich nazwać programami komputerowymi.

Sąd wyraźnie wskazał podczas ustnych motywów wyroku, że jest on związany treścią konkretnego wniosku o wydanie interpretacji z KIS. Co to oznacza? Wyrok nie ma zastosowania dla wszystkich programistów pracujących w zespołach. Przedstawiane do tej pory opisy sytuacji z Poznania były błędne już u źródła. Bowiem nikt zajmujących się sprawą nie wniósł o uzasadnienie wyroku i opierano się wyłącznie na treści interpretacji, która nie zawiera wszystkich niezbędnych faktów – mówi Czyżewski z serwisu Pravna.

Jak zaznacza nie możemy jednak też zapominać o bogatym orzecznictwie TSUE, w których podkreśla się, że już jedna linijka kodu źródłowego może zostać uznana za program komputerowy, podlegający wszelkiej ochronie prawnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uspokajamy, że sytuacja się nie pogorszyła i jeszcze raz podkreślamy, że programiści pracujący w zespołach — tak, jak do tej pory — mogą rozliczać uzyskaną ulgę i również ubiegać się o ulgę podatkową IP BOX – mówi Czyżewski z Pravna.pl – serwis ma imponującą, bo 99,8% skuteczność przy uzyskiwaniu dla swoich klientów ulgi IP BOX.

Dla kogo jest ulga IP BOX?

Przypomnijmy, że z ulgi IP BOX może skorzystać każdy, kto prowadzi działalność innowacyjną w zakresie tworzenia lub rozwijania m.in. programów komputerowych. Dzięki temu zapłaci podatek dochodowy, który wynosi zaledwie 5%. Jednym z ustawowych wyznaczników „innowacyjności” jest konieczność wylegitymowania się kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Na tzw. kwalifikowane IP mogą składać się np. patenty czy autorskie prawa do autorskich programów komputerowych. Od 2022 roku można łączyć ulgę IP Box z ulgą B+R. Dzięki temu, korzystając z dodatkowej ulgi, pracownik IT może odliczyć kwalifikowane koszty od kosztów uzyskania przychodu i podstawy opodatkowania.

Podkreślmy to jeszcze raz, by rozwiać wszelkie powstałe w ostatnim czasie wątpliwości: o ulgę IP BOX mogą ubiegać się programiści pracujący w zespołach.

Pravna.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niezdolny do służby ale zdolny do pracy (funkcjonariusz z III grupą inwalidzką). Czy może skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

REKLAMA

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

Czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla blockchaina i bezpieczeństwa cyfrowych transakcji?

Blockchain od lat jest symbolem bezpieczeństwa i niezmienności danych. Jego zastosowanie wykracza daleko poza kryptowaluty – wykorzystuje się go w finansach, administracji, logistyce czy ochronie zdrowia. Jednak pojawienie się komputerów kwantowych, zdolnych do przeprowadzania obliczeń niewyobrażalnych dla klasycznych komputerów, rodzi pytanie: czy blockchain przestanie być odporny na złamanie? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje dla transakcji, danych i całej gospodarki cyfrowej?

Przelewy natychmiastowe – czy europejskie banki są gotowe do zmian?

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego przelewy w euro mają docierać na konta klientów w UE w ciągu 10 sekund. Bankom, które nie spełnią tego wymogu, mogą grozić nie tylko kary, ale i utrata klientów.

REKLAMA

Przedsiębiorców niepokoją podatki i niestabilność prawa. Dużym problemem są też rosnące koszty energii

Rosnące koszty energii, wysokie podatki i niestabilność prawa to największe obawy polskich przedsiębiorców. Firmy mierzą się także z problemem braków kadrowych, a większość nie spodziewa się poprawy warunków gospodarczych w najbliższym czasie.

4%, 5% a nawet 8% - w którym banku można tyle dostać? Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych - koniec stycznia 2025 r.

W styczniu 2025 r. nastąpiły zmiany w czołówce promocyjnych depozytów bankowych. Dwa banki przestały oferować 8% w skali roku. Ale inna instytucja postanowiła właśnie na początku 2025 r. taką ofertę udostępnić. Mimo licznych promocji lokat i rachunków oszczędnościowych widoczny jest trend stopniowego pogarszania się oferty depozytowej - już od 2 lat. Skutkiem tego - jak pokazują dane NBP - przeciętna lokata zakładana jest z oprocentowaniem mniejszym niż 4% w skali roku.

REKLAMA