Tax governance w Polsce - rozwój dzięki działaniom legislacyjnym rządu
REKLAMA
REKLAMA
Czym jest tax governance?
Jak wyjaśniono w raporcie, tax governance to zasady, którymi organizacja kieruje się, podejmując decyzje w obszarze podatków. Uporządkowane procesy wspierane skutecznymi ramami organizacyjnymi pozwalają na zarządzanie rozliczeniami w sposób efektywny, przejrzysty i uczciwy wobec otoczenia.
REKLAMA
Rozwojowi tax governance w Polsce sprzyjają działania legislacyjne rządu
„Rozwojowi tax governance w Polsce sprzyjają działania legislacyjne i inne inicjatywy podejmowane przez stronę rządową. Podstawowymi ich celami są zwiększenie dobrowolnego wypełniania obowiązków podatnika oraz transparentności podatkowej i zmniejszenie kosztów obsługi procesu compliance przez aparat skarbowy” – wskazano w raporcie firmy Crido.
Przypomniano w nim, że do 1 stycznia 2021 r. najwięksi podatnicy oraz podatkowe grupy kapitałowe zostali zobowiązani do publikacji corocznej informacji o realizowanej Strategii Podatkowej. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów mechanizm transparentności podatkowej ma być jednym z elementów oceny i kontroli kluczowych przedsiębiorców. Dodano, że zainteresowaniem przedsiębiorców cieszy się również aplikowanie do Programu Współdziałania.
„Cena w postaci udzielenia Ministerstwu Finansów dostępu do rozliczeń podatkowych na bardzo szeroką skalę, a nawet potrzeba wdrożenia zmian organizacyjnych w biznesie, nie okazała się odstraszająca. Nagrodą będzie relacja z fiskusem zbudowana na fundamentach zaufania, transparentności i zrozumienia. Korzyścią jest zatem pewność i bezpieczeństwo w rozliczaniu podatków – stanowiąca przecież jeden z podstawowych warunków skutecznego prowadzenia zrównoważonej działalności gospodarczej” – stwierdzono w materiale firmy Crido.
Centrum Obsługi Podatkowej Inwestora
Wskazano, że szansę na prowadzenie produktywnych rozmów z administracją podatkową i zachowanie stabilności rozliczeń podatkowych jest otwarcie Centrum Obsługi Podatkowej Inwestora w Ministerstwie Finansów.
„Za jego pośrednictwem – zgodnie z zasadą +jednego okienka+ – kompleksową obsługę mają otrzymywać przedsiębiorcy gotowi realizować istotne w skali kraju inwestycje oraz aplikujący o zawarcie Porozumienia Inwestycyjnego (uzyskiwanej w drodze negocjacji kompleksowej wiążącej opinii określającej całościowo skutki podatkowe projektu). Taki komfort przysługiwać będzie tylko największym. Przed biznesem – niezależnie od skali prowadzonej działalności – otworzy się natomiast szansa na uzyskanie +transgranicznej interpretacji+ dotyczącej VAT w ramach pilotażowego projektu +EU Cross-Border Rulings+, do którego przystąpiła Polska” – stwierdzono.
Zmiana w postrzeganiu kwestii płacenia podatków
Według opinii firmy Crido obserwujemy obecnie istotną zmianę w postrzeganiu kwestii płacenia podatków. Świadczą o tym zarówno działania globalnych korporacji, które dobrowolnie publikują informacje o wysokości i sposobie płacenia podatków, jak i nowe regulacje prawne.
Najpierw dobrowolnie a potem obowiązkowo
„Warto przy tej okazji zwrócić uwagę na ciekawy trend – w odniesieniu do rozwiązań z zakresu tax governance, większość instytucji projektowana jest pierwotnie jako opcjonalne dla biznesu. Niemniej jednak z czasem wiele elementów przenika do systemu podatkowego w postaci obowiązków dla wszystkich, i to często również pod rygorem określonych sankcji. Tak było chociażby w przypadku publikowania strategii podatkowych przez brytyjskich podatników, a biorąc pod uwagę rosnące znaczenia ESG i transparentności podatkowej w tym kontekście, można założyć dalszy, sukcesywny rozwój tax governance w Polsce i na świecie” – oceniono. (PAP)
autor: Marek Siudaj
ms/ mk/
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat