| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nadpłata powstaje po skorygowaniu deklaracji

Nadpłata powstaje po skorygowaniu deklaracji

Podatek akcyzowy należy traktować jako podatek naliczony. Oznacza to, że nadpłatę, która powstała w momencie korekty deklaracji, można zaliczyć na poczet zobowiązań w VAT.

Istotą sporu, jaki rozpatrywał Wojewódzki Sąd Administracyjny, był moment powstania nadpłaty oraz określenie, kiedy powinna być ona zaliczona na poczet innych zobowiązań podatkowych. W rozpatrywanej sprawie naczelnik urzędu skarbowego zaliczył nadpłatę wynikającą z korekty deklaracji na poczet zaległości w podatku od towarów i usług oraz naliczył odsetki. Twierdził ponadto, że obowiązek podatkowy powstał w momencie złożenia przez podatnika korekty deklaracji.

Podatnik nie kwestionował jednak kwoty nadpłaty. Uważał natomiast, że korekta deklaracji VAT-7 dotycząca uwzględnienia podatku akcyzowego za energię elektryczną była jedynie technicznym rozliczeniem. A zatem akcyza nie może być traktowana jak podatek naliczony w podatku od towarów i usług.

Zdaniem spółki nie można, tak jak organy podatkowe, twierdzić, że nadpłata powstała w momencie korekty deklaracji. Zgodnie bowiem z art. 76a par. 2 pkt 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) zaliczenie nadpłaty na poczet zaległości podatkowych następuje z dniem powstania nadpłaty.

Zgodnie z art. 73 par. 1 pkt 3 nadpłata powstaje z dniem zapłaty przez płatnika należności wynikającej z decyzji o jego odpowiedzialności podatkowej, jeżeli należność ta została określona nienależnie lub w wysokości większej od należnej.

WSA w Warszawie po rozpoznaniu sprawy oddalił skargę. Sąd uznał, że podatek akcyzowy jest traktowany w przepisach na równi z podatkiem od towarów i usług. A zatem stanowisko organów, zgodnie z którym akcyzę należy traktować jako podatek naliczony, jest prawidłowe. Nadpłata powstała więc w momencie korekty deklaracji, ale zobowiązanie podatkowe powstało później.

Wyrok jest nieprawomocny.

Sygn. akt III SA/Wa 2903/06

ROZLICZANIE NADPŁAT

Nadpłaty wraz z ich oprocentowaniem podlegają zaliczeniu z urzędu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, odsetek za zwłokę określonych w decyzji oraz bieżących zobowiązań podatkowych, a w razie ich braku podlegają zwrotowi z urzędu, chyba że podatnik złoży wniosek o zaliczenie nadpłaty w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK