Koniec jednorazowej (covidowej) amortyzacji – odpisy tylko do końca maja
REKLAMA
REKLAMA
Jednorazowa amortyzacja na czas stanu epidemii
W związku z epidemią COVID-19 zaistniała potrzeba wprowadzenia szczególnych rozwiązań mających na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom gospodarczym tej sytuacji. Koniecznym stało się opracowanie pakietu przepisów dla przedsiębiorców, zapobiegającego m.in. utracie płynności w ramach prowadzonych przez nich działalności. Ustawy covidowe uruchomiły szereg nadzwyczajnych instrumentów zarówno w ustawie o PIT jak i o CIT, których zadaniem miało być wspieranie przedsiębiorców w tym trudnym okresie. Część wprowadzonych zmian poszerzała istniejące już mechanizmy, zaś część wprowadzała zupełnie nowe. W związku z czym pojawiły się też przepisy zachęcające do przeciwdziałania skutkom epidemii COVID-19. Za takie rozwiązanie można z pewnością uznać preferencję pozwalającą na jednorazową amortyzację wynikającą z art. 52 ustawy o PIT oraz w art. 38k ustawy o CIT. W obu ustawach przepis ma analogiczne brzmienie.
REKLAMA
1. Podatnicy mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych, które zostały nabyte w celu produkcji towarów związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, o którym mowa w art. 2 ust. 2 ustawy o COVID-19, i wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w okresie od 2020 r. do końca miesiąca, w którym odwołano stan epidemii ogłoszony z powodu COVID-19.
2. Za towary, o których mowa w ust. 1, uważa się w szczególności: maseczki ochronne, respiratory, środki odkażające, medyczną odzież ochronną, ochraniacze na obuwie, rękawiczki, okulary, gogle, środki do dezynfekcji i higieny rąk.
Nawet budynki jednorazowo zamortyzowane
Kreatywni podatnicy na kanwie powyższego przepisu mieli możliwość jednorazowo odpisać nawet budynki, o ile ich przeznaczenie faktycznie wiązało się z produkcją towarów związanych z przeciwdziałaniem COVID-19.
Sztandarowym przykładem takiego skorzystania z tej szczególnej preferencji jest sytuacja przedstawiona w interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 13 kwietnia 2021 r. znak 0115-KDIT3.4011.786.2020.2.PS.
Z opisu sprawy wynikało, że spółka w budynku produkcyjnym, który planuje nabyć, zamierza produkować tekstylia w postaci odzieży i pościeli szpitalnej oraz operacyjnej wielokrotnego użytku. Spółka dopytała czy asortyment jaki ma produkować w nabytym budynku może zostać uznany za towar związany z przeciwdziałaniem COVID-19. Odpowiedź Dyrektora KIS była twierdząca, ze wskazaniem, że przepis nie ma katalogu zamkniętego. Spółka zwróciła się także z pytaniem czy budynek może być środkiem trwałym nabytym w celu produkcji ww. towarów. Ponownie odpowiedź była twierdząca. Wnioskodawca sfinalizował swoje wątpliwości pytaniem – czy w tej sytuacji może dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od wspomnianego środka trwałego i po raz kolejny odpowiedź była pozytywna.
Możliwość zmiany przeznaczenia jednorazowo zamortyzowanych środków trwałych
Jednorazowa amortyzacja budynku to tylko jeden z przykładów, podatnikom została bowiem otworzona furtka do nabycia i jednorazowego odpisu szerokiej gamy urządzeń i maszyn, które mogą być używane w działalności gospodarczej mimo ustania stanu pandemii. Po czym ich przeznaczenie można następnie zmodyfikować, gdyż w obu ustawach o podatkach dochodowych nie ma przepisów sprzeciwiających się takiemu działaniu. Przykładowo w interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 24 września 2021 r. znak 0111-KDIB2-1.4010.252.2021.1.BKD Spółka wskazała, że zakupiła urządzenia do napełniania tub (tubiarki), mieszalnik o poj. 1000 I (mieszalnik), jak również urządzenie do przycinania pompek służące do produkcji żeli oraz płynów antybakteryjnych. Wnioskodawca zaznaczył jednak, że nie wyklucza, że w momencie, kiedy zmniejszy się zapotrzebowanie spowodowane koniecznością przeciwdziałania COVID-19, środki trwałe, o których mowa, będą wykorzystywane również przy wytwarzaniu produktów kosmetycznych. Dyrektor KIS nie widział przeciwskazań w tym zakresie, zaaprobował stanowisko spółki i odstąpił od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska.
Elastyczny zwrot "w szczególności"
Wprowadzenie omawianej ulgi dało szerokie pole do popisu zwłaszcza branżom takim jak np. medyczna, które z założenia i tak produkują środki medyczne, środki do dezynfekcji czy artykuły higieniczne. Niemniej jednak katalog towarów związanych z przeciwdziałaniem COVID-19 pozostawał otwarty, gdyż ustawodawca posłużył się zwrotem „w szczególności”, nie zamykając w ten sposób tematu dla pomysłowych podatników.
Wobec czego, można uznać, że mądry zakup uniwersalnego środka trwałego na gruncie wskazanych przepisów pozwalał na skorzystanie ze znacznej preferencji podatkowej.
Odpis amortyzacyjny tylko do końca maja
No więc właśnie pozwalał, a raczej pozwoli jeszcze przez kilka dni, bowiem 16 maja 2022 r. został odwołany stan epidemii – w związku z czym jak stanowi regulacja omawianych przepisów, takiego odpisu można dokonać do końca miesiąca, w którym odwołano stan epidemii ogłoszony z powodu COVID-19.
Szymon Dembowski, Konsultant podatkowy
Taxeo Komorniczak i Wspólnicy sp.k.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat