REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koniec jednorazowej (covidowej) amortyzacji – odpisy tylko do końca maja

Koniec jednorazowej (covidowej) amortyzacji – odpisy tylko do końca maja
Koniec jednorazowej (covidowej) amortyzacji – odpisy tylko do końca maja
Shutterstock

REKLAMA

16 maja 2022 r. został odwołany stan epidemii. Jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych, które zostały nabyte w celu produkcji towarów związanych z przeciwdziałaniem COVID-19 można dokonać do końca miesiąca, w którym odwołano stan epidemii ogłoszony z powodu COVID-19 – czyli do końca maja.

Jednorazowa amortyzacja na czas stanu epidemii

W związku z epidemią COVID-19 zaistniała potrzeba wprowadzenia szczególnych rozwiązań mających na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom gospodarczym tej sytuacji. Koniecznym stało się opracowanie pakietu przepisów dla przedsiębiorców, zapobiegającego m.in. utracie płynności w ramach prowadzonych przez nich działalności. Ustawy covidowe  uruchomiły szereg nadzwyczajnych instrumentów zarówno w ustawie o PIT jak i o CIT, których zadaniem miało być wspieranie przedsiębiorców w tym trudnym okresie. Część wprowadzonych zmian poszerzała istniejące już mechanizmy, zaś część wprowadzała zupełnie nowe. W związku z czym pojawiły się też przepisy zachęcające do przeciwdziałania skutkom epidemii COVID-19. Za takie rozwiązanie można z pewnością uznać preferencję pozwalającą na jednorazową amortyzację wynikającą z art. 52 ustawy o PIT oraz w art. 38k ustawy o CIT. W obu ustawach przepis ma analogiczne brzmienie.

1. Podatnicy mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych, które zostały nabyte w celu produkcji towarów związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, o którym mowa w art. 2 ust. 2 ustawy o COVID-19, i wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w okresie od 2020 r. do końca miesiąca, w którym odwołano stan epidemii ogłoszony z powodu COVID-19.

2. Za towary, o których mowa w ust. 1, uważa się w szczególności: maseczki ochronne, respiratory, środki odkażające, medyczną odzież ochronną, ochraniacze na obuwie, rękawiczki, okulary, gogle, środki do dezynfekcji i higieny rąk.

Nawet budynki jednorazowo zamortyzowane

Kreatywni podatnicy na kanwie powyższego przepisu mieli możliwość jednorazowo odpisać nawet budynki, o ile ich przeznaczenie faktycznie wiązało się z produkcją towarów związanych z przeciwdziałaniem COVID-19.

Autopromocja

Sztandarowym przykładem takiego skorzystania z tej szczególnej preferencji jest sytuacja przedstawiona w interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 13 kwietnia 2021 r. znak 0115-KDIT3.4011.786.2020.2.PS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z opisu sprawy wynikało, że spółka w budynku produkcyjnym, który planuje nabyć, zamierza produkować tekstylia w postaci odzieży i pościeli szpitalnej oraz operacyjnej wielokrotnego użytku. Spółka dopytała czy asortyment jaki ma produkować w nabytym budynku może zostać uznany za towar związany z przeciwdziałaniem COVID-19. Odpowiedź Dyrektora KIS była twierdząca, ze wskazaniem, że przepis nie ma katalogu zamkniętego. Spółka zwróciła się  także z pytaniem czy budynek może być środkiem trwałym nabytym w celu produkcji ww. towarów. Ponownie odpowiedź była twierdząca. Wnioskodawca sfinalizował swoje wątpliwości pytaniem – czy w tej sytuacji może dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od wspomnianego środka trwałego i po raz kolejny odpowiedź była pozytywna.

Możliwość zmiany przeznaczenia jednorazowo zamortyzowanych środków trwałych

Jednorazowa amortyzacja budynku to tylko jeden z przykładów, podatnikom została bowiem otworzona furtka do nabycia i jednorazowego odpisu szerokiej gamy urządzeń i maszyn, które mogą być używane w działalności gospodarczej mimo ustania stanu pandemii. Po czym ich przeznaczenie można następnie zmodyfikować, gdyż w obu ustawach o podatkach dochodowych  nie ma przepisów sprzeciwiających się takiemu działaniu. Przykładowo w interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 24 września 2021 r. znak 0111-KDIB2-1.4010.252.2021.1.BKD Spółka wskazała, że zakupiła urządzenia do napełniania tub (tubiarki), mieszalnik o poj. 1000 I (mieszalnik), jak również urządzenie do przycinania pompek służące do produkcji żeli oraz płynów antybakteryjnych. Wnioskodawca zaznaczył jednak, że nie wyklucza, że w momencie, kiedy zmniejszy się zapotrzebowanie spowodowane koniecznością przeciwdziałania COVID-19, środki trwałe, o których mowa, będą wykorzystywane również przy wytwarzaniu produktów kosmetycznych. Dyrektor KIS nie widział przeciwskazań w tym zakresie, zaaprobował stanowisko spółki i odstąpił od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska.

Elastyczny zwrot "w szczególności"

Wprowadzenie omawianej ulgi dało szerokie pole do popisu zwłaszcza branżom takim jak np. medyczna, które z założenia i tak produkują środki medyczne, środki do dezynfekcji czy artykuły higieniczne. Niemniej jednak katalog towarów związanych z przeciwdziałaniem COVID-19 pozostawał otwarty, gdyż ustawodawca posłużył się zwrotem „w szczególności”, nie zamykając w ten sposób tematu dla pomysłowych podatników.

Wobec czego, można uznać, że mądry zakup uniwersalnego środka trwałego na gruncie wskazanych przepisów pozwalał na skorzystanie ze znacznej preferencji podatkowej.

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK

Odpis amortyzacyjny tylko do końca maja

No więc właśnie pozwalał, a raczej pozwoli jeszcze przez kilka dni, bowiem 16 maja 2022 r. został odwołany stan epidemii – w związku z czym jak stanowi regulacja omawianych przepisów, takiego odpisu można dokonać do końca miesiąca, w którym odwołano stan epidemii ogłoszony z powodu COVID-19.

Szymon Dembowski, Konsultant podatkowy
Taxeo Komorniczak i Wspólnicy sp.k.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Odsetki ustawowe w 2023 roku - aktualne stawki, kalkulatory (zmiana oprocentowania od 5 października)

  Jakie odsetki ustawowe obowiązują w 2023 roku? Jaka jest aktualna stawka odsetek ustawowych kapitałowych i odsetek ustawowych za opóźnienie określonych w kodeksie cywilnym? Ile wynosi obecnie stawka odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych? Uwaga! Od 5 października nastąpiła zmiana oprocentowania.

  Stopy procentowe NBP 2023 - obniżka o 0,25 pkt proc. od 5 października

  Rada Polityki Pieniężnej obniżyła 4 października 2023 r. (ze skutkiem od 5 października br.) wszystkie stopy procentowe o 0,25 pkt proc (25 punktów bazowych). Stopa referencyjna, główna stopa NBP, spadła z 6% do 5,75%.

  Międzynarodowe standardy rachunkowości - nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej od 16 października 2023 r.

  Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie (UE) 2023/1803 z dnia 13 sierpnia 2023 r. przyjmujące międzynarodowe standardy rachunkowości. Nowe rozporządzenie stanowi uproszczenie konstrukcji przepisów UE dotyczących międzynarodowych standardów rachunkowości w celu zapewnienia jasności i przejrzystości. Rozporządzenie wejdzie w życie 16 października 2023 r.

  Tabela kursów średnich NBP nr 192/A/NBP/2023 - z 4 października 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 października 2023 roku. NBP nr 192/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6303 zł.

  Sprzedaż e-commerce i import towarów - limity 2024

  W roku 2024 nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów dla sprzedaży e-commerce oraz importu towarów. W porównaniu z rokiem 2023, nowe limity będą niższe, co może wpłynąć na działalność wielu przedsiębiorców działających w branży e-commerce.

  EBC: kurs EUR/PLN z 2 października 2023 r.

  Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 2 października 2023 roku. Kurs EUR/PLN to 4,6123 zł.

  Mały podatnik 2024. Limit do VAT, PIT, CIT

  Rok 2024 przynosi zmiany dotyczące małych podatników w zakresie VAT, PIT oraz CIT, które dotyczą limitów wartości sprzedaży oraz przychodu, które decydują o tym, czy podatnik może korzystać ze statusu "małego podatnika". W poniższym tekście przedstawiamy szczegółowe informacje na ten temat, oparte o kurs euro z 2 października 2023 roku, ogłoszony przez NBP.

  Zatrudniasz młodocianych pracowników? Sprawdź, co zmienia najnowsze rozporządzenie!

  30 września weszło w życie nowe rozporządzenie dotyczące wykazu prac wzbronionych młodocianym pracownikom oraz warunków ich zatrudniania. Kiedy i na jakich warunkach może być zatrudniona osoba niepełnoletnia? Jakie zmiany wprowadzają nowe przepisy? 

  Zrozumieć startupy: 3 błędy, które trzeba naprawić, by odblokować innowacyjność

  To nie granty pozwalają przyciągać najlepsze startupy do Polski – przyciągają „grant turystów”. Wokół startupów wciąż jest wiele niezrozumienia. Traktujemy je jako projekty technologiczne, albo oczekujemy, że będą zatrudniać jak korporacje. Zdaniem założyciela Maverick Nation, dopóki nie nauczymy się, na czym polega ich wartość, nie zbudujemy prawdziwej innowacyjności.

  Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

  Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

  REKLAMA