Soboń: projekt dot. minimalnego CIT-u jest gotowy; we wrześniu w Sejmie
REKLAMA
REKLAMA
Projekt zmian w CIT powinien być gotowy w połowie wakacji
Soboń doprecyzował, że konsultacje mają trwać "standardowe" 14 dni, co oznacza że Rada Ministrów będzie mogła przyjąć projekt pod koniec lipca lub na początku sierpnia.
REKLAMA
Wiceminister zwrócił uwagę, że ze względu na wakacje Sejmowe, projekt najprawdopodobniej trafi do niższej izby parlamentu na początku września. "W najgorszym razie w październiku projekt wróciłby do Sejmu (po ewentualnych poprawkach Senatu - PAP). Nowe rozwiązania dotyczące CIT mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2023 r." - dodał.
W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano zapowiedź projektu noweli ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Zakłada on modyfikację i odroczenie wejścia w życie przepisów o minimalnym podatku dochodowym.
Chodzi m.in. o zawieszenie stosowania (zwolnienie) przepisów art. 24ca ustawy CIT w okresie 1 roku, tj. od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r.
Jak poinformowano projekt zakłada podwyższenie do 2 proc. wskaźnika rentowności, przy jednoczesnej zmianie metodologii jego wyliczania (m.in. wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów opłat z tytułu umowy leasingu środków trwałych, wyłączenie z przychodów wartości należności handlowych zbywanych na rzecz podmiotów z branży faktoringowej, wyłączenie wartości podatku akcyzowego).
Aktualizacja danych podatniku raz w roku zamiast co kwartał
Projekt przewiduje również, zmianę terminu aktualizacji indywidualnych danych podatnika. Ma to nastąpić poprzez odejście od kwartalnej aktualizacji podawanych do publicznej wiadomości danych dużych podatników, na rzecz aktualizacji dokonywanej raz w roku. Po zmianie aktualizacja następować będzie w terminie do 30 września, według stanu na pierwszy dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym indywidualne dane podatników mają zostać podane do publicznej wiadomości (tj. wg stanu na dzień 1 sierpnia) - wskazano.
Zmiany w zakresie kosztów uzyskania przychodów
W projekcie przewidziano ponadto zmianę przepisów dotyczących opodatkowania podatkiem od przerzuconych dochodów, m.in. poprzez objęcie zakresem podatku od przerzuconych dochodów jedynie kosztów zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów, a także uchylenie przepisów o ukrytej dywidendzie, czy też uproszczenie zasad dotyczących dokumentacji transakcji rajowych. (PAP)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat