| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Co siedem lat zmiana firmy audytorskiej

Co siedem lat zmiana firmy audytorskiej

Od 2008 roku spółki giełdowe będą musiały zmieniać firmę audytorską co najmniej raz na siedem lat.

ZMIANA PRAWA

Walne zgromadzenia lub rada nadzorcza powinny przynajmniej raz na siedem lat obrotowych zapewnić zmianę podmiotu uprawnionego do badania sprawozdania finansowego. Takie zalecenie pojawiło się w przyjętych przez radę nadzorczą Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie nowych zasadach ładu korporacyjnego - Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW. Zaczną one obowiązywać od 1 stycznia 2008 r.

Warto zauważyć, że 43 Dyrektywa w sprawie badań rocznych zawiera bardziej liberalne wymogi. Nakazuje, aby osoby rzeczywiście odpowiedzialne za przeprowadzenie badania zmieniały się przynajmniej raz na siedem lat. Dyrektywa w ogóle nie wymaga rotacji samych firm audytorskich.

Zdaniem Katarzyny Szarugi, biegłego rewidenta, dyrektora z Europejskiego Centrum Audytu, wymóg zmiany firmy audytorskiej raz na siedem lat, a nie tylko biegłego, jest podyktowany faktem, że w ramach jednej spółki stosowane są zazwyczaj podobne metody badania, a biegli współpracują ze sobą w zakresie swojej wiedzy i doświadczenia. Przejście do innej firmy audytorskiej może spowodować ujawnienie nowych zagadnień wymagających odzwierciedlenia w opinii bądź raporcie biegłego rewidenta. Według eksperta surowsze wymagania w porównaniu z zalecanymi przez dyrektywę mają zwiększyć zaufanie potencjalnych inwestorów i przyciągnąć kapitał na polski rynek giełdowy

- Dla spółek giełdowych może to jednak oznaczać ponoszenie wyższych opłat za badanie, ponieważ niższe stawki są zazwyczaj stosowane dla wieloletnich klientów niż dla spółek wymagających poznania - twierdzi rozmówczyni.

Ponadto różnice między polskim i europejskim zaleceniem mogą spowodować trudności dla międzynarodowych grup kapitałowych, dla których szczególnie ważna jest przejrzystość. Katarzyna Szaruga podkreśla, że jeżeli zagraniczna jednostka dominująca narzuci wybór firmy audytorskiej całej grupie na okres dłuższy niż siedem lat, na co pozwala europejska regulacja, spółka należąca do grupy, notowana na polskiej giełdzie, po upływie siedmiu lat nie będzie mogła spełnić wymagań nowej zasady ładu korporacyjnego.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWiLP)

Organizacja zrzeszająca firmy leasingowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »