Największa nowelizacja Ordynacji podatkowej w ostatnich latach - trwają prace w Ministerstwie Finansów
REKLAMA
REKLAMA
Kilkadziesiąt zmian w Ordynacji podatkowej
„Dostrzegamy potrzebę zmian w Ordynacji Podatkowej, pracujemy nad największą jej nowelizacją w ostatnich latach. Projekt znajduje się nadal na etapie konsultacji wewnętrznych, więc zakres nowelizacji nie jest ustalony, ale jest tam propozycja kilkudziesięciu zmian.
REKLAMA
Zmiany wejdą w życie w ciągu 1-1,5 roku
Liczę, że ten projekt zostanie przepracowany jeszcze przez parlament tej kadencji i zaistnieje jako zmiana prawna w ciągu 1-1,5 roku” – powiedział w środę podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu dyrektor Departamentu Polityki Podatkowej w Ministerstwie Finansów Marcin Lachowicz.
Wszczęcie postępowania skarbowego nie będzie zawieszać biegu przedawnienia podatkowego
Wśród propozycji zmian, jakie proponuje Ministerstwo Finansów, Lachowicz wymienił kwestię wstrzymania biegu przedawnienia postępowania podatkowego.
„Chcemy zapisać, że wszczęcie postępowania skarbowego nie będzie prowadzić do zawieszenia biegu przedawnienia podatkowego, a więc nie będzie to instrument, który byłby wykorzystywany do tego, aby nie przedawniało się postępowanie podatkowe” – powiedział dyrektor Departamentu Polityki Podatkowej w Ministerstwie Finansów.
Resort proponuje także możliwość publikacji zdania odrębnego, jeśli się takie pojawi w Radzie ds. Unikania Opodatkowania.
Uproszczone postępowanie skarbowe do 14 dni
Rozważane jest wprowadzenie także uproszczonego postępowania skarbowego, jeśli stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika nie budzi wątpliwości. Takie postępowanie mogłoby zostać zakończone w 14 dni.
5 tys. zł podatku będzie można zapłacić za kogoś innego
„Proponujemy także podniesienie limitu podatku, który może zostać opłacony za podatnika przez inną osobę, z 1 tys. zł do 5 tys. zł” – powiedział Lachowicz. (PAP)
autor: Marek Siudaj
ms/ drag/
Polecamy: „Instrukcje księgowego – 96 praktycznych procedur z serwisem online”
Polecamy: „Zarządzanie biurem rachunkowym”
Polecamy: „Kontrola skarbowa w firmie”
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat