REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Leasing samochodu dla Ukraińca - niezbędny PESEL i udokumentowany dochód

Leasing samochodu dla Ukraińca - niezbędny PESEL i udokumentowany dochód
Leasing samochodu dla Ukraińca - niezbędny PESEL i udokumentowany dochód
Carsmile

REKLAMA

REKLAMA

Osoby narodowości ukraińskiej, które otworzyły w Polsce firmy lub znalazły udokumentowaną pracę mogą wynająć, wyleasingować lub kupić auto na kredyt. Z danych platformy Carsmile wynika, że Ukraińcy poszukujący nowego auta, najchętniej wybierają leasing (70%). Deklarowane przez nich dochody wskazują, że firmy, które otworzyli i prowadzą w Polsce, stosunkowo dobrze sobie radzą. Dla tegorocznych emigrantów ułatwieniem jest wyszukiwanie ofert „po ukraińsku”, a także możliwość sprawdzenia historii kredytowej w ukraińskich bankach.

Ilu Ukraińców mieszka w Polsce?

Przed wojną w Polsce mieszkało, według różnych statystyk, 1,4-1,5 mln osób narodowości ukraińskiej (dane GUS oraz Unii Metropolii Polskich). Od wybuchu wojny, naszą granicę przekroczyło natomiast 6,6 mln uchodźców – podaje Straż Graniczna.

REKLAMA

Autopromocja

Obywatel Ukrainy w Polsce. Leasing, wynajem lub zakup na kredyt samochodu Polsce

Osoby, które otworzyły w Polsce działalność gospodarczą lub znalazły zatrudnienie w naszym kraju czy to w formie umowy o pracę, czy innej umowy, mogą zaciągać zobowiązania w polskich bankach czy firmach leasingowych. Oznacza to, że mogą wyleasingować, wynająć czy kupić na kredyt samochód. Jakie warunki powinni spełnić?

- Podstawą jest numer PESEL. Korzystnie na ocenę zdolności kredytowej wpływa także posiadanie pozytywnej historii w BIK. Jeśli leasingobiorca lub kredytobiorca jej nie ma, zostanie poproszony o przedstawienie informacji potwierdzających osiąganie dochodu w Polsce, na przykład dokumentów księgowych czy wyciągu z rachunku bankowego – wyjaśnia Robert Rodek, członek zarządu Carsmile. Ta sytuacja dotyczy osób, które w większości wypadków przybyły do Polski przed wojną, w wyniku emigracji ekonomicznej i zdążyły już zbudować w naszym kraju swojej firmy lub znalazły legalne zatrudnienie.

Historia kredytowa z ukraińskich banków

Sytuacja emigrantów wojennych jest trudniejsza, ale tu z pomocą przychodzi Biuro Informacji Kredytowej, które wdrożyło niedawno usługę pozwalającą polskim bankom, firmom leasingowym czy firmom wynajmującym samochody, sprawdzać historię kredytową wnioskodawcy w ukraińskim odpowiedniku naszego BIK, co może ułatwić zakup auta osobie, która stosunkowo niedawno przybyła do Polski. - Usługa obejmie dostęp do informacji o 25 milionach kredytobiorców ukraińskich, pochodzących z 71 banków oraz ponad 150 instytucji finansowych działających w Ukrainie – czytamy na stronie BIK. Aby wynająć, wyleasingować czy kupić auto na kredyt, Ukraińcy muszą jednak osiągać w Polsce rejestrowany dochód.

Samochód znajdziesz „po ukraińsku”

Ułatwienia dla emigrantów wprowadził też Carsmile. – Z myślą o nowo przybyłych do Polski obywatelach Ukrainy, stworzyliśmy ukraińskojęzyczne wersje stron internetowych otomotoklik,pl oraz carsmile.pl. Wystarczy na górze wybrać język, korzystając z suwaka. Samochód jest podstawowym dobrem, ułatwiającym rozpoczęcie życia i pracy w nowym miejscu. W tworzeniu alternatywnych wersji językowych wymienionych platform pomogły nam osoby narodowości ukraińskiej, które ostatnio znalazły zatrudnienie w Carsmile – przyznaje Robert Rodek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ukraińcy otwierają w Polsce firmy

Analitycy platformy Carsmile przebadali wnioski, jakie w ostatnich dwóch latach, złożyły za jej pośrednictwem osoby narodowości ukraińskiej. Z danych tych wynika, że 70% użytkowników było zainteresowanych leasingiem, a 30% wynajmem długoterminowym nowego samochodu. Osoby te w przeważającej większości, wynoszącej 79%, zadeklarowali osiąganie dochodu z działalności gospodarczej, częściej z tytułu prowadzenia spółki prawa handlowego niż jednoosobowej firmy. Uśredniony, zadeklarowany dochód netto wyniósł 10 tys. zł, co może wskazywać na to, że firmy, które otworzyli i prowadzą w naszym kraju Ukraińcy radzą sobie stosunkowo dobrze.

Leasing dla Ukraińca żródła dochodu w Polsce

Carsmile

Pracujesz w Polsce? Możesz kupić używane auto na kredyt

A jak wygląda sytuacja w przypadku aut używanych? W tym segmencie rynku osoby narodowości ukraińskiej najczęściej posiłkują się kredytem. Jako źródło dochodu w 80% podają umowę o pracę (w znakomitej większości na czas nieokreślony), a w 12% własną działalność gospodarczą. Uśredniony dochód netto deklarowany we wniosku kredytowym wynosi 5 tys. zł. Widać więc, że osoby o niższych dochodach z oczywistych względów wybierają auto używane. Według danych Otomoto Klik, średnia cena ofertowa auta używanego wynosi obecnie 34,4 tys. zł.

Katarzyna Siwek

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA