REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prognoza: w czwartym kwartale 2022 gospodarka wyhamuje

gospodarka stagnacja
gospodarka stagnacja

REKLAMA

REKLAMA

W czwartym kwartale czeka nas wyraźne spowolnienia w przemyśle – koniec roku przyniesie wyniki bliskie stagnacji. Wzrost cen energii przekłada się na koszty produkcji, co oznacza inflację – oceniają analitycy PIE w komentarzu do środowej publikacji indeksu PMI.

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w październiku wyniósł 42,0 pkt. wobec 43,0 pkt. we wrześniu - podał S&P Global. Jak wskazano w środowym komentarzu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, wartość indeksu utrzymuje się poniżej progu 50 pkt, który sygnalizuje kurczenie się sektora. Dodano, że sytuacja przemysłu pogarsza się w całej Europie, bo w strefie euro indeks spadł z 49,6 do 48,5 pkt zaś w Niemczech z 47,8 do 45,7 pkt.

Autopromocja

„Komentarz S&P wskazuje na niską ocenę wśród przyszłych zamówień oraz bieżącej produkcji. Przedsiębiorcy dostrzegają osłabienie popytu. W efekcie planują wstrzymywać tworzenie nowych miejsc pracy. Istotnym problemem pozostają rosnące koszty. Perspektywę dodatkowo pogarsza wzrost cen energii oraz obawy o utrudnienia w zasilaniu w trakcie nadchodzącej zimy” – stwierdzono w komentarzu PIE.

Które branże radzą sobie najgorzej?

Dodano, że słabe wyniki widoczne są również w badaniach koniunktury GUS. Najgorzej radzą sobie przedsiębiorcy z sektora budowlanego i przemysłu. Pomimo pesymizmu ankietowanych przedsiębiorców aktywność przemysłowa wciąż pozostaje wysoka. We wrześniu produkcja przemysłowa wzrosła o 9,8 proc. - wynik przekroczył prognozy. Jednak wzrost jest nierównomierny.

„Aktywność spada wśród producentów dóbr trwałych np. dostawców elektroniki, przedsiębiorstw z branży meblarskiej. Spodziewamy się wyraźnego spowolnienia w przemyśle w IV kwartale” – stwierdzono w komentarzu PIE.

Dodano, że podobne trendy widoczne są także w innych europejskich gospodarkach. Instytut Ifo prognozuje, że czwartym kwartale niemiecka gospodarka skurczy się o 0,6 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Niemcy pozostają największym handlowym partnerem naszego kraju. Polskie firmy mocno odczują skutki problemów za zachodnią granicą” – ocenili ekonomiści PIE.

Credit Agricole: tempo wzrostu gospodarczego spowolni w IV kwartale do 0,5 proc. rdr

Tempo wzrostu gospodarczego spowolni do 0,5 proc. rdr w IV kwartale z 3,9 proc. w III kwartale br. - ocenił Krystian Jaworski z Credit Agricole w komentarzu do środowej publikacji indeksu PMI. Zwrócił uwagę, że w październiku firmy podniosły ceny towarów m.in. w związku ze wzrostem kosztów energii.

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w październiku wyniósł 42,0 pkt. wobec 43,0 pkt. we wrześniu - poinformował w środę S&P Global.

Krystian Jaworski z Credit Agricole zwrócił uwagę, że indeks od sześciu miesięcy pozostaje poniżej granicy 50 pkt., oddzielającej wzrost od spadku aktywności. "Zmniejszenie wartości indeksu wynikało z niższych wkładów 4 z 5 jego składowych: dla zapasów materiałów, bieżącej produkcji, zatrudnienia i czasu oczekiwania na dostawę" - wyjaśnił ekonomista. Dodał, że przeciwny wpływ miał wyższy wkład składowej dla nowych zamówień ogółem.

Spadek nowych zamówień

Jak zauważył, zgodnie z raportem PMI przedsiębiorstwa wiązały swoją mniejszą aktywność ze spadkiem nowych zamówień. "Wiele firm zasygnalizowało, że powszechna niepewność gospodarcza, wysoka inflacja i wojna w Ukrainie przyczyniły się do osłabienia popytu zarówno krajowego jak i zagranicznego" - wskazał ekspert. Według niego w warunkach silnego obniżenia popytu przedsiębiorstwa starały się zagospodarować moce wytwórcze poprzez realizację nagromadzonych wcześniej zaległości produkcyjnych.

Zwrócił uwagę, że przedsiębiorstwa podniosły ceny swoich towarów, w związku z dalszym wzrostem kosztów energii. Ceny wyrobów gotowych, jak zaznaczył, wzrosły w październiku w najszybszym tempie od lipca br. Ekspert zauważył, że w raporcie znalazła się informacja, że oczekiwania przedsiębiorstw dotyczące obniżki cen materiałów w nadchodzących miesiącach nasiliły się. "Firmy ograniczały aktywność zakupową, realizując produkcję korzystając z posiadanych zapasów środków produkcji" - wskazał.

Wyjaśnił, że spodziewany spadek cen częściowo odzwierciedlał rosnący pesymizm co do krótkoterminowych prognoz gospodarczych - "coraz więcej firm spodziewało się dalszego spadku popytu i recesji".

"Wskaźnik dla oczekiwanej produkcji w horyzoncie 12 miesięcy zmniejszył się w październiku do trzeciego najniższego poziomu w historii" - zaznaczył. W październiku odnotowano już piąty z rzędu spadek zatrudnienia w przetwórstwie, a jego tempo było najsilniejsze od dwóch lat - dodał.

Jak wskazał ekonomista, środowe dane o koniunkturze w przetwórstwie przemysłowym potwierdzają scenariusz banku, zgodnie z którym tempo wzrostu gospodarczego spowolni do 0,5 proc. rdr w IV kwartale z 3,9 proc. w III kw.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowelizacja ustawy o rachunkowości podpisana. Zmiany dotyczą głównie dużych firm

  Duże firmy będą miały obowiązek firmy obowiązku ujawniania informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji w podziale na poszczególne kraje.

  Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

  Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

  Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

  Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

  Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

  Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

  Zmiany w zamówieniach publicznych - wprowadzenie certyfikacji wykonawców od 2025 roku. Na początku certyfikacja obejmie wyłącznie zamówienia na roboty budowlane

  Certyfikacja wykonawców w systemie zamówień publicznych, która wejdzie w życie od 2025 roku, ma zapewniać wykonawcom możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą objęte zakresem certyfikacji podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, lub że posiada on zdolności i zasoby (np. określone doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) na poziomie wskazanym w certyfikacie, które będzie wykorzystywał do potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

  Dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 131,4 mld zł. MF podało dane za I kwartał 2024 roku

  Dochody podatkowe budżetu państwa w I kwartale 2024 roku wyniosły 131,4 mld zł i były wyższe w stosunku do wykonania z ubiegłego roku o około 22,2 mld zł (tj. 20,3%) - informuje Ministerstwo Finansów.

  Rodzice tracą prawo do ulgi na dziecko po podwyżkach. Ich pensje przebijają limit dochodów z … 2013 r.

  PIT za 2023 rok: Rodzice po podwyżkach zarabiają za dużo. I wypadają z ulgi na dziecko.  

  Jaka inflacja w Polsce w 2024 roku? W marcu najniższa, w grudniu najwyższa. Średnio ok. 3,5 proc. Stopy procentowe spadną najwcześniej w listopadzie [prognozy ekonomistów]

  Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. wzrosły rdr o 2,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał 15 kwietnia Główny Urząd Statystyczny. Niestety w kolejnych miesiącach nastąpi szybszy wzrost cen żywności i paliw - prognozują ekonomiści. Na koniec roku inflacja ma osiągąć ok. 4,5-4,8 proc. rdr. A średnio w 2024 roku ok. 3,5% rdr.

  Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

  Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

  REKLAMA