REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomoc publiczna dla firm w 2023 roku na nowe inwestycje - zwolnienie podatkowe, nowe rozporządzenie

Subskrybuj nas na Youtube
Pomoc publiczna dla firm w 2023 roku na nowe inwestycje - zwolnienie podatkowe, nowe rozporządzenie
Pomoc publiczna dla firm w 2023 roku na nowe inwestycje - zwolnienie podatkowe, nowe rozporządzenie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Rozwoju i Technologii wskazuje, że rozporządzenie w sprawie pomocy publicznej ma zachęcać do przeprowadzania nowych inwestycji. Jeśli zmiany wynikające z nowego, obowiązującego od początku 2023 roku, rozporządzenia w tej sprawie, w tym ta dotycząca momentu skorzystania ze zwolnienia podatkowego, będą identyfikowane przez przedsiębiorców jako bariera, MRiT wypracuje rozwiązania łagodzące - przekazał resort.

Polska Strefa Inwestycji - zwolnienia podatkowe dla firm na nowe inwestycje, decyzja o wsparciu

Jak wskazuje Polska Agencja Inwestycji i Handlu, po ponad 20 latach funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych, ustawą z 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji , dokonano zmian w przepisach dot. zwolnienia z podatku dochodowego (CIT lub PIT) w celu dostosowania przepisów do obecnej sytuacji rynkowej i do potrzeb przedsiębiorców. Nowelizacja ta pozwoliła na skorzystanie ze zwolnienia z podatku na obszarze całej Polski, przez firmy realizujące nowe inwestycje zarówno na terenach publicznych, jak i prywatnych, z zastrzeżeniem obszarów występowania złóż kopalin (chyba, że inwestycja dotyczy tychże złóż). Jednocześnie dotychczasowe zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnych stref ekonomicznych (SSE) pozostają w mocy aż do końca 2026 roku. Dodatkowo w nowelizacji z dnia 31 lipca 2019 r. dopuszczono wsparcie również dla inwestycji na obszarach występowania niezagospodarowanych złóż kopalin, tym samym znacznie rozszerzono ofertę lokalizacji, w których przedsiębiorcy mogą otrzymać zwolnienie podatkowe. 1 stycznia 2022 r. weszła w życie nowelizacja ustawy, która w dużej mierze związana była ze zmianą mapy pomocy regionalnej. 

REKLAMA

Autopromocja

Polska Strefa Inwestycji to wprowadzony ww. ustawą o wspieraniu nowych inwestycji instrument wsparcia, który umożliwia przedsiębiorcom, realizującym nowe inwestycje na terenie całej Polski, uzyskanie zwolnienia z podatku dochodowego (CIT lub PIT) na okres 10 -15 lat, w wysokości nawet do 70% wartości planowanej inwestycji. Nowa inwestycja może być realizowana zarówno na terenach publicznych, jak i prywatnych.

Aby korzystać z tej formy wsparcia przedsiębiorca musi otrzymać decyzję o wsparciu, która jest wydawana na wniosek przedsiębiorcy, w imieniu ministra właściwego do spraw gospodarki.

Na podstawie art. 2 ustawy z 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji nowa inwestycja jest rozumiana jako:

a) inwestycję w rzeczowe aktywa trwałe lub wartości niematerialne i prawne związane z
- założeniem nowego zakładu,
- zwiększeniem zdolności produkcyjnej istniejącego zakładu,
- dywersyfikacją produkcji zakładu przez wprowadzenie produktów uprzednio nieprodukowanych w zakładzie lub
- zasadniczą zmianą dotyczącą procesu produkcyjnego istniejącego zakładu lub

Dalszy ciąg materiału pod wideo

b) nabycie aktywów należących do zakładu, który został zamknięty lub zostałby zamknięty, gdyby zakup nie nastąpił, przy czym aktywa nabywane są przez przedsiębiorcę niezwiązanego ze sprzedawcą i wyklucza się samo nabycie akcji lub udziałów przedsiębiorstwa;

Na pomoc publiczną, w postaci zwolnienia podatkowego w ramach decyzji o wsparciu, mogą liczyć:

• przedsiębiorstwa z sektora tradycyjnego przemysłu, z wyjątkiem przedsiębiorstw produkujących m.in.: materiały wybuchowe, alkohol, wyroby tytoniowe, stal, czy firm prowadzących działalność w sektorze wytwarzania i dystrybucji energii; handlu hurtowego i detalicznego, obiektów i robót budowlanych, w zakresie usług związanych z zakwaterowaniem i usług gastronomicznych oraz prowadzenia ośrodków gier. Z uzyskania wsparcia, na mocy przepisów unijnych wykluczone są również firmy z sektora hutnictwa, żelaza i stali, sektora węglowego.

• wybrane przedsiębiorstwa z sektora nowoczesnych usług (BSS) świadczące usługi, takie jak m.in.: specjalistyczne usługi informatyczne, wybrane usługi rachunkowo-księgowe, usługi centrów telefonicznych, architektoniczne i inżynieryjne, czy doradztwa w sprawach środowiska.

Szczegółowy zakres działalności, na który nie wydaje się decyzji o wsparciu zawarty jest w Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji.

Rozporządzenie w sprawie pomocy publicznej dla firm 2023 - nowy termin zwolnienia podatkowego

Od 1 stycznia 2023 r. obowiązuje nowe Rozporządzenie Rady Ministrów z 27 grudnia 2022 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji (Dz.U. 2022 poz. 2861).

Jak alarmował m.in. "Dziennik Gazeta Prawna", przedsiębiorca, który w 2023 r. uzyska decyzję o wsparciu nowej inwestycji, skorzysta ze zwolnienia podatkowego dopiero po zakończeniu przedsięwzięcia. Według gazety, nowa regulacja istotnie pogarsza sytuację inwestorów. Ponadto, przedsiębiorcy mieli zaledwie dzień na zapoznanie się z nowymi przepisami, gdyż finalny projekt został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji dopiero 30 grudnia 2022 r. - zauważył "DGP".

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przekazało PAP, że zmiana momentu rozpoczęcia korzystania ze zwolnienia podatkowego w związku z poniesieniem kosztów kwalifikowanych nowej inwestycji (kosztów inwestycyjnych) ma charakter doprecyzowujący i wynika z modyfikacji w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych i ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak podkreślił resort, zmiany ustaw podatkowych wprowadzone od 1 stycznia 2022 r. jasno wskazują, że "zwolnienie podatkowe (…) przysługuje podatnikowi wyłącznie (…) z tytułu dochodów uzyskanych z realizacji nowej inwestycji na terenie określonym w decyzji o wsparciu" (wcześniej: "zwolnienie podatkowe … przysługuje podatnikowi wyłącznie z tytułu dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej (…) na terenie określnym w decyzji o wsparciu”). "Na etapie konsultacji Ministerstwo Finansów zgłosiło uwagę w tym zakresie, a proponowana zmiana ma na celu wyeliminowanie sytuacji, w której poniesienie kosztu kwalifikowanego nawet, gdy nie wygenerował on jeszcze przychodu, powoduje możliwość korzystania ze zwolnienia dochodów" - wyjaśniło MRiT.

Zaznaczyło, że w rozporządzeniu, poza zmianami porządkującymi i doprecyzowującymi, wprowadzono zmiany mające na celu wywołanie dodatkowego impulsu inwestycyjnego. Wśród nich resort wymienił obniżenie o połowę progu wymaganych minimalnych kosztów inwestycji, co ma ułatwić uzyskanie wsparcia przez mikroprzedsiębiorców i małych przedsiębiorców realizujących reinwestycje.

"Celem polityki inwestycyjnej jest nie tylko przyciąganie inwestorów, ale przede wszystkim tworzenie zachęt do dalszego rozwoju już zlokalizowanych w Polsce inwestycji, ich rozbudowywania, zwiększania zdolności produkcyjnych istniejących zakładów, a tym samym wykształcenia trwałych i długofalowych powiązań gospodarczych skutkujących powstawaniem złożonych łańcuchów gospodarczych. Zwiększenie liczby podmiotów realizujących nowe inwestycje, będzie miało pozytywny wpływ na rynek pracy poprzez tworzenie nowych miejsc pracy" - oceniło MRiT.

W rozporządzeniu wprowadzono też kryterium jakościowe dotyczące inwestycji w odnawialne źródła energii, co ma pozwolić w określonym zakresie na uwzględnienie kosztów inwestycji związanych z wytwarzaniem energii i korzystanie z wytwarzanej energii. Jak podkreślił resort, jest to szczególnie istotne w obecnej sytuacji wysokich cen energii.

Ponadto regulacja wydłuża możliwość zaliczania do kosztów kwalifikowanych kosztów wynikających z umowy leasingu przez cały okres obowiązywania umowy leasingu finansowego.

Resort zastrzegł, że projekt rozporządzenia przeszedł całą standardową ścieżkę legislacyjną, łącznie z konsultacjami publicznymi i uzgodnieniami międzyresortowymi; dodatkowo został przedłożony do zaopiniowania Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. "Ostateczne brzmienie rozporządzenia uwzględnia uwagi zgłaszane w trakcie tego procesu, a w sytuacji nieuwzględnienia uwag sporządzane zostało stanowisko resortu z wyjaśnieniami, które również zostało opublikowane na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego. Zdaniem Ministerstwa Rozwoju i Technologii proces związany z przedmiotowym rozporządzeniem był w pełni transparentny i uwzględniał uwagi zainteresowanych stron" - zaznaczyło MRiT.

"Rozporządzenie jest mechanizmem zachęcania do przeprowadzania nowych inwestycji i taki jest jego podstawowy cel. Jeżeli wprowadzone zmiany (w tym ta dotycząca momentu możliwości skorzystania ze zwolnienia podatkowego) będą identyfikowane przez przedsiębiorców jako bariera do przeprowadzania nowych inwestycji, MRiT podejmie prace związane z wypracowaniem rozwiązań mitygując te bariery" - zapewniło ministerstwo.(PAP)

kmz/ drag/

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie wszystkim podatnikom VAT obowiązkowego KSeF i faktur ustrukturyzowanych to nie jest deregulacja gospodarki

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

REKLAMA

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

REKLAMA

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

REKLAMA