REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomoc publiczna dla firm w 2023 roku na nowe inwestycje - zwolnienie podatkowe, nowe rozporządzenie

Pomoc publiczna dla firm w 2023 roku na nowe inwestycje - zwolnienie podatkowe, nowe rozporządzenie
Pomoc publiczna dla firm w 2023 roku na nowe inwestycje - zwolnienie podatkowe, nowe rozporządzenie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Rozwoju i Technologii wskazuje, że rozporządzenie w sprawie pomocy publicznej ma zachęcać do przeprowadzania nowych inwestycji. Jeśli zmiany wynikające z nowego, obowiązującego od początku 2023 roku, rozporządzenia w tej sprawie, w tym ta dotycząca momentu skorzystania ze zwolnienia podatkowego, będą identyfikowane przez przedsiębiorców jako bariera, MRiT wypracuje rozwiązania łagodzące - przekazał resort.

Polska Strefa Inwestycji - zwolnienia podatkowe dla firm na nowe inwestycje, decyzja o wsparciu

Jak wskazuje Polska Agencja Inwestycji i Handlu, po ponad 20 latach funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych, ustawą z 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji , dokonano zmian w przepisach dot. zwolnienia z podatku dochodowego (CIT lub PIT) w celu dostosowania przepisów do obecnej sytuacji rynkowej i do potrzeb przedsiębiorców. Nowelizacja ta pozwoliła na skorzystanie ze zwolnienia z podatku na obszarze całej Polski, przez firmy realizujące nowe inwestycje zarówno na terenach publicznych, jak i prywatnych, z zastrzeżeniem obszarów występowania złóż kopalin (chyba, że inwestycja dotyczy tychże złóż). Jednocześnie dotychczasowe zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnych stref ekonomicznych (SSE) pozostają w mocy aż do końca 2026 roku. Dodatkowo w nowelizacji z dnia 31 lipca 2019 r. dopuszczono wsparcie również dla inwestycji na obszarach występowania niezagospodarowanych złóż kopalin, tym samym znacznie rozszerzono ofertę lokalizacji, w których przedsiębiorcy mogą otrzymać zwolnienie podatkowe. 1 stycznia 2022 r. weszła w życie nowelizacja ustawy, która w dużej mierze związana była ze zmianą mapy pomocy regionalnej. 

REKLAMA

Autopromocja

Polska Strefa Inwestycji to wprowadzony ww. ustawą o wspieraniu nowych inwestycji instrument wsparcia, który umożliwia przedsiębiorcom, realizującym nowe inwestycje na terenie całej Polski, uzyskanie zwolnienia z podatku dochodowego (CIT lub PIT) na okres 10 -15 lat, w wysokości nawet do 70% wartości planowanej inwestycji. Nowa inwestycja może być realizowana zarówno na terenach publicznych, jak i prywatnych.

Aby korzystać z tej formy wsparcia przedsiębiorca musi otrzymać decyzję o wsparciu, która jest wydawana na wniosek przedsiębiorcy, w imieniu ministra właściwego do spraw gospodarki.

Na podstawie art. 2 ustawy z 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji nowa inwestycja jest rozumiana jako:

a) inwestycję w rzeczowe aktywa trwałe lub wartości niematerialne i prawne związane z
- założeniem nowego zakładu,
- zwiększeniem zdolności produkcyjnej istniejącego zakładu,
- dywersyfikacją produkcji zakładu przez wprowadzenie produktów uprzednio nieprodukowanych w zakładzie lub
- zasadniczą zmianą dotyczącą procesu produkcyjnego istniejącego zakładu lub

Dalszy ciąg materiału pod wideo

b) nabycie aktywów należących do zakładu, który został zamknięty lub zostałby zamknięty, gdyby zakup nie nastąpił, przy czym aktywa nabywane są przez przedsiębiorcę niezwiązanego ze sprzedawcą i wyklucza się samo nabycie akcji lub udziałów przedsiębiorstwa;

Na pomoc publiczną, w postaci zwolnienia podatkowego w ramach decyzji o wsparciu, mogą liczyć:

REKLAMA

• przedsiębiorstwa z sektora tradycyjnego przemysłu, z wyjątkiem przedsiębiorstw produkujących m.in.: materiały wybuchowe, alkohol, wyroby tytoniowe, stal, czy firm prowadzących działalność w sektorze wytwarzania i dystrybucji energii; handlu hurtowego i detalicznego, obiektów i robót budowlanych, w zakresie usług związanych z zakwaterowaniem i usług gastronomicznych oraz prowadzenia ośrodków gier. Z uzyskania wsparcia, na mocy przepisów unijnych wykluczone są również firmy z sektora hutnictwa, żelaza i stali, sektora węglowego.

• wybrane przedsiębiorstwa z sektora nowoczesnych usług (BSS) świadczące usługi, takie jak m.in.: specjalistyczne usługi informatyczne, wybrane usługi rachunkowo-księgowe, usługi centrów telefonicznych, architektoniczne i inżynieryjne, czy doradztwa w sprawach środowiska.

Szczegółowy zakres działalności, na który nie wydaje się decyzji o wsparciu zawarty jest w Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji.

Rozporządzenie w sprawie pomocy publicznej dla firm 2023 - nowy termin zwolnienia podatkowego

Od 1 stycznia 2023 r. obowiązuje nowe Rozporządzenie Rady Ministrów z 27 grudnia 2022 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji (Dz.U. 2022 poz. 2861).

Jak alarmował m.in. "Dziennik Gazeta Prawna", przedsiębiorca, który w 2023 r. uzyska decyzję o wsparciu nowej inwestycji, skorzysta ze zwolnienia podatkowego dopiero po zakończeniu przedsięwzięcia. Według gazety, nowa regulacja istotnie pogarsza sytuację inwestorów. Ponadto, przedsiębiorcy mieli zaledwie dzień na zapoznanie się z nowymi przepisami, gdyż finalny projekt został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji dopiero 30 grudnia 2022 r. - zauważył "DGP".

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przekazało PAP, że zmiana momentu rozpoczęcia korzystania ze zwolnienia podatkowego w związku z poniesieniem kosztów kwalifikowanych nowej inwestycji (kosztów inwestycyjnych) ma charakter doprecyzowujący i wynika z modyfikacji w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych i ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak podkreślił resort, zmiany ustaw podatkowych wprowadzone od 1 stycznia 2022 r. jasno wskazują, że "zwolnienie podatkowe (…) przysługuje podatnikowi wyłącznie (…) z tytułu dochodów uzyskanych z realizacji nowej inwestycji na terenie określonym w decyzji o wsparciu" (wcześniej: "zwolnienie podatkowe … przysługuje podatnikowi wyłącznie z tytułu dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej (…) na terenie określnym w decyzji o wsparciu”). "Na etapie konsultacji Ministerstwo Finansów zgłosiło uwagę w tym zakresie, a proponowana zmiana ma na celu wyeliminowanie sytuacji, w której poniesienie kosztu kwalifikowanego nawet, gdy nie wygenerował on jeszcze przychodu, powoduje możliwość korzystania ze zwolnienia dochodów" - wyjaśniło MRiT.

Zaznaczyło, że w rozporządzeniu, poza zmianami porządkującymi i doprecyzowującymi, wprowadzono zmiany mające na celu wywołanie dodatkowego impulsu inwestycyjnego. Wśród nich resort wymienił obniżenie o połowę progu wymaganych minimalnych kosztów inwestycji, co ma ułatwić uzyskanie wsparcia przez mikroprzedsiębiorców i małych przedsiębiorców realizujących reinwestycje.

"Celem polityki inwestycyjnej jest nie tylko przyciąganie inwestorów, ale przede wszystkim tworzenie zachęt do dalszego rozwoju już zlokalizowanych w Polsce inwestycji, ich rozbudowywania, zwiększania zdolności produkcyjnych istniejących zakładów, a tym samym wykształcenia trwałych i długofalowych powiązań gospodarczych skutkujących powstawaniem złożonych łańcuchów gospodarczych. Zwiększenie liczby podmiotów realizujących nowe inwestycje, będzie miało pozytywny wpływ na rynek pracy poprzez tworzenie nowych miejsc pracy" - oceniło MRiT.

W rozporządzeniu wprowadzono też kryterium jakościowe dotyczące inwestycji w odnawialne źródła energii, co ma pozwolić w określonym zakresie na uwzględnienie kosztów inwestycji związanych z wytwarzaniem energii i korzystanie z wytwarzanej energii. Jak podkreślił resort, jest to szczególnie istotne w obecnej sytuacji wysokich cen energii.

Ponadto regulacja wydłuża możliwość zaliczania do kosztów kwalifikowanych kosztów wynikających z umowy leasingu przez cały okres obowiązywania umowy leasingu finansowego.

Resort zastrzegł, że projekt rozporządzenia przeszedł całą standardową ścieżkę legislacyjną, łącznie z konsultacjami publicznymi i uzgodnieniami międzyresortowymi; dodatkowo został przedłożony do zaopiniowania Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. "Ostateczne brzmienie rozporządzenia uwzględnia uwagi zgłaszane w trakcie tego procesu, a w sytuacji nieuwzględnienia uwag sporządzane zostało stanowisko resortu z wyjaśnieniami, które również zostało opublikowane na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego. Zdaniem Ministerstwa Rozwoju i Technologii proces związany z przedmiotowym rozporządzeniem był w pełni transparentny i uwzględniał uwagi zainteresowanych stron" - zaznaczyło MRiT.

"Rozporządzenie jest mechanizmem zachęcania do przeprowadzania nowych inwestycji i taki jest jego podstawowy cel. Jeżeli wprowadzone zmiany (w tym ta dotycząca momentu możliwości skorzystania ze zwolnienia podatkowego) będą identyfikowane przez przedsiębiorców jako bariera do przeprowadzania nowych inwestycji, MRiT podejmie prace związane z wypracowaniem rozwiązań mitygując te bariery" - zapewniło ministerstwo.(PAP)

kmz/ drag/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2025 r. Tego chce minister finansów

Chciałbym, żeby nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców weszła w życie 1 stycznia 2025 r. - powiedział 25 lipca 2024 r. w TVN 24 minister finansów Andrzej Domański. Jak mówił, zależy mu, by powstał wspólny rządowy projekt; takie rozwiązanie powinno być wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Zarządzanie zmianą - kluczowa umiejętność w biznesie i na wyższej uczelni. Jak to robić skutecznie?

Dzisiejsze środowiska biznesowe oraz akademickie charakteryzują się dynamicznymi zmianami, które wymagają od menedżerów, pracowników oraz kadry akademickiej posiadania specjalistycznych umiejętności zarządzania tymi procesami/lub procesami transformacyjnymi. Zmiany, napędzane głównie przez postęp technologiczny oraz nowe formy prowadzenia biznesu i edukacji, stają się coraz bardziej nieodłącznym elementem codziennej pracy i nauki. Pandemia COVID-19 jeszcze bardziej uwidoczniła konieczność szybkiego przystosowania się do nowych warunków, w szczególności w kontekście przejścia na tryb nauki i pracy zdalnej, bądź hybrydowej.

Fundacja rodzinna: kiedy jest szansą na zachowanie firmowego majątku? Czy może być wykorzystana do optymalizacji podatkowej?

Fundacja rodzinna to nowoczesna forma prawna, która zyskuje coraz większe uznanie w Polsce. Stworzona z myślą o skutecznym zarządzaniu i ochronie majątku rodzinnego, stanowi odpowiedź na wyzwania związane z sukcesją oraz koniecznością zabezpieczenia interesów bliskich. Dzięki niej możliwe jest nie tylko uporządkowanie spraw majątkowych, ale także uniknięcie potencjalnych sporów rodzinnych. Jakie są zasady funkcjonowania fundacji rodzinnej, jej organów oraz korzyści, jakie niesie dla fundatorów i beneficjentów? 

Dyskusja o akcyzie: legislacja europejska nie nadąża za badaniami

Około 25 proc. Polaków każdego dnia sięga po papierosa. Wartość ta – zamiast maleć – zwiększa się i stawia nas w gronie państw o względnie wysokim stopniu narażenia społeczeństwa na zagrożenia spowodowane dymem tytoniowym. Na drugim biegunie UE są Szwedzi. Tam pali zaledwie 8 proc. ludności. O planach ograniczenia konsumpcji tytoniu, produktów nikotynowych i alkoholu rozmawiali politycy i eksperci podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

REKLAMA