Ceny gazu dla firm 2023. Będą wakacje rachunkowe?
REKLAMA
REKLAMA
Gaz w Europie coraz tańszy
W środę 18 stycznia 2023 r. rano gaz w kontraktach lutowych w holenderskim hubie TTF staniał o ok. 4 proc., do 57,5 euro za MWh. We wtorek po południu gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach na luty drożał o 6,58 proc., do 59,1 euro za MWh., a w kontraktach na marzec o 6,48 proc., do 59,65 euro za MWh.
Gaz w kontraktach na luty był rano w środę tańszy o 4,3 proc. i kosztował 57,5 euro za MWh. Kontrakty marcowe były wyceniane po 58,2 euro za MWh, niżej o 3,8 proc. O tyle samo zniżkowały kontrakty na kwiecień, do 59 euro za MWh.
W dniu ataku Rosji na Ukrainę, 24 lutego 2022 r., notowania gazu na TTF przekraczały 128 euro za MWh. W szczytowym momencie, w sierpniu 2022 r., ceny gazu sięgały 350 euro za MWh. (PAP) kmz/ amac/
REKLAMA
Ceny gazu dla firm w 2023 roku. Będą wakacje rachunkowe?
Minister Anna Moskwa została zapytana w środę 18 stycznia 2023 r. w Radiu Zet, czy ceny gazu, zwłaszcza dla małych i średnich firm, spadną? "Pracujemy nad tym rozwiązaniem takim, które byłoby akceptowalne na poziomie unijnym" - powiedziała szefowa MKiŚ.
Wskazała, że najlepsza sytuacja byłaby taka, jak w przypadku energii elektrycznej, gdzie w pakiecie pomocowym UE zaakceptowała pomoc publiczną i pozwoliła Polsce wprowadzić stawkę maksymalną dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. "Tak się nie stało dla gazu" - przypomniała. Jak dodała Anna Moskwa, "kilka razy o to apelowaliśmy", także 19 grudnia strona polska podnosiła takie zapytanie.
"Pracujemy nad rozwiązaniem wakacji rachunkowych porównywalnych do wakacji kredytowych. Byłoby to na pewno pomocne szczególnie dla tych małych i średnich przedsiębiorstw" - wskazała minister klimatu i środowiska.
Rzecznik rządu Piotr Müller przekazał w poniedziałek 16 stycznia 2023 r., że rząd szuka rozwiązań ws. cen energii dla biznesu, które można by uruchamiać w poszczególnych branżach.
Poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna" poinformował, że rząd planuje m.in. wprowadzenie działań osłonowych ws. cen gazu dla firm, które nie podlegają pod ustawę o przedsiębiorstwach energochłonnych. Dziennik powołując się na anonimowe źródło, napisał, że planowane jest "wprowadzenie wakacji rachunkowych, wzorem wakacji kredytowych, które przysługiwałby przez cztery miesiące w roku". Według dziennika rozwiązanie to miałoby dotyczyć m.in. piekarni. (PAP)
autor: Aneta Oksiuta
aop/ amac/
URE: wezwaliśmy kilkanaście przedsiębiorstw do korekty taryf na gaz
W zeszłym tygodniu wezwaliśmy kilkanaście przedsiębiorstw do korekty taryf na gaz - przekazał 16 stycznia 2023 r. Urząd Regulacji Energetyki (URE). Dodano, że firmy zajmujące się obrotem gazem mają siedem dni na złożenie do regulatora wniosków o korekty taryf.
Urząd poinformował, że w ubiegłym tygodniu kilkanaście przedsiębiorstw obrotu gazem zostało wezwanych przez Prezesa URE do korekty taryf gazowych.
Jak wyjaśniono, po otrzymaniu wezwań URE firmy mają siedem dni na złożenie regulatorowi wniosków o korekty taryf. "Jeśli tego nie zrobią, Prezes URE może poinformować o tym Zarządcę Rozliczeń, który wstrzyma wypłatę rekompensat" - podkreślono.
Takie działania są możliwe na podstawie przyjętej w ub.r. ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacja na rynku gazu.
"Wspomniane wyżej zmiany (obniżki) taryf gazowych nie będą mieć wpływu na odbiorców końcowych. Od wysokości taryf uzależniona jest natomiast wysokość rekompensat, które będą wypłacane przedsiębiorcom" - wyjaśnił URE.
Urząd wskazał, że w grudniu 2022 r. na Towarowej Giełdzie Energii gaz na drugi kwartał 2023 r. można było kupić po 688 zł za MWh. 12 stycznia ta cena - jak podkreślono - spadła do 350 zł za MWh. "Zdecydowanie zmieniły się więc warunki wykonywania działalności przez przedsiębiorstwa, które to warunki wpływają na spadek cen paliw gazowych wynikających z taryf zatwierdzonych na 2023 r." - zwrócono uwagę.
Prezes URE Rafał Gawin zapewnił, że kierowany przez niego urząd na bieżąco monitoruje sytuację rynkową i podejmuje adekwatne działania.
"W związku ze spadkiem cen gazu na rynku hurtowym zdecydowaliśmy się na działania systemowe i wezwaliśmy już kilkunastu przedsiębiorców do obniżenia cen gazu w taryfach. Takie wezwania będziemy kierować do wszystkich przedsiębiorstw, które sprzedają gaz do odbiorców objętych taryfami i stosują ceny wyższe od aktualnych cen rynkowych. Podobne działania podjęliśmy w stosunku do przedsiębiorstw ciepłowniczych, które produkują ciepło z gazu. Te przedsiębiorstwa również wezwaliśmy do rekalkulacji taryf" - wskazał Gawin.
Informację o interwencji URE jako pierwszy podał "Dziennik Gazeta Prawna". (PAP)
PGNiG Obrót Detaliczny obniża ceny gazu dla sektora MŚP
PGNiG Obrót Detaliczny od 18 stycznia obniża ceny gazu dla małych i średnich przedsiębiorstw, które rozliczają się w oparciu o cennik "Gaz dla Biznesu" - podała w środę spółka. Obniżka wyniesie 150 zł/MWh, czyli ponad 19 proc. mniej - dodano.
Jak wyjaśniono w komunikacie, nowa cena dla klientów rozliczanych na podstawie cennika "Gaz dla Biznesu" nr 9 zostanie wprowadzona za pomocą stosowanego w ubiegłym roku mechanizmu automatycznej obniżki i będzie obowiązywała do 31 marca 2023 roku. "Skorzystanie z automatycznej obniżki nie wymaga od klienta podejmowania żadnych działań i zostanie ona automatycznie zastosowana w rozliczeniach" - podkreślono.
"PGNiG Obrót Detaliczny na bieżąco śledzi sytuację rynkową oraz wahania cen gazu na europejskich giełdach. Bezpieczeństwo dostaw gazu dla naszych klientów jest priorytetem" - zapewnił cytowany w komunikacie prezes PGNiG OD Henryk Mucha.
"Jednak kontraktowanie paliwa gazowego odbywa się w perspektywie długoterminowej, stąd nie zawsze krótkotrwały spadek cen na giełdzie przekłada się, w krótkim terminie i w takim samym stopniu, na spadki cen dla klientów biznesowych" - dodał. (PAP)
autor: Michał Boroń
mick/ drag/
mick/ mk/
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat