Dowód elektroniczny w aplikacji mObywatel tak samo ważny jak plastikowy dowód osobisty
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa o aplikacji mObywatel - projekt. Dokumenty w aplikacji tak samo ważne jak dokumenty w tradycyjnej formie
Projekt ustawy o aplikacji mObywatel, która ma zrównać pod względem prawnym dokumenty cyfrowe obsługiwane w aplikacji z analogicznymi dokumentami w tradycyjnej, nieelektronicznej formie znalazł się we wtorkowym harmonogramie obrad Rady Ministrów.
Jeśli ustawa wejdzie w życie, dowód elektroniczny w mObywatelu będzie traktowany tak samo, jak dokument plastikowy. Wyjątkiem będzie potwierdzenie tożsamości podczas wnioskowania o nowy dowód osobisty.
Zgodnie z zapowiedziami odpowiedzialnego za projekt ustawy o aplikacji mObywatel ministra Adama Andruszkiewicza, projekt zakłada rewolucję w komunikacji na linii obywatel - państwo. Ustawa ma zrównać dokumenty, które są zawarte w aplikacji mObywatel z dokumentami tradycyjnymi. Oznacza to, że wszystkie dokumenty tradycyjne, jak plastikowe dowody osobiste, prawa jazdy, legitymacje szkolne oraz studenckie będą respektowane przez państwo na równi z dokumentami w aplikacji.
Możliwość udzielania pełnomocnictw
W aplikacji mObywatel ma się znaleźć możliwość wystawiania pełnomocnictw do załatwiania wielu spraw urzędowych, czyli - jak tłumaczył minister Adam Andruszkiewicz - za pośrednictwem aplikacji będzie można swoim członkom rodziny, znajomym, przyjaciołom wystawić pełnomocnictwo do załatwienia danej sprawy urzędowej nie wychodząc z domu.
Możliwość płacenia opłat urzędowych
W aplikacji będzie również można wnosić opłaty urzędowe. Wprowadzone zostaną także powiadomienia, które będą przypominały jej użytkownikom o konieczności m.in. aktualizacji.
Dokumenty tradycyjne będą nadal obowiązywały. "Nigdy nie będzie żadnej usługi w naszym państwie, żadnego dokumentu, który będzie funkcjonował tylko cyfrowo" - mówił na jednej z konferencji prasowych minister Andruszkiewicz.
5 lat aplikacji mObywatel
Aplikacja mObywatel niedawno skończyła pięć lat i do tej pory zanotowała 9 mln pobrań. Za jej pośrednictwem pobrano ponad 5 mln certyfikatów covidowych, czy ponad 3,7 mln dokumentów mPrawo jazdy.
W przyszłości aplikacja mObywatel będzie m.in. wysyłała powiadomienia o otrzymaniu zwrotu podatku, dofinansowaniu z gminy, czy decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Poinformuje także o zbliżającym się terminie ważności dokumentów, takich jak dowód osobisty czy paszport.
Aplikacja mObywatel ma być zintegrowana z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS), Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Rejestrem Komorników i Notariuszy.(PAP)
autor: Marcin Chomiuk
mchom/ mark/
Projekt ustawy o aplikacji mObywatel
Masz aplikację mObywatel❓ Dzięki niej możesz w wygodny i szybki sposób zalogować się do portalu mObywatel. Jak to zrobić❓ Otwórz stronę w przeglądarce, wybierz logowanie aplikacją i zeskanuj kod QR skanerem z tej aplikacji. Sprawdź, jakie to proste! https://t.co/V7bXZkOoCU pic.twitter.com/Geg8zvFELN
January 31, 2023
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat