REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MF: szerokie zmiany w egzekucji podatków

ID Advisory
Nie mnożymy wątpliwości, proponujemy konkretne rozwiązania
Zmiany w egzekucji podatków
Zmiany w egzekucji podatków
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Planowane zmiany w egzekucji administracyjnej poruszono podczas konferencji „Egzekucja administracyjna należności podatkowych” zorganizowanej przez Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych Uniwersytetu Łódzkiego. Zmiany mają dotyczyć sposobu negocjacji pomiędzy dłużnikiem a organem egzekucyjnym.

Nowa instytucja – porozumienie egzekucyjne

Jedną z kluczowych informacji, które zaprezentowano podczas konferencji jest zamiar wprowadzenia instytucji porozumienia egzekucyjnego, dzięki której dłużnicy będą mogli zawrzeć porozumienie 
z organami egzekucyjnymi co do sposobu ściągania należności

Autopromocja

Do porozumienia można byłoby dotrzeć jedynie w trakcie toczącego się już postępowania egzekucyjnego. Miałoby ono zawierać informacje na temat sposobu egzekucji zadłużenia. Dzięki porozumieniu przewiduje się także możliwość zamrożenia czynności egzekucyjnej lub zwolnienia określonych składników majątku spod procesu egzekucji. Niestety dziś nie ma takiej możliwości. Organy egzekucyjne samodzielnie wybierają środki egzekucyjne kierując się ustalonymi wcześniej zasadami.

W treści porozumienia wskazany byłby termin oraz sposób wykonania przez dłużnika spłaty zobowiązania oraz formy zabezpieczenia, przykładowo gwarancja bankowa bądź ubezpieczeniowa. Przewiduje się, iż porozumienie mogłoby być zabezpieczone kaucją, poręczeniem egzekucyjnym lub hipoteką nieruchomości osoby trzeciej.

W przypadku kaucji instytucja egzekucyjna określi jej wysokość mając na uwadze wysokość należności dłużnika, uwzględniając przy tym należności główne, koszty egzekucyjne czy odsetki. Jeżeli termin porozumienia przekroczyłby trzy miesiące, to osoba trzecia uiszczająca kaucję na poczet postępowania mogłaby wpłacić ją na rachunek lokaty terminowej. Zabezpieczenie porozumienia poprzez osobę trzecią wymagało będzie jej zgody oraz oświadczenia o świadomości skutków udzielenia tego zabezpieczenia. Jeżeli z analizy wyniknie brak gwarancji wykonania porozumienia, organ nie zgodzi się na proponowane zabezpieczenia.

Zmiany w procesie sprzedaży nieruchomości

Kolejną nowością ma być możliwość sprzedaży zajętej na poczet egzekucji nieruchomości przez dłużnika. W tym celu wymagana będzie zgoda organów egzekucyjnych. Według przedstawicieli Ministerstwa Finansów intencją tych przepisów ma być zaspokojenie wierzyciela w jak największym zakresie oraz w jak możliwie najszybszym terminie. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dłużnik natomiast, sprzedając nieruchomość samodzielnie, będzie zmotywowany aby uzyskać możliwie największą cenę. Przewiduje się również możliwość sprzedaży nieruchomości osobie bliskiej dłużnikowi. Celem tego jest możliwość łatwiejszego jej odkupienia w przyszłości. 

Ułatwienia w egzekucji ruchomości i nieruchomości

MF przewiduje szereg usprawnień egzekucji zajętego majątku. Przewiduje się rezygnację ze sprzedaży zajętych ruchomości w formie przetargu, wolnej ręki lub sprzedaży komisyjnej. Resort chce też zrezygnować z możliwości zapłaty za licytowane ruchomości gotówką. Należności z tego tytułu będą wpłacane jedynie na rachunek bankowy organu egzekucyjnego.

Ministerstwo zamierza dodać szereg nowych przepisów dotyczących rozstrzygania zastrzeżeń do opisu i szacowania wartości nieruchomości. Zamierza też odstąpić od trzeciej licytacji egzekucji w celu ujednolicenia sytuacji egzekucji, prowadzonej w trybie administracyjnym oraz sądowym.

Rejestracja czynności egzekucyjnych

Resort zapowiedział zmiany umożliwiające nagrywanie określonych czynności dotyczących między innymi otwarcia i przeszukania systemów informatycznych, materiałów i urządzeń służących do zapisywania, przechowywania oraz odczytywania danych w postaci cyfrowej. Nagrania dotyczyć będą również otwierania środków transportu, lokali i pozostałych pomieszczeń należących do dłużnika, zajęcia i odbioru ruchomości oraz jej oględzin. Warto nadmienić, że proces ten dotyczy także nieruchomości. 

O rejestrację obrazu oraz dźwięku czynności egzekucyjnych będzie mógł wnioskować sam zobowiązany. Utrwalony materiał ma być włączany do akt sprawy postępowania.

Skutki zapowiadanej nowelizacji

Na ten moment trudno jest jednoznacznie ocenić proponowane zmiany. Podatnicy powinni wypatrywać projektu nowelizacji w tym zakresie, który być może uporządkuje aktualne przepisy w zakresie egzekucji podatków i wprowadzi narzędzia korzystne nie tylko dla administracji podatkowej, ale również dla samych podatników.

Autor: Sebastian Stefańczyk, Aplikant Radcowski ID Advisory

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MKiŚ: Polska zapłaci 2,3 mld zł podatku od plastiku w 2024 roku

W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku (plastic tax) - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"DGP": Zwiększa się liczba firm planujących redukcję zatrudnienia; firmy zwalniają nie tylko grupowo

Firmy zwalniają. Jakie są powody redukcji zatrudnienia? "Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia" – donosi dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna".

Pieniądze z KPO to ogromna szansa dla przedsiębiorców. "Żeby otrzymać dotację trzeba wykonać kilkanaście bardzo precyzyjnych kroków"

Pieniądze z KPO to duży zastrzyk dla polskiej gospodarki. "To przede wszystkim ogromna szansa dla polskich przedsiębiorców. Jednak aby pozyskać unijną dotację trzeba mieć pomysł i warto wesprzeć się wiedzą oraz doświadczeniem ekspertów” – powiedział Krzysztof Fintzel z Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Nowelizacja ustawy o rachunkowości podpisana. Zmiany dotyczą głównie dużych firm

Duże firmy będą miały obowiązek ujawniania informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji w podziale na poszczególne kraje.

Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

REKLAMA