REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MF: szerokie zmiany w egzekucji podatków

ID Advisory
Nie mnożymy wątpliwości, proponujemy konkretne rozwiązania
Zmiany w egzekucji podatków
Zmiany w egzekucji podatków
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Planowane zmiany w egzekucji administracyjnej poruszono podczas konferencji „Egzekucja administracyjna należności podatkowych” zorganizowanej przez Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych Uniwersytetu Łódzkiego. Zmiany mają dotyczyć sposobu negocjacji pomiędzy dłużnikiem a organem egzekucyjnym.

Nowa instytucja – porozumienie egzekucyjne

Jedną z kluczowych informacji, które zaprezentowano podczas konferencji jest zamiar wprowadzenia instytucji porozumienia egzekucyjnego, dzięki której dłużnicy będą mogli zawrzeć porozumienie 
z organami egzekucyjnymi co do sposobu ściągania należności

Autopromocja

Do porozumienia można byłoby dotrzeć jedynie w trakcie toczącego się już postępowania egzekucyjnego. Miałoby ono zawierać informacje na temat sposobu egzekucji zadłużenia. Dzięki porozumieniu przewiduje się także możliwość zamrożenia czynności egzekucyjnej lub zwolnienia określonych składników majątku spod procesu egzekucji. Niestety dziś nie ma takiej możliwości. Organy egzekucyjne samodzielnie wybierają środki egzekucyjne kierując się ustalonymi wcześniej zasadami.

W treści porozumienia wskazany byłby termin oraz sposób wykonania przez dłużnika spłaty zobowiązania oraz formy zabezpieczenia, przykładowo gwarancja bankowa bądź ubezpieczeniowa. Przewiduje się, iż porozumienie mogłoby być zabezpieczone kaucją, poręczeniem egzekucyjnym lub hipoteką nieruchomości osoby trzeciej.

W przypadku kaucji instytucja egzekucyjna określi jej wysokość mając na uwadze wysokość należności dłużnika, uwzględniając przy tym należności główne, koszty egzekucyjne czy odsetki. Jeżeli termin porozumienia przekroczyłby trzy miesiące, to osoba trzecia uiszczająca kaucję na poczet postępowania mogłaby wpłacić ją na rachunek lokaty terminowej. Zabezpieczenie porozumienia poprzez osobę trzecią wymagało będzie jej zgody oraz oświadczenia o świadomości skutków udzielenia tego zabezpieczenia. Jeżeli z analizy wyniknie brak gwarancji wykonania porozumienia, organ nie zgodzi się na proponowane zabezpieczenia.

Zmiany w procesie sprzedaży nieruchomości

Kolejną nowością ma być możliwość sprzedaży zajętej na poczet egzekucji nieruchomości przez dłużnika. W tym celu wymagana będzie zgoda organów egzekucyjnych. Według przedstawicieli Ministerstwa Finansów intencją tych przepisów ma być zaspokojenie wierzyciela w jak największym zakresie oraz w jak możliwie najszybszym terminie. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dłużnik natomiast, sprzedając nieruchomość samodzielnie, będzie zmotywowany aby uzyskać możliwie największą cenę. Przewiduje się również możliwość sprzedaży nieruchomości osobie bliskiej dłużnikowi. Celem tego jest możliwość łatwiejszego jej odkupienia w przyszłości. 

Ułatwienia w egzekucji ruchomości i nieruchomości

MF przewiduje szereg usprawnień egzekucji zajętego majątku. Przewiduje się rezygnację ze sprzedaży zajętych ruchomości w formie przetargu, wolnej ręki lub sprzedaży komisyjnej. Resort chce też zrezygnować z możliwości zapłaty za licytowane ruchomości gotówką. Należności z tego tytułu będą wpłacane jedynie na rachunek bankowy organu egzekucyjnego.

Ministerstwo zamierza dodać szereg nowych przepisów dotyczących rozstrzygania zastrzeżeń do opisu i szacowania wartości nieruchomości. Zamierza też odstąpić od trzeciej licytacji egzekucji w celu ujednolicenia sytuacji egzekucji, prowadzonej w trybie administracyjnym oraz sądowym.

Rejestracja czynności egzekucyjnych

Resort zapowiedział zmiany umożliwiające nagrywanie określonych czynności dotyczących między innymi otwarcia i przeszukania systemów informatycznych, materiałów i urządzeń służących do zapisywania, przechowywania oraz odczytywania danych w postaci cyfrowej. Nagrania dotyczyć będą również otwierania środków transportu, lokali i pozostałych pomieszczeń należących do dłużnika, zajęcia i odbioru ruchomości oraz jej oględzin. Warto nadmienić, że proces ten dotyczy także nieruchomości. 

O rejestrację obrazu oraz dźwięku czynności egzekucyjnych będzie mógł wnioskować sam zobowiązany. Utrwalony materiał ma być włączany do akt sprawy postępowania.

Skutki zapowiadanej nowelizacji

Na ten moment trudno jest jednoznacznie ocenić proponowane zmiany. Podatnicy powinni wypatrywać projektu nowelizacji w tym zakresie, który być może uporządkuje aktualne przepisy w zakresie egzekucji podatków i wprowadzi narzędzia korzystne nie tylko dla administracji podatkowej, ale również dla samych podatników.

Autor: Sebastian Stefańczyk, Aplikant Radcowski ID Advisory

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Składka zdrowotna przedsiębiorców - czy wróci ryczałt? Czy jeszcze w 2024 roku nastąpią zmiany?

    O przywrócenie ryczałtowej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców (wg zasad sprzed Polskiego Ładu) apelują zarówno sami przedsiębiorcy, ich stowarzyszenia, a także Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Rzecznik MŚP proponuje, by koszty związane z przywróceniem poprzednich zasad rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców częściowo pokryć przez ograniczenie beneficjentów tzw. wakacji od ZUS.

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej?

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej, ustalanego na potrzeby skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej?

    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    REKLAMA