Sejmowe komisje przeciwne 7-proc. stawce VAT na garaże
REKLAMA
ZMIANA PRAWA
Komisja Finansów Publicznych wspólnie z Komisją Infrastruktury rozpatrzyła wczoraj senackie poprawki do zmiany ustawy o VAT oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.
Komisje pozytywnie zaopiniowały senackie poprawki do definicji budownictwa społecznego, które przywracają zakres definicji przyjęty przez rząd. Zachowano jedynie wyższe limity decydujące o zastosowaniu obniżonej 7-proc. stawki VAT, czyli 150 mkw. dla mieszkań i 300 mkw. w przypadku domów.
Zgodnie z zaakceptowanymi przez komisje poprawkami, preferencyjna stawka VAT miałaby zastosowanie tylko do określonej kategorii remontów. Przykładowo, w przypadku budynków wielomieszkaniowych definicja objęłaby tylko remont nieruchomości wspólnej, np. dachów, klatek schodowych, instalacji. Ustawa uchwalona przez Sejm zakładała stosowanie niższej stawki do wszystkich remontów, a także przebudowy, modernizacji i termomodernizacji. Poprawki senackie wyłączają także stosowanie preferencji w przypadku garaży, niezależnie od tego, czy przynależą one do lokalu, czy stanowią odrębny budynek. Definicja przyjęta przez Sejm pozwalała na objęcie niższą stawką garaży przynależnych do budynku mieszkalnego.
Komisja pozytywnie zaopiniowała także poprawki do ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Pierwsza z nich wprowadza obowiązek składania oświadczeń, że wydatki ujęte we wniosku nie dotyczą materiałów budowlanych związanych z czynnościami objętymi definicją budownictwa społecznego, natomiast druga likwiduje przyjęty przez Sejm, odnawialny co pięć lat limit zwrotu VAT.
Posłowie odrzucili natomiast poprawkę do zmiany w ustawie o VAT wprowadzającej możliwość obniżenia podstawy opodatkowania przy darowiznach żywności.
- Przyjęcie przepisu w kształcie zmodyfikowanym przez Senat doprowadziłoby do nieuzasadnionego zróżnicowania określania podstawy opodatkowania towarów spożywczych i niespożywczych, przekazywanych na rzecz organizacji pożytku publicznego - mówił wczoraj wiceminister finansów Jacek Dominik.
Głosowanie poprawek senackich na posiedzeniu plenarnym Sejmu odbędzie się dziś lub jutro.
150 mkw. i 300 mkw. wyniosą limity powierzchni użytkowej w definicji budownictwa społecznego
MAGDALENA MAJKOWSKA
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat