REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komunikat ZUS dla studentów na zleceniu. Co i kiedy trzeba zrobić po utracie statusu studenta? Kiedy przestaje się być studentem?

Komunikat ZUS dla studentów na zleceniu. Co i kiedy trzeba zrobić po utracie statusu studenta?
Komunikat ZUS dla studentów na zleceniu. Co i kiedy trzeba zrobić po utracie statusu studenta?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, osoby mające mniej niż 26 lat wykonujące umowy zlecenia mają obowiązek pilnie poinformować zleceniodawcę o utracie statusu studenta. Utrata statusu studenta może wynikać ze skreślenia z listy studentów albo obrony pracy. Uwaga! Hologram na legitymacji studenckiej nie świadczy o statusie studenta.

ZUS: przestałeś być studentem? Koniecznie poinformuj zleceniodawcę. Musisz być ubezpieczony na zasadach ogólnych

"Osoba, która utraciła status studenta, a nadal wykonuje umowę zlecenia, powinna być zgłoszona do ubezpieczeń od tego dnia na zasadach ogólnych" - przypomniał Żebrowski. 

Dodał, że płatnik składek ma 7 dni na zgłoszenie takiej osoby do ubezpieczeń.

Autopromocja
Ważne

Zaznaczył, że w przypadku studiów niejednolitych, przerwa pomiędzy studiami I i II stopnia nie jest okresem posiadania statusu studenta.

"Płatnik, w okresie trwania umowy zlecenia, powinien tę osobę zgłosić do ubezpieczeń na okres takiej przerwy, ustalając datę zakończenia studiów I st. i rozpoczęcia II st. na zasadach ogólnych". Podkreślił, że zleceniodawcę należy informować o każdej zmianie, która może mieć wpływ na podleganie ubezpieczeniom.

Kiedy trzeba poinformować zleceniodawcę o utracie statusu studenta?

Zleceniodawcę należy poinformować o utracie statusu studenta w dniu utraty tego statusu – to znaczy albo skreślenia z listy studentów, albo w dniu obrony pracy – powiedziała PAP Starszy Specjalista ds. Płac Danuta Rostkowska.

Zaznaczyła, że gdy osoba zatrudniona na umowie zlecenia o statusie studenta traci ten status, a zleceniodawca ma obowiązek w terminie do 7 dni zgłosić zleceniobiorcę do ZUS. Dodała, że jeżeli student zakończy wszystkie egzaminy, ale broni się w późniejszym terminie, uczelnie najczęściej przedłużają mu status studenta do konkretnej daty. "Nie jest to bezterminowe +do daty obrony+, najczęściej jest to kilka miesięcy".

Rostkowska dodała, że jeśli student obroni się wcześniej – powinien zgłosić pracodawcy, że utracił status studenta przez obronę, a jeśli broni się później – powinien w dniu daty wygaśnięcia przedłużonego statusu studenta poinformować pracodawcę o stanie faktycznym.

Ważne

W momencie, gdy student ukończył studia I stopnia na początku wakacji, a studia II stopnia zaczyna w październiku, ma obowiązek poinformować pracodawcę o tym. "Dzień obrony powoduje utratę statusu studenta. Nie ma znaczenia, że od października student będzie kontynuował naukę na II stopniu. Zleceniodawca ma obowiązek w terminie 7 dni od obrony zgłosić zleceniobiorcę do ZUS".

Ekspertka zaznaczyła, że od dnia następującego po dniu obrony odprowadzane są z tytułu umowy zlecenia obowiązkowe składki emerytalno-rentowe, składka zdrowotna oraz - wedle wyboru zleceniobiorcy – składka chorobowa. "W związku z tym, że zleceniobiorca jest poniżej 26 r.ż., dalej obowiązuje go zwolnienie z podatku, do kwoty 85 528 zł rocznie" - dodała.

Hologram na legitymacji studenckiej nie świadczy o statusie studenta

Danuta Rostkowska zaznaczyła, że hologram na legitymacji nie świadczy o statusie studenta, ponieważ te są wydawane ze standardowymi datami.

Jako przykład podała moment obrony w trakcie wakacji. "Gdy student obroni się 10 lipca, a hologram na legitymacji jest ważny do końca października, to 10 lipca student i tak traci status studenta".

Zaznaczyła, że w takim przypadku zleceniobiorca ma obowiązek zgłosić utratę statusu studenta zleceniodawcy - niezależnie od daty widniejącej na naklejce, wówczas od 11 lipca będzie miał oskładkowaną umowę zlecenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Student na umowie o pracę

Dodała, że osoby pracujące na umowach o pracę, niezależnie od statusu studenta, mają pobierane wszystkie składki.

Osoby powyżej 26. roku życia na zleceniu a ubezpieczenia społeczne

Osoby powyżej 26 r.ż., niezależnie od posiadania statusu studenta, od dnia swoich 26. urodzin podlegają ubezpieczeniom z tytułu umowy zlecenia.

Obowiązek informacyjny zleceniobiorcy

Ekspertka podkreśliła, że zleceniobiorca, niezależnie czy jest studentem, czy nie, musi o każdej zmianie swojego statusu informować zleceniodawcę. Wiążą się z tym nie tylko dolegliwości, ale także korzyści. Np. "jeśli przy podpisywaniu umowy zlecenia oświadczy, że jest pracownikiem na umowie o pracę innej firmy i zarabia powyżej minimalnej krajowej – zapłaci z tytułu tej umowy zlecenia tylko składkę zdrowotną".

"Jeśli w trakcie trwania umowy zlecenia zakończy zatrudnienie na umowie o pracę – powinien złożyć u zleceniodawcy oświadczenie - dzień po zakończeniu zatrudnienia - że nie jest od tej daty nigdzie zatrudniony, bo musi w ciągu 7 dni zostać zgłoszony do ZUS".

(PAP) Autorka: Iga Leszczyńska
iga/ mir/

Zobacz także: Student

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

REKLAMA