REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fiskus tropi ukryte dochody

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Fiskus sprawdza nabywców nieruchomości oraz osoby pracujące za granicą. Planując kosztowny zakup, warto zadbać o udokumentowanie dochodów. Od dochodów z nieujawnionych źródeł podatek wynosi 75 procent.

ANALIZA

Autopromocja

W 2007 roku nasiliły się kontrole podatkowe nieujawnionych źródeł przychodów. Ten obszar jest w tym roku jednym z priorytetów kontroli skarbowej. Najczęściej organy podatkowe wykrywają nieprawidłowości w przypadku kupna nieruchomości. Problemy podatników zaczynają się, gdy ich dochody nie są wystarczające i nie potrafią wskazać źródła finansowania tak kosztownej inwestycji. Fiskus coraz częściej sprawdza również podatników pracujących za granicą i uchylających się od obowiązków podatkowych w kraju.

 

Luksusowe zakupy

Wielu podatników zdecydowało się na kupno własnego domu lub mieszkania w związku ze zmianą od 1 stycznia 2007 r. przepisów dotyczących opodatkowania odpłatnego zbycia nieruchomości. Nowe zasady opodatkowania obejmują tylko te nieruchomości, które zostały nabyte po 1 stycznia 2007 r., natomiast sprzedaż wszystkich nieruchomości zakupionych do końca 2006 roku jest opodatkowana na starych zasadach. Ponieważ dla części podatników są one korzystniejsze, wielu z nich zdecydowało się zakupić własne lokum. Oczywiście kupno domu lub mieszkania nie oznacza automatycznie wszczęcia kontroli. Jednak kontrolerzy, którzy mają informację o tym, że np. ktoś buduje dom, mogą sprawdzić, czy podatnik w wykazywanych dochodach miał podstawy do dokonania takiej inwestycji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Działania fiskusa są także ukierunkowane na kontrolę osób, które przebywały za granicą i mimo że istnieje podejrzenie, że mogły tam zarabiać, nie rozliczyły się z uzyskanych dochodów. Tymczasem podatnicy po powrocie do kraju chętnie wydają zarobione pieniądze.

Luksusowe zakupy podatników, którzy uchylili się od obowiązków podatkowych w kraju, mogą skończyć się kontrolą fiskusa. Postępowania w sprawie przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych mogą być prowadzone przez urzędy skarbowe oraz inspektorów kontroli skarbowej. Są one wszczynane, gdy z dokumentów wynika, że wydatki nie zgadzają się z opodatkowanymi dochodami wykazanymi w deklaracjach podatkowych.

 

Podatek sankcyjny

Rezultatem przeprowadzonej kontroli może być nałożenie 75-proc. stawki podatku dochodowego od osób fizycznych na przychody wcześniej nieujawnione w oparciu o art. 20 ust. 3 i art. 30 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Wysokość przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych ustala się na podstawie poniesionych przez podatnika w roku podatkowym wydatków i wartości zgromadzonego w tym roku mienia, jeżeli wydatki te i wartości nie znajdują pokrycia w mieniu zgromadzonym przed poniesieniem tych wydatków lub zgromadzeniem mienia, pochodzącym z przychodów uprzednio opodatkowanych lub wolnych od opodatkowania. W I półroczu 2007 r. urzędy kontroli skarbowej sprawdziły 859 osób, wydając decyzje na ponad 31 mln zł. W 2006 roku pod kątem nieujawnionych źródeł przychodu skontrolowano ponad 1 tys. osób, ustalając zobowiązania podatkowe na kwotę blisko 86 mln zł.

Nieuczciwym podatnikom grożą także sankcje karne skarbowe. Zgodnie z art. 54 par. 1 kodeksu karnego skarbowego podatnik, który, uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie.

 

Źródła finansowania

Bardzo często podatnicy nie mają jednak nic na sumieniu i w takiej sytuacji wystarczy, że przedstawią dokumenty potwierdzające, w jaki sposób zdobyli środki pieniężne. Podatnik, który w trakcie kontroli wskaże źródło finansowania i okaże się ono prawdziwe, nie będzie musiał zapłacić podatku naliczonego według 75-proc. sankcyjnej stawki. Jest on nakładany tylko w sytuacji, gdy podatnik nie jest w stanie lub nie chce podać źródła dochodów lub w ocenie organu dokonującego kontroli poda źródło niewiarygodne. Kontrolowany, który wskaże prawdziwe źródło dochodów, zapłaci podatek obliczony według skali ze stawkami 19, 30 i 40 proc. plus odsetki od zaległości podatkowych. Zatem opłaca się przyznać.

Fot. Wojciech Górski

Nieujawnione źródła przychodu są jednym z priorytetów działań kontroli skarbowej, pod przewodnictwem PawŁa Banasia, podsekretarza stanu w MF, generalnego inspektora kontroli skarbowej

Współpraca ŁUKASZ ZALEWSKI

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

 

OPINIA

BOGUSŁAW NIEMIEC

doradca podatkowy

Bogusław Niemiec, doradca podatkowy

Najlepszym sposobem udowodnienia, że podatnik osiągnął dochód w sposób zgodny z przepisami, jest wykazanie źródła dochodu. Można to zrobić na kilka sposobów. Jednym z podstawowych jest przedstawienie rozliczenia rocznego. Ponadto jeśli podatnik dokonał sprzedaży, powinien posiadać umowę sprzedaży. Kolejnym przykładem może być zakup samochodu. Jeśli podatnik rozliczając się podał kwotę zakupu w wysokości 10 tys. zł, a urząd skarbowy określił wartość na 30 tys. zł, to trzeba mieć świadomość, że jest to tylko podstawa do opodatkowania. Stan faktyczny wynika z faktury, którą posiada nabywca. Zdarza się bowiem, że urząd doszacowuje nabyty towar w celu naliczenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Generalnie należy zbierać wszystkie dokumenty potwierdzające dokonanie transakcji: sprzedaży, kupna, a także umowy, z których wynika nabycie lub zbycie towaru.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA