| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będzie wyższa ulga na dzieci

Będzie wyższa ulga na dzieci

Nowe prawo Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która wprowadza podwyżkę ulgi na dzieci.


W rozliczeniu podatkowym za 2007 rok podatnicy wychowujący dzieci będą mogli odliczyć od podatku 1145,08 zł na każde dziecko. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o PIT, wprowadzającą prawie dziesięciokrotną podwyżkę ulgi na dzieci, która zgodnie z obowiązującymi przepisami wynosi 120 zł na każde dziecko. Z preferencji w tej wysokości rodzice mieli po raz pierwszy skorzystać w rozliczeniu podatkowym za 2007 rok. Zmiana ustawy oznacza, że będą mogli odliczyć prawie dziesięć razy więcej.

Zgodnie z nowelizacją rodzice będą mogli pomniejszyć podatek dochodowy o kwotę stanowiącą iloczyn liczby wychowywanych dzieci i dwukrotności kwoty zmniejszającej podatek w pierwszym przedziale skali podatkowej. Ponieważ w 2007 roku kwota ta wynosi 572,54 zł, rodzicom przysługuje ulga w wysokości 1145,08 zł na każde dziecko. W 2008 roku ulga wyniesie 1173,70 zł (2 x 586,85 zł), a począwszy od 2009 - 1112,04 zł (2 x 556,02 zł).

Preferencja została przyznana wyłącznie podatnikom opodatkowanym na zasadach ogólnych, według progresywnej skali podatkowej. Ulgę można odliczyć od podatku jednego lub obojga rodziców. W przypadku rodziców, w stosunku do których orzeczone zostały rozwód albo separacja, odliczenie przysługuje temu z nich, u którego dzieci faktycznie zamieszkują. Jeżeli zamieszkują u obojga rodziców, kwota odliczenia stanowi iloczyn liczby miesięcy pobytu dzieci u rodzica i 1/12 obliczonej kwoty ulgi. Preferencja przysługuje zarówno na dzieci własne, jak i przysposobione: małoletnie, bez względu na wiek, jeżeli otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny oraz na dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach wyższych (jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku).

Ustawa wejdzie w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Ulga rodzinna

1145,08 zł 2007 rok

1173,70 zł 2008 rok

1112,04 zł od 2009 roku

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Szlawski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »