| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Przedstawicielem podatkowym nie zostanie firma, która popełniła błąd w rozliczeniach

Przedstawicielem podatkowym nie zostanie firma, która popełniła błąd w rozliczeniach

Korekta deklaracji wynikająca z błędnego obliczenia podatku oznacza nieprawidłowe zadeklarowanie podatku. To zaś oznacza, że firma nie może być przedstawicielem podatkowym.


ORZECZENIE

Korekta deklaracji w ciągu ostatnich 24 miesięcy oznacza, że firma nie może zostać przedstawicielem podatkowym, ponieważ nie spełnia ustawowych warunków. Taki wyrok wydał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Skarżąca spółka złożyła korekty deklaracji ze względu na niewłaściwe zadeklarowanie VAT. Nie spełniła zatem przesłanki, zgodnie z którą przedstawicielem podatkowym może zostać osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna, która m.in. przez ostatnie dwa lata terminowo rozliczała podatek od towarów i usług oraz inne podatki. Jest to więc wyrok niekorzystny dla firm i osób, które chciałyby zostać przedstawicielem podatkowym, a z jakiś względów nie rozliczyły się poprawnie z fiskusem w ciągu ostatnich 24 miesięcy.

W sprawie rozpatrywanej przed WSA spółka złożyła wniosek o spełnienie warunków określonych w art. 15 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. nr 54 poz. 535 z późn. zm.). Przepis ten stanowi, że przedstawicielem podatkowym może być osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która posiada siedzibę na terytorium kraju, lub osoba fizyczna posiadająca stałe miejsce zamieszkania na terytorium kraju. Pozostałe warunki, które określa rozporządzenie ministra finansów z 16 kwietnia 2004 r. w sprawie przedstawiciela podatkowego (Dz.U. nr 66, poz. 609), spółka spełniała.

Naczelnik urzędu skarbowego odmówił jednak wydania zaświadczenia, a dyrektor izby skarbowej odmówił zmiany decyzji. Organy twierdziły bowiem, że spółka nie spełniła wymogu, zgodnie z którym podatnik w ciągu ostatnich 24 miesięcy musi dokonać prawidłowych rozliczeń podatkowych.

WSA po rozpatrzeniu sprawy oddalił skargę spółki. Sąd podkreślił, że wydanie zaświadczenia o przedstawicielstwie podatkowym uzależnione zostało od spełnienia warunku terminowego rozliczania VAT przez ostatnie 24 miesiące. Ponieważ skarżąca złożyła korekty deklaracji, oznacza to, że nie deklarowała podatku w prawidłowej wysokości, a w rezultacie organy miały rację.

Sygn. akt III SA/Wa 908/07

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Darowizny, spadki, testamenty12.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Centrum Kadrowo – Płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »