Różnic w ocenie dowodów nie można traktować jak fałszerstwa
REKLAMA
Podatnik zażądał od organów podatkowych wznowienia postępowań podatkowych dotyczących podatków. Wówczas organy podatkowe zakwestionowały prawo podatnika do korzystania ze zwolnień w podatkach, które uzależnione były od limitów zatrudnienia. Decyzje stały się prawomocne, ale podatnik po latach postanowił je wzruszyć.
Jako podstawę wznowienia wskazał art. 240 par. 1 pkt 1 i 2 Ordynacji podatkowej. Zgodnie z ich treścią przesłankami wznowienia jest fałszerstwo dowodów, a także wydanie jej w wyniku przestępstwa.
Wznowienie postępowania
Postępowanie wznowiono, ale organy obu instancji odmówiły uchylenia decyzji. Jak podkreślono w uzasadnieniu rozstrzygnięć, podatnik nie wykazał ani tego, że dowody zostały sfałszowane, ani że doszło do przestępstwa. W rzeczywistości podatnikowi chodziło tylko o ocenę dowodów. Uważał, że zeznania świadków i jego wyjaśnienia zostały źle ocenione przez fiskusa. A to zdaniem organów nie jest ani fałszerstwem, ani przestępstwem.
Sprawa trafiła na wokandę sądu administracyjnego. Sąd I instancji oddalił skargę podatnika. Potwierdził, że podatnik tylko kwestionuje ocenę dowodów, a takie argumenty można podnosić skuteczne, ale w postępowaniu zwykłym.
W skardze kasacyjnej na niekorzystne orzeczenie podatnik upierał się jednak przy swoim. I podkreślał nadal, że dowody nie potwierdzały przekroczenia przez niego limitów zatrudnienia.
Argumentacja ta nie przekonała jednak także Naczelnego Sądu Administracyjnego. Oddalając skargę kasacyjną, sąd przypomniał, jakimi zasadami rządzi się procedura wznowienia postępowania. Jest to tryb nadzwyczajny i do jego uruchomienia muszą być spełnione określone przesłanki. Wśród ustawowych przyczyn wznowienia postępowania jest fałszerstwo oraz przestępstwo. Jednak jak zauważył NSA, jeżeli nie potwierdzają ich oczywiste obiektywne okoliczności, potrzebne jest odrębne orzeczenie sądu je potwierdzające.
Pogląd NSA
NSA potwierdził, że argumenty podatnika nie świadczyły ani o fałszerstwie, ani przestępstwie, a sprowadzały się jedynie do różnic w ocenie dowodów. Takie argumenty mogą jednak być skuteczne w zwykłym postępowaniu, a nie w postępowaniu nadzwyczajnym, jakim jest tryb wznowieniowy.
Wyrok jest prawomocny.
Sygn. akt II FSK 1155/06
ZASADA SWOBODNEJ OCENY DOWODÓW
Zgodnie z procedurą podatkową, organ podatkowy ocenia na podstawie całego zebranego materiału dowodowego, czy dana okoliczność została udowodniona.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat